Jubiliejinė retrospektyva
Iš vandenų gimę, į kūrybinę gelmę neriame sąmoningai. Kelionę kūrybiniais A. Boso vandenynais bus galima pamatyti parodoje „Plaukikas“. Taip pavadintas ir vienas iš parodoje eksponuojamų kūrinių. Parodos pavadinime atsiskleidžia menininko profesijos komplikuotumo metafora, nes kūrėjai dažnai plaukia prieš bangas, neria į gylį ir nuolat ieško naujų kūrybinių sprendimų bei iššūkių. Tai reikalauja ne tik talento ir kūrybiškumo, bet ir atkaklumo, kantrybės, pasiryžimo rizikuoti. Be to, tai puikiai apibūdina ir menininko padėtį visuomenėje. „Plaukikas“ primena, kad menininkas yra žmogus, kuris turi savo tikslus, vizijas ir nuomonę ir kad jo kūryba yra būtina visuomenei, nes ji atskleidžia pasaulio grožį, sprendžia socialinius klausimus ir skatina žmones mąstyti ir jautriai reaguoti į aplinką.
Šiemet skulptorius A. Bosas švenčia garbingą 80 metų jubiliejų ir ta proga meno gerbėjus kviečia į savo retrospektyvinę kūrybos parodą, kurioje išskleidžiamos šio menininko kūrybos paralelės, laikmečio naratyvai ir medžiagų bei mastelių santykiai. Ekspozicijoje pasitelkiamos įvairios autoriaus kūrybinės medijos – skulptūros, medaliai, kamerinės mažosios formos, antkapinių paminklų fotografijos, demontuotų arba niekada neeksponuotų bareljefų instaliacijos ir kita.
Galinga banga
Skulptoriaus darbai yra pasklidę ne tik Lietuvos miestuose ir miesteliuose, jie pasiekė užpoliarinį ratą (Norvegija, Lofateno archipelagas) ir Aziją (Pietų Korėja). Šiuolaikinio meno lauke į retrospektyvines parodas linkstama žiūrėti su skepsiu. Šia paroda norima priminti visus autoriaus kūrybinius šuolius, priartinti prie galingos bangos, kurią Lietuvos meno pasaulyje sukūrė A. Bosas, žmogus, kūręs mieste prie marių ir jūros. A. Bosas – ne tik lietuviškosios skulptūros grandas, veik gyvasis klasikas, jis vis dar aktyviai kuria, dalyvauja parodose ir simpoziumuose Lietuvoje ir užsienyje. Autoriaus kūrybinės tradicijos indėlis į Lietuvos meno istoriją – neabejotinas.
Parodos metu, kovo 17 d. 17.30 val. KKKC Parodų rūmuose vyks Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus organizuojamas skulptorių forumas, kurį moderuos VDA lektorė, buvusi LDS Vilniaus skulptorių sekcijos pirmininkė Aušra Jasiukevičiūtė.
Apie autorių
Skulptorius A. Bosas (gim. 1943 m.) jau nuo 1974 m. gyvena Klaipėdos krašte. 2001 m. apdovanotas LDS nario auksiniu ženkleliu už metų kūrybinius pasiekimus – skulptūrą „Ilgesio paukštė“ (Drąsučio Kazimiero Gudelio atminimui skirtą paminklą Klaipėdos universiteto kiemelyje). 2011 m. už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui (skulptūrą Radviloms Kėdainiuose) jam skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija. 2018 m. menininkui suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas.
A. Boso darbai lyg jautrus barometras atspindi Lietuvos meno raidos posūkius, vykusius XX–XXI a. sandūroje. Skulptorius Klaipėdai yra sukūręs apie 30 įvairių darbų. Vienoje Klaipėdos senamiesčio gatvių sankryžų iškilęs reljefinių sienų „Bokštas“ (1982–1990). A. Boso skulptūros „Torsas“, „Dvyniai“, „Martynas Mažvydas“, „Prabudimas“, „Augimas“ puošia Klaipėdos skulptūrų parką. Klaipėdos universitetinę ligoninę papuošė A. Boso skulptūra „Baltas šnabždesys“. Klaipėdos santuokų rūmuose galima pamatyti jo kūrinį „Šeima“. A. Bosas sukūrė Klaipėdos teatrą puošiančius interjero reljefus, kuriuose Lietuvos profesionaliojo teatro istorija atkurta metaforiškais „pasakojimais“ („Mokyklinis“, „Karališkasis“, „Liaudies“, „Šiuolaikinis“, 1986–1989). Taip pat Klaipėdą puošia ir A. Boso paminklas kalbai arba žuvusioms gentims (I. Simonaitytės bibliotekos kiemelyje, 2013), „Ave Vita“ (2012), „Atspindys“ (2011), „Rytas“ (1985) ir dar daug kitų įsimintų meno objektų. Paminklas pamokslininkui Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai stovi Kretingoje. Menininkas yra sukūręs medalius Martynui Mažvydui ir daugeliui kitų Lietuvos kultūros šviesuolių. A. Bosas nusipelnė ir pedagogikos srityje – nuo 1992 m. iki 2006 m. dėstė skulptūrą, kompoziciją ir piešimą Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijoje.
Parodos kuratorė – Neringa Poškutė-Jukumienė. Parodos architektas – Vladas Balsys. Projekto koordinatorė – Rosana Lukauskaitė. Projekto menotyrininkė – Danguolė Ruškienė.
Paroda veiks iki kovo 26 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).
Naujausi komentarai