Klaipėdos kamerinis orkestras XXXX festivaliui „Klaipėdos muzikos pavasaris“ rengia išskirtinę programą. Mindaugo Bačkaus vadovaujamas kolektyvas atliks baroko epochos grando Johanno Sebastiano Bacho ir rusų šiuolaikinės muzikos grand-dame vadinamos kompozitorės Sofijos Gubaidulinos kūrinius.
Programą „Sielos garsovaizdis“ diriguos smuikininkas Andresas Mustonenas (Estija), kuris kartu su M.Bačkumi dar pagrieš J.S.Bacho dvigubą koncertą. Solo partijas S.Gubaidulinos kūriniuose „Introitus“ ir „Fachwerk“ gros Alice Di Piazza (fortepijonas, Italija) bei Geiras Draugsvollas (bajanas, Norvegija, Danija).
Atvyks ypatinga viešnia
Koncerto proga Klaipėdoje sulauksime ypatingos viešnios – pačios kompozitorės atvykimo. Totorijos Respublikoje gimusi autorė, paveldėjusi totoriškus ir slaviškus genus, nuolat teigdavo: „Aš esu vieta, kur susitinka Rytai ir Vakarai“. Baigusi Maskvos konservatoriją, S.Gubaidulina ėmė drumsti ramius sovietinės muzikos vandenis savo originalia menine vizija, radikaliomis kompozicinėmis technikomis ir ypač stipriu krikščionišku tikėjimu. Sukėlusi erzelį sovietinių autoritetų aplinkoje, ji vis dėlto nenustojo būti savimi ir nepraleido nė vieno šanso patyrinėti šiuolaikines europietiškas, vėliau amerikietiškas avangardo technikas.
Akustinė kompozitorės vaizduotė susiformavo atliekant įvairius garsinius eksperimentus, darbuojantis animacinių filmų, kino ir teatro muzikos srityse. Beje, ji parašė muziką ir populiariesiems „Mauglio nuotykiams“.
Šiuo metu Vokietijoje gyvenanti S.Gubaidulina dažnai komponuoja konstruktyvią, detaliai organizuotą muziką, pagrįstą mistiniais antikiniais ir viduramžių principais, Fibonacci seka, aukso pjūvio ar skaičių santykiais. Jos kūryboje svarbi ne tik Rytų filosofijos įtaka, bet ir Vakarų krikščionybės simbolizmas. S.Gubaidulina yra viena pirmųjų XX a. Rusijos kompozitorių, skyrusių didelį dėmesį religinėms temoms ir dvasingumo ekspresijai. Autorė teigia esanti religinga Rusijos ortodoksė, o religiją suprantanti kaip re-ligio – ryšių, bendravimo, sąsajų restauravimą. Anot jos, joks sunkesnis uždavinys, nei ši rekonstrukcija, muzikoje neegzistuoja.
Stebinantis artistiškumu
Klaipėdos kamerinio orkestro programoje sugretinti S.Gubaidulinos ir J.S.Bacho muziką pasiūlė A.Mustonenas, jau keletą metų klaipėdiečius stebinantis nevaržomu artistiškumu ir savitomis meninėmis vizijomis.
Senosios muzikos specialistas ir ilgametis ansamblio „Hortus musicus“ meno vadovas pastaruoju metu išgarsėjo tarptautinėse scenose kaip dirigentas, pasižymintis stipria charizma ir užkrečiama energija, giliu muzikos pažinimu ir pagava, kurie jam atveria galimybes interpretuoti įvairiausių žanrų bei laikotarpių kūrinius.
Smalsumas, nuolatinis domėjimasis įvairių kraštų kultūromis padeda dirigentui megzti ryšius su skirtingų tautybių ir žanrų atlikėjais.
Sprogstamas vidinės energijos užtaisas patraukia ir įkvepia tiek jo kolegas, tiek publiką, o meninis rezultatas niekada nepalieka abejingų.
Mygtukiniu akordeonu
G.Draugsvollas laikomas vienu svarbiausių mygtukinio akordeono atlikėjų. Jis koncertuoja visoje Europoje, Kinijoje ir Japonijoje, atlikdamas platų repertuarą: nuo J.S.Bacho, W.A.Mozarto iki šiuolaikinės klasikos opusų.
Jis grojo garsiuose festivaliuose ir koncertinėse erdvėse, tarp jų – Maskvos P.Čaikovskio konservatorijos didžiojoje salėje, Karalienės Elžbietos salėje Londone, Lokenhauso (Austrija), Aldeburgo (Anglija), Edinburgo (Škotija), „Octobre Normandie“ (Prancūzija) festivaliuose, „Mittelfest“ (Italija), šiuolaikinės muzikos festivalyje „Ultima“, Bergeno tarptautiniame festivalyje (Norvegija) ir daugelyje kitų.
Bendradarbiaudamas su kompozitoriais, G.Draugsvollas pasireiškia kaip aistringas savo instrumento propaguotojas, nuolat atliekantis kūrinių premjeras. Jis gyvena Kopenhagoje, dėsto Karališkoje muzikos akademijoje.
Beje, klaipėdiečių orkestras jau muzikavo kartu su D.Draugsvollu prieš keletą metų Vilniuje vykusiame Akordeono muzikos festivalyje.
Su savita pianiste
A.Di Piazza skambinti fortepijonu pradėjo būdama penkerių. Studijuodama laimėjo keletą tarptautinių pianistų konkursų, taip pat savo muzikinį horizontą plėtė orkestrinio dirigavimo ir kompozicijos srityse.
Didelį dėmesį pianistė skiria šiuolaikinės muzikos repertuarui, bendradarbiauja su kompozitoriais, rengia jų kūrinių premjeras. Prieš keletą metų susipažinusi su S.Gubaidulina, atlikėja iš karto pelnė jos pasitikėjimą. Kompozitorė atkreipė dėmesį į A.Di Piazza’os techninius sugebėjimus, artistiškumą, susitelkimą į kūrinių prasmę ir vaizduotės jėgą. Ji įvertino pianistę kaip išskirtinio savitumo ir talento meninę asmenybę, kurios pasirodymą klausytojų auditorija turėtų priimti kaip ypatingą dovaną.
Koncerte „Sielos garsovaizdis“ balandžio 23 d. 18 val. Klaipėdos koncertų salėje išsiskleis konceptuali J.S.Bacho muzikos gelmė ir mistinis S.Gubaidulinos kūrinių sakralumo laukas.
Naujausi komentarai