Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos publikai – trys festivaliniai kino vakarai (programa)

2015-10-02 08:11
DMN inf.
Šeši festivalio filmai – šešios skirtingos istorijos, atspindinčios ir apmąstančios tikrovę.
Šeši festivalio filmai – šešios skirtingos istorijos, atspindinčios ir apmąstančios tikrovę. / Organizatorių nuotr.

Spalio 2–4 d. su šešiais rinktiniais filmais Klaipėdoje pirmą kartą viešės Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis.

Geografija – plati

Savaitgalį klaipėdiečiai galės pamatyti naujausių dokumentinių filmų iš viso pasaulio. Jų pasakojimų geografija plati: vieni  – iš tolimosios Kubos, kiti – iš vis daugiau lietuvių keliautojų viliojančio Laoso, dar kiti  – iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Vakarų Europos.

„Apsilankę Klaipėdos kultūros fabrike labai apsidžiaugėme pamatę profesionaliai įrengtą kino salę. Žinome, kad uostamiestyje yra nemažai gero kino mėgėjų, todėl šiemet festivalio filmus atvežame ir į Klaipėdą“, – teigė Vilma Levickaitė, festivalį rengiančio sostinės „Skalvijos“ kino centro vadovė. Jos įsitikinimu, vienas iš jų – „Egzotika, erotika ir t. t.“ – turėtų ypač patikti uostamiesčio gyventojams, nes tai pasakojimas apie jūreivius, jų krantuose laukiančias moteris, neišsipildžiusius troškimus...

Viešnagę Klaipėdoje festivalis pradės žymaus dokumentinio kino klasiko Alberto Maysleso filmu „Iris“ (2015). Tai pasakojimas apie 93 m. Iris Apfel, garsią mados ir stiliaus ekspertę, kurios svarba Niujorko mados scenai neginčijama jau ištisus dešimtmečius. Šis filmas ne tik apie madą, bet ir apie uždegantį kūrybingumą, domėjimąsi aplinkiniu pasauliu. Pasak V.Levickaitės, jis įkvepia gyventi ilgai, įdomiai ir aistringai.

Ir norėdamas nesugalvotum

Festivalis į Klaipėdą atveš itin didelio dėmesio kituose kino forumuose sulaukusių dokumentinių filmų. Vienas jų – „Sundance“ festivalio pagrindiniu prizu įvertinta Crystal Moselle „Vilkų gauja“: klaustrofobiškas pasakojimas apie šeimą, kurios vaikai 17 metų praleido be jokio kontakto su išoriniu pasauliu. „Tai istorija, kurios ir norėdamas nesugalvotum. Dokumentinio kino kūrėjai ne tik atranda tokių istorijų, svarbiausia – geba parinkti originalią jų pasakojimo formą ir sukurti labai netikėtą santykį su herojais“, – dalijosi mintimis V.Levickaitė.

Pasak festivalio rengėjų, dokumentinis kinas moka subtiliai praverti duris į vidinį žmogaus pasaulį. Tai liudija dokumentinis filmas „Casa Blanca“ iš tolimosios Havanos įlankos. Jo režisierė Aleksandra Maciuszek santūriai ir pagarbiai žvelgia į savo filmo herojus – 76-erių Nelsą ir jos sūnų Vladimirą, kurie abu gyvena nedideliame kambarėlyje. Ypatinga estetika išsiskiriantis filmas – apie žmogišką orumą, meilę žmonėms ir gyvenimui.

Subtiliai trina ribas

Festivalio rengėjų teigimu, Klaipėdos žiūrovai išvys išskirtinius dokumentinius filmus, kurie nepasiduoda bandymui įsprausti juos į griežtas normas, apibrėžti jų vietą. Jų kūrėjai subtiliai trina ribas – ne tik tarp kino žanrų, bet ir tarp normalumo ir pamišimo, tikrovės ir vaidybos, „ten“ ir „čia“.

Tai liudija įžvalgaus psichiatro Georgeso Federmano susitikimai su pacientais Sweno de Pauw filme „Pasaulis ant sofos“. G.Federmanas yra gimęs būti psichiatru. Jo kabinete visos problemos susitraukia iki žirnio dydžio, o susitikimai su juo pavirsta mažytėmis šventėmis. Tradicinio rytietiško ir modernaus vakarietiško pasaulių susidūrimą Laose stebi Daano Veldhuizeno kamera. Jo „Bananiniai blynai ir lipnūs ryžiai“ – tai filmas apie nedidelį Šiaurės Laoso kaimelį, į kurį ieškoti tenykštės tradicinės patirties atvyksta kuprinėmis nešini keliautojai, o vietiniai gyventojai atranda Vakarų atrakcijas.

Tačiau filmuose lieka erdvės ir vaizduotei. Hipnotizuoja vakariniai jūrų peizažai, didingai praplaukia laivai milžinai, atsklinda aistringi pasakojimai apie laisvę, ilgesį ir meilę – jie skirti jūreiviams, kurių krantuose laukia moterys, buvusios prostitutės. Tai vaizduotę žadinančios scenos iš Evangelios Kranioti dokumentinio esė „Egzotika, erotika ir t. t.“

Seansai Klaipėdoje

Spalio 2 d. 18 val. – „Iris“ (2014, rež. A.Mayslesas, JAV), 20 val. – „Egzotika, erotika ir t. t.“ (2015, rež. E.Kranioti, Prancūzija).

Spalio 3 d. 18 val. – „Casa Blanca“ (2015, rež. A.Maciuszek, Lenkija, Meksika, Kuba), 20 val. – „Bananiniai blynai ir lipnūs ryžiai“ (2015, rež. D.Veldhuizenas, Olandija, Laosas).

Spalio 4 d. 18 val. – „Vilkų gauja“ (2015, rež. C.Moselle, JAV), 20 val. – „Pasaulis ant sofos“ (2015, rež. S. de Pauw, Prancūzija).

Vilniaus dokumentinių filmų festivalio filmai Klaipėdoje bus rodomi Kultūros fabrike (Bangų g. 5A). Bilietai – po 4 Eur, moksleiviams, studentams, senjorams – po 3 Eur.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų