Pamatyti nematoma
Nuo kūdikių iki senolių, nuo vaikų ir paauglių iki suaugusiųjų – tokia plačia auditorija turbūt negali pasigirti joks kitas teatro renginys šalyje. Dešimtąjį jubiliejų šiemet minintis festivalis „Materia Magica“ vyks gegužės 16–19 dienomis. Intensyvi keturių dienų renginio programa pasklis plačiai po miestą ir kvies žiūrovus į Klaipėdos lėlių teatrą, Klaipėdos dramos teatrą, Kultūros fabriką ir jo kino salę „Kinas Arlekinas“, Apeirono teatrą. Koncertu muzikiniame klube „Švyturys B-House“ festivalį atidarys muzikos grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, o festivalio žmones – svečius, organizatorius, savanorius ir žiūrovus – kiekvieną vakarą po spektaklių bus galima sutikti festivalio bare „Herkus Kantas“.
Ar medijų laikais vaizdas mums yra viskas? Ar greitai vartodami didžiulius vaizdinės informacijos kiekius, dar gebame stabtelėti ir „įskaityti“ visą joje užkoduotą informaciją? Ar pamatome tai, kas vaizde lieka nematoma? Lėlių teatro prigimtis – vaizde, čia joks spektaklis neįsivaizduojamas be keliais sluoksniais gulančių užburiančių vaizdinių, įvairiausių tipų lėlių, netikėčiausiais personažais virstančių objektų, optinių žaidimų, plastikos. Vis dėlto, nors dėmesį prikaustančių vaizdų festivalio spektakliuose nebus pašykštėta, šiemet organizatoriai taip pat kvies pamatyti nematoma ir kalbėtis apie spektakliuose keliamus klausimus, aktualumą šiandien, (ne)susikalbėjimą, universalios kalbos paieškas.
Pakeitė pavadinimą, išaugo
„Materia Magica“ – tai Klaipėdos lėlių teatro festivalis, pradėtas organizuoti dar 1997 m. ir vadintas „Karakumų asilėlio“ vardu. Kas dvejus metus vykęs tarptautinis festivalis prieš kelerius metus pakeitė pavadinimą, išaugo ir tapo orientuotas ne tik į vaikų, bet ir į suaugusiųjų auditoriją. Prasidėjęs kaip monospektaklių festivalis, ilgai programoje pristatęs vien trupes ir teatrus iš Lietuvos, laikui bėgant jis darėsi vis ambicingesnis ir tarptautiškesnis – šiemet festivalio programoje bus net 15 spektaklių iš Izraelio, Graikijos, Olandijos, Slovėnijos, Vokietijos, Bulgarijos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos ir Lietuvos. Festivalio organizatorius Klaipėdos lėlių teatras nuo 2017 m. rengia ir vienintelę šalyje užsienio ekspertams skirtą lietuviško lėlių teatro vitriną, su lietuvių kūrėjais supažindinančią garsiausių lėlių teatro festivalių ir teatrų atstovus iš viso pasaulio – pernai vykusioje vitrinoje apsilankė daugiau nei 20 svečių iš Europos, Izraelio, Japonijos ir Kinijos.
„Kaip kasmet, per festivalį siekiame Klaipėdos publikai parodyti ne tik kolegų iš užsienio darbus, bet ir įdomiausius pastarojo sezono lietuvių spektaklius. Labai norėjome į festivalį pakviesti visus šių metų Auksinio scenos kryžiaus nominantus. Du iš jų – „Stalo teatro“ spektaklį pagal 2018 m. geriausia metų knyga vaikams išrinktą rašytojos Jurgos Vilės ir dailininkės Linos Itagaki knygą „Sibiro haiku“ bei Gintarės Radvilavičiūtės spektaklį „Doriano Grėjaus portretai“, sukurtą Vilniaus teatre „Lėlė“, – atvežti į Klaipėdą pavyks. O štai Auksinį scenos kryžių pelniusio Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklio „Užburtas kalnas“ (rež. Andrius Žiurauskas) dėl erdvių trūkumo, techninių ir logistinių trukdžių įtraukti į festivalio programą šiemet negalėjome. Bet džiaugiamės, kad galėsime parodyti „Lumi“ – Šeiko šokio teatro premjerinį spektaklį kūdikiams“, – kalbėjo festivalio direktorė Aušra Juknevičienė.
Užsienio programos „vinys“
Siekiant sudaryti kuo įdomesnę ir įvairesnę festivalio programą, buvo sudaryta meno taryba, kurioje yra čia ir užsienyje gyvenančių ir kuriančių lietuvių bei užsieniečių. Nuo šių metų meno tarybai priklauso Vokietijoje gyvenantis izraelietis lėlininkas Arielis Doronas, Prancūzijoje kurianti ir garsiąją Šarlevilio lėlių teatro mokyklą baigusi lietuvė Jūratė Trimakaitė, Klaipėdos lėlių teatro meno vadovė Gintarė Radvilavičiūtė, aktorė, kino programos sudarytoja Monika Mikaluskaitė ir nuo 2017 m. prie festivalio prisijungusi prodiuserė, tarptautinės lėlininkų organizacijos UNIMA nacionalinio centro atstovė bei viena iš Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ organizatorių Agnė Pulokaitė. Organizuodamas festivalį dirba visas Klaipėdos lėlių teatro kolektyvas, šių metų vizualinę komunikaciją kuria dailininkas Vilmantas Žumbys.
„Sudarydami tarptautinę programą orientavomės į tai, kas yra įdomiausia pasaulyje; domino alternatyvūs, netradiciniai spektakliai, publikai suteikiantys galimybę pamatyti menų sintezę ir plečiantys lėlių teatro rėmus. Stengėmės balansuoti tarp jaunų, dar tik kylančių menininkų ir tarptautiniame lėlių teatro lauke jau įsitvirtinusių žvaigždžių. Tad šių metų programoje – vis dažniau tarptautiniuose festivaliuose linksniuojami kūrėjai, tokie kaip Aris Teperbergas iš Izraelio su savo spektakliu „Ir mano širdis beveik sustojo“ bei Janas Jedenakas iš Vokietijos, parodysiantis mįslingą scenos kūrinį „Seansas“. Garsiausi šių metų programos vardai –Olandijoje kuriantis brazilų kilmės menininkas Duda Paiva, pristatysiantis savo spektaklį „Aklasis“, jau minėtasis Arielis Doronas, kurio spektaklis „Lankymo valandos baigtos“, pastatytas Dresdeno jaunimo teatre, turbūt yra ir vienas kontroversiškiausių šių metų spektaklių, bei bulgarų trupė „Puppet’s Lab“ su režisiere Veselka Kunčeva, kurių spektaklis „Aš – Sizifas“ uždarys šių metų festivalio programą“, – sakė viena iš organizatorių, meno tarybos narė A.Pulokaitė.
Vaikams – tik spėkite rinktis
Nors kasmet festivalis vis labiau orientuojasi į suaugusiųjų publiką, ištikimiausiems ir pozityviausiems festivalio žiūrovams – kūdikiams ir įvairaus amžiaus vaikams – spektaklių tikrai nepritrūks. Į magiškus vaizduotės pasaulius mažuosius žiūrovus kvies kūrėjai iš Graikijos, Izraelio, Slovėnijos, Olandijos, Lenkijos, Lietuvos. Raiškos formų ir temų įvairovė plati, tad sau kūrinį surasti galės visi – programoje bus šešėlių ir objektų teatrą, kūno plastiką, medžiagiškumą, vaizdo projekcijas ir gyvą filmavimą pasitelkiantys spektakliai, juose bus kalbama apie mokslą, žmonių ir daiktų draugystę, ekologiją, nežemiškas būtybes. Be spektaklių, festivalyje bus galima pamatyti dvi nemokamas vaikams ir suaugusiesiems skirtas lėlinės kino animacijos programas, vyks kūrybinės animacijos dirbtuvės paaugliams.
Festivalio programa nebūtų tokia įspūdinga be rėmėjų ir partnerių indėlio. Organizatoriai ypač dėkingi pagrindiniams rėmėjams – Lietuvos kultūros tarybai ir Klaipėdos miesto savivaldybei, jau ne pirmus metus patikinčioms festivalio vizija, programa ir poreikiu Lietuvoje, taip pat visiems kitiems festivalio rėmėjams, draugams bei informaciniams partneriams, prisidedantiems prie šio svarbaus kultūrinio reiškinio gyvavimo. Bendradarbiaudamas su partneriais – Goethe’s institutu Lietuvoje ir Thomo Manno kultūros centru – festivalis turi galimybę pristatyti Dresdeno jaunimo teatro spektaklį-socialinį eksperimentą „Lankymo valandos baigtos“. Dalyviais ir žiūrovais rūpinsis per 20 šaunių festivalio savanorių.
Festivalio direktorė A.Juknevičienė tikisi, kad tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“ sulauks ne tik Klaipėdos miesto ir jo svečių susidomėjimo, bet ir kritikų, žiniasklaidos atstovų dėmesio: „Svarbu, kad žmonės ateitų pamatyti, užsikrėstų lėlių teatru, domėtųsi, koks jis Europoje, pasaulyje, kas vyksta Lietuvoje, kaip lėlių teatras gali būti naudingas edukacinėje veikloje, kaip jis gali būti panaudotas kitose meno srityse (dramos teatre, dailėje) – kitaip tariant, kad lėlių teatrą publika pamatytų iš kitos pusės, kad tvirtėtų lėlių teatro tradicija mūsų šalyje.“ Festivalio programa: www.materiamagica.lt.
Naujausi komentarai