Klaipėdos metų knygos rinkimai Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos metų knygos rinkimai

2017-01-13 12:30 diena.lt inf.

11-asis uostamiestyje per metus išleistų knygų konkursas „Klaipėdos knyga – 2016“ šią savaitę prasidėjo jo dalyvių pristatymu Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriuje, kur vykusią klaipėdietiškos knygos šventę surengti padėjo Apeirono teatro aktoriai.

Konkuruoja 14 leidinių

Šiemet konkurse dalyvauja 10 leidėjų. Konkurse varžosi 14 leidinių, pasirodžiusių pernai.

„Eglės“ leidykla metų knygos rinkimuose dalyvauja su trimis leidiniais: Danielės d'Erceville poezijos rinktine „Išausiu raštą“, Ritos Latvėnaitės-Kairienės esė knyga „Nesuvalgytos atostogos Šveicarijoje“ ir Gražinos Juodytės „Klaipėdos akvarelių“ IV dalimi

Spaustuvė „Druka“ konkursui pateikė dvi knygas: „Klaipėda – neužšąlantis kultūros uostas“ ir „Telšių vyskupija“, skirta Žemaičių vyskupijos 600 metų ir Telšių vyskupijos 90 metų jubiliejams.

Leidykla „Libra Memelensis“ šiuosyk rinkimams pateikė pernai jos išleistą Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos jaunųjų kūrėjų almanachą ir fotoalbumą „ Prie jūrų, marių... Klaipėdos rajonas“, kuriame įamžintos Klaipėdos rajono gyvenvietės.

Klaipėdos universiteto leidykla konkurse dalyvauja su albumu „Mokslas ir menas Klaipėdos universitete 25+“, viešoji įstaiga „Verslas ar menas“ pristato reginčiųjų ir Brailio raštu su reljefinėmis iliustracijomis išleistą Sigito Poškaus sakmę „Baltijos valdovė“.

Lietuvos jūrų muziejus rinkimams pateikė Salio Šemerio atsiminimų knygą „Apie vėjus burėse, galvoje ir kišenėse“, o Lietuvos marinistikos žurnalistų klubas „Marinus“ – Venanto Butkaus marinistinių miniatiūrų rinkinį „Jūreivystės avantiūrų pėdsakais“.

Šiemet į konkursą įsijungė Klaipėdos apskrities žurnalistų ir verslininkų klubas, prisistatęs su Vlado Zenkevičiaus knyga Klaipėdos krašto pinigai, 1917–1923 m.“, taip pat Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla – su Savelijaus Golubevo fotoalbumu „Žmogus ir jūra“ bei moterų klubas „Myliu save ir... taškas“, išleidęs 2017 m. kalendorių „Odė vyrams“ su fotografo Vytauto Petriko nuotraukomis.

Renka visuomenė ir komisija

2016-ųjų Klaipėdos knygos konkurse išliko tos pačios nominacijos: „Populiariausia knyga. Klaipėda – 2016“, kurią renka visuomenė, bei „Gražiausia knyga. Klaipėda – 2016“, kurią patikėta išrinkti autoritetingai komisijai. Konkursas vyks iki vasario 10 d., rezultatai bus paskelbti vasario 14-ąją.

Susipažinti su knygomis pretendentėmis ir balsuoti galima 6-iuose didžiuosiuose Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniuose: Meno skyriuje (J.Janonio g. 9), Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Turgaus g. 8), Jaunimo skyriuje (Tilžės g. 9), Kalnupės filiale (Kalnupės g.13), Pempininkų filiale (Taikos pr. 79/81A),  „Kauno atžalyno“ filiale (Kauno g. 49), taip pat Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos interneto svetainėje www.biblioteka.lt.

Klaipėdos metų knygos konkursą rengia Klaipėdos miesto savivaldybės viešoji biblioteka, finansinis rėmėjas – UAB „Mūsų laikas“, informacinis rėmėjas – dienraštis „Klaipėda“.

Dviejų dalyvių pristatymai

Kitą savaitę prasidės konkurso „Klaipėdos knyga – 2016“ knygų pristatymai. Klaipėdos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8) sausio  18 d. 17 val. įvyks poeto avangardisto, „Keturių vėjų“ sąjūdžio dalyvio, mokytojo, be to, aistringo buriuotojo, vieno iš šios sporto šakos pradininkų Lietuvoje S.Šemerio (1898–1981) atsiminimų knygos „Apie vėjus burėse, galvoje ir kišenėse“ pristatymas. Renginyje dalyvaus knygą išleidusio Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė ir Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus istorikas Dainius Elertas. Knygos ištraukas skaitys aktorius Sigutis Jačėnas.

Knygoje „Apie vėjus burėse, galvoje ir kišenėse“ sudėti S.Šemerio prisiminimai. Lietuvos jūrų muziejaus istorikas D.Elertas tapo jungiančiąja grandimi – iš skirtingų atsiminimų mozaikų, užrašų, pastabų jis suformavo vientisą tekstą. Knyga suteikia galimybę į XX a. pr. – XX a. 6-ojo dešimtmečio Lietuvos istorinius įvykius pažvelgti poeto amžininko akimis. Ji supažindina su Vilkaviškio gyvenimu iki Pirmojo pasaulinio karo, su lietuvių karo pabėgėlių literatūrine veikla ir rūpesčiais Voroneže. Skaitytojai gali susipažinti su avangardinės literatūros bohema tarpukario Kaune,  Klaipėdos krašto ir uostamiesčio mokytojo kasdienybe. Siekta atskleisti ir daug kam nežinomą S.Šemerio asmenybės pusę – pristatyti jį kaip lietuvių buriuotoją, kuris pirmasis užfiksavo ir plačiausiai perteikė savo buriavimo įspūdžius. 1935 m. S.Šemerys pirmą kartą išplaukė su savo jachta į Baltijos jūrą. Vėliau daug plaukiojo po Kuršių marias, aplankė didesnius Baltijos uostus, dalyvavo tarptautinėse regatose. 1946 m. veikė atkuriant Lietuvos jachtklubą, mokė jaunuosius buriuotojus, buvo miesto kvalifikacinės komisijos narys, Lietuvos buriavimo sporto federacijos garbės narys, teisėjavo vietinėse ir respublikinėse buriavimo varžybose.

Miesto bibliotekos Meno skyriuje (J.Janonio g. 9) sausio 19 d. 17 val. rengiamas Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos išleisto S.Golubevo fotoalbumo „Žmogus ir jūra“ pristatymas. Knygą sudarė Genutė Kalvaitienė ir Viktoras Senčila.

S.Golubevas (1935–2007) buvo jūrininkas, pripažintas fotomenininkas, daugelio respublikinių ir tarptautinių parodų dalyvis, konkursų laureatas. Anot prof. dr. V.Senčilos, „Savelijaus meninis palikimas – savotiškas jūros gyvenimo metraštis, vaizdais užfiksuota 1967–1986 m. laikotarpio jūrininkų bei žvejų kasdienybė, įamžintas vienas Lietuvos jūrinės pramonės žvejybos etapų. Tuo laikotarpiu žvejybos laivyno įmonėse laivų skaičius viršijo 150 laivų, o dirbančiųjų –10 tūkst. darbuotojų. Prabėgęs dešimtmetis po S.Golubevo mirties dar labiau leido suvokti jo darbų vertę ir gylį, todėl Lietuvos aukštosios jūreivystės mokykla, išleidusi S.Golubevo fotoalbumą „Žmogus ir jūra“, siekia išsaugoti ne tik meninę, bet ir dokumentinę bei istorinę vertę turinčius fotografo darbus“. Leidinyje surinktos tiek žinomos, publikuotos laikraščiuose ir parodose eksponuotos S.Golubevo fotografijos, tiek nematytos, nugulusios jo archyve, – iš viso 232 nuotraukos. Menotyrininkas Tomas Pabedinskas savo recenzijoje apžvelgė fotomenininko dokumentikos ir kūrybos lygiagretes. Žurnalistas, fotografas Antanas Stanevičius, asmeniškai pažinojęs S.Golubevą, analizuodamas jo kūrybinį palikimą, pabrėžė šiltą, nesuvaidintą jo požiūrį į žmogų. Prisiminimais apie S.Golubevą knygoje pasidalijo žinomi kapitonas Sigitas Šileris bei žurnalistė Adelė Žičkuvienė. Remdamasis archyvine medžiaga, fotografijos istorikas, nacionalinės premijos laureatas Stanislovas Žvirgždas parengė S.Golubevo darbų kroniką. Anot leidėjų, šis fotoalbumas daugelį grąžins į prisiminimus, pažadins vandenynų ilgesį, kitiems jis taps S.Golubevo pasaulio atradimu, – jame žmogus ir jūra susipynę kasdienybės ir romantikos verpetuose.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra