Jaunų teatralų judėjimas „No theatre“ jau šį penktadienį žada sukrėsti ir šokiruoti uostamiesčio gyventojus. Miesto gimtadienio vakarą klaipėdiečiams bus pristatytas naujausio menininkų spektaklio eskizas. Šįkart stebinti nevengiantys teatro atstovai pasirinko A.Camus „Kaligulą“.
Gimtadieniui – spektaklis
Jau tris savaites Klaipėdoje viešintys teatro judėjimo „No theatre“ nariai šį penktadienį pristatys naujausio savo spektaklio eskizą.
Spektaklio kūrėjai tikina, jog naujasis spektaklis bus savotiškas penkerių metų gyvavimo apibendrinimas. Kelias savaites teatralai viešėjo uostamiestyje, kur atsakymų, kaip išlukštenti vieno populiariausių pasaulio rašytojų Alberto Camus pjesę „Kaligulą“, ieškojo kūrybinėje stovykloje.
Spektaklio aktoriai kūrė ir gyveno pietinėje miesto dalyje – Klaipėdos moksleivių saviraiškos centre, įsikūrusiame Smiltelės g.
Penktadienį spektaklio eskizą 19 val. klaipėdiečiai galės išvysti Klaipėdos jaunimo centre, esančiame Puodžių g. 1. Planuojama, kad Jaunimo centro salėje turėtų tilpti apie 150 žiūrovų.
Spektaklio kūrėjai planuoja, jog rudenį vėl sugrįš į uostamiestį, kur gyventojai galės išvysti jau galutinį kūrinio variantą.
Spektaklis nėra skirtas vaikams, rengėjai jį pažymi ženklu „N16“.
Penkis teatro judėjimo metus žyminčiame spektaklyje vaidins ne tik „No theatre“ aktoriai. Nemažai jau penktadienį klaipėdiečiams pasirodysiančių – gerai žinomi, įvertinti ir kituose Lietuvos teatruose vaidinantys menininkai.
Pagrindinį vaidmenį spektaklyje atliks Ainis Storpirštis, kartu su juo scenoje pasirodys Vilma Raubaitė, Valentinas Nopovolskis, Rokas Petrauskas, Petras Kuneika, Kęstutis Cicėnas, Vainius Sodeika, Dovydas Stončius.
Aktualus ir šiandien
Spektaklio režisierius Vidas Bareikis paaiškino, jog šiuo spektakliu sieks paliesti tai, ką atrado per veiklos penkmetį.
„Man pačiam tai yra tarsi naujas vanduo į kurį tu brendi, tačiau intuityviai jaučiu, kad viskas turėtų įvykti taip, o ne kitaip“, – pripažino V.Bareikis.
Režisieriaus teigimu, uostamiestis pasižymi drąsa, įsileisdamas dažnai stebinti ir šokiruoti nevengiančius teatralus.
Kūrėjas pabrėžė, jog tai, ką Kaligulos lūpomis kalbėjo A.Camus – aktualu ir šiandien.
„Kas pasakys, kad tie balvonai, kurie kartais eina piketuoti patys nesuprasdami prie ką, nepasirodo kažkur tarp mūsų“, – klausė V.Bareikis.
Kūrėjas vylėsi, jog žiūrovai padės jau aiškius kontūrus įgaunančiam, tačiau dar viešai nepristatytam spektakliui, sparčiau žengti pirmyn.
Teatralo teigimu, po kūrybinės stovyklos, statant spektaklį „Mr. Fluxus“, kuri vyko Druskininkuose, kūrybinė grupė panašių kūrybinių atradimų jau nesitikėjo, tačiau uostamiestyje mūzos pagavo iš naujo.
„Vyksta labai įdomūs dalykai. Vakar naktį vyko labai įdomi akcija. Kadangi Kaligula pjesės pradžioje dingsta ir tris naktis bėga per audrą nuogas, tai kadangi vakar buvo šiokia tokia audra, tai mes nusprendėme kažkiek pabėgioti“, – trečiadienį pasakojo režisierius.
Privers mąstyti
Tikimasi, kad spektaklis nukels žiūrovą ir leis jam įsijausti į, kad ir sukurtą, tačiau paveikią ribinę gyvenimo situaciją, kai pradedama ieškoti atsakymų į svarbiausius gyvenimo klausimus.
„Didžiausias paradoksas yra tame, kad netgi tie žmonės, kurie yra labai intelektualūs ir pažengė, tačiau nesubalvonėti ir nesupilkėti juos priverčia tik tokie Kaligulos, kurie primeta savo diktatūrą, represijas. Tik tokiose situacijose žmogus pradeda mąstyti, kaip išgyventi, kam paskirtas gyvenimas“, – aiškino V.Bareikis.
Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Narūnas Lendraitis patikino, jog nesibijoma prieštaringos klaipėdiečių reakcijos, mat uostamiestis visuomet garsėjo kaip eksperimentų miestas, todėl galimybė į aktualias problemas pažvelgti giliau – lavins ir sutelks žiūrovus.
Kūrybinių stovyklų metų menininkai ne tik repetavo, tačiau bendravo ir su uostamiesčio teatralais – buvo susitikę su Klaipėdoje dirbančiu aktoriumi ir režisieriumi Valentinu Masalskiu, 1985 m. sukūrusiu Kaligulos personažą.
A.Camus kūrybą ir pasirinktą pjesę, egzistencializmą diskutavo su filosofu Virginijumi Gustu.
Kitoks žvilgsnis
Režisierius džiaugėsi geranorišku V.Masalskio bendravimu ir pagalba gilinantis į pagrindinį pjesės personažą.
Vis dėlto, spektaklio kūrėjai tikina neseksiantys jau buvusių režisierių bandymais ekranizuoti ir inscenizuoti pjesę.
„Susipažinome su kitų kūrėjų darbais. Tame ir azartas – pristatyti savo versiją“, – patikino V.Bareikis.
Režisierius nebuvo linkęs atskleisti visų būsimo spektaklio režisūrinių sprendimų, tačiau paaiškino kėlęs sau užduotį prieš keliantis į sceną, pjesę kuo labiau išgryninti, atsisakyti bet kokių nereikalingų priemonių.
Spektaklyje nebus jau priprastų teatrinių priemonių – apšvietimo, scenografijos, kostiumų.
Scenoje veiks aštuonis aktoriai, kuriems talkins dainininkas, kurio identifikuoti kūrėjas nepanoro.
Naujausi komentarai