Dramos epicentre – vyresnio amžiaus sutuoktinių pora, patekusi į ganėtinai komišką situaciją: jie užstringa savadarbiame lifte. „Pupos“ – tai pjesė su komedijos prieskoniu apie paprastus žmones, apie porų susvetimėjimą, praeities nuoskaudas ir nenorą jas paleisti, apie nemokėjimą kalbėtis.
ARTYN teatro repertuare – net du spektakliai pagal poetės, dramaturgės, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatės D. Čepauskaitės pjeses. Paklausus ARTYN teatro įkūrėjos ir režisierės Martos Vendland, kodėl net du spektakliai ARTYN teatre pastatyti pagal šios dramaturgės kūrinius, režisierė atsakė: „Skaitant Daivos Čepauskaitės kūrybą, pirmiausia užkabina jos lengvumas. Sakiniai atrodo nesudėtingi, tačiau jaučiasi, kaip dramaturgė, lyg juvelyrė, kiekvieną žodį nugludina ir suteikia jam daugiau svorio ir prasmės nei jos randame kasdienėje, buitinėje kalboje. Tai labai žavu ir patraukia, rodosi, kad tekstas tarsi išsiplečia ir sukuria begales variacijų turinio raiškai scenoje. Kartu dramaturgė aprašo visiems atpažįstamas gyvenimo situacijas, kuriose kiekvienas esame buvęs, ir taip sukuria labai artimą ryšį tarp autoriaus ir skaitytojo, o teatro atveju – tarp spektaklio ir jo žiūrovų.“
Pasiteiravus, ar nekilo iššūkių kuriant spektaklį tokioje apribotoje veiksmo erdvėje kaip liftas, režisierė pažymėjo: „Man tiko būtent tai – apribota erdvė. Pirmiausia dėl to, kad statydami šį spektaklį patys tuo metu repetavome labai mažoje erdvėje ir turėjome ieškoti medžiagos, kuri leistų išnaudoti tai, ką turime – itin mažą, siaurą erdvę (aut. past. – spektaklio premjera įvyko 2021 lapkričio 23 d.). Tad užstrigusiame lifte besivystantis pagrindinis veiksmas buvo būtent tai, ko ieškojau. Žinoma, su laiku spektaklis nori nenori išsiplėtė ir visgi atsirado tie erdvę ir netgi laiką išplečiantys sprendimai: lifto iš tikrųjų nėra, sukuriama tik jo iliuzija, o Alfonsas ir Brigita (aut. past. – pagrindiniai pjesės veikėjai) kartas nuo karto vis tampa jaunais, beveik vaikais, taip perkeldami veiksmą dešimtmečiais atgal, nors vis dar esame tame pačiame „iliuziniame, užstrigusiame lifte“. Spektaklio metu vyksta ir šiek tiek šešėlių teatro, šis sprendimas praplečia paties žiūrovo fantaziją, leisdamas jam pačiam dėliotis veiksmą ir erdvę, kurioje tie šešėliai yra, mąstyti, kodėl apskritai jie ten yra.“
Kai veiksmas scenoje toks sutelktas, nejučiomis mūsų dėmesys krypsta link dialogų. Spektaklyje jie trumpi, sodrūs, šmaikštūs, kandūs ir mums visiems artimi bei pažįstami. Palaipsniui, žodis po žodžio autorė mus veda link pagrindinės spektaklio misijos – dialogo, kuriame atsiskleidžia kūrinio herojų jaunystės meilė, laimingos dienos, pavydas ir išpažintys. Nors pirmasis įspūdis susidaro toks, jog ilgus metus santuokoje gyvenantys, savo buityje įkalinti žmonės jau seniai nieko nebejaučia vienas kitam, tiek patys aktoriai (Alfonsas – Rolandas Jančauskas ir Brigita – Edita Barškėtienė), tiek režisierė M. Vendland patikina, kad herojai myli vienas kitą. Režisierė atviravo: „Taip, myli. Meilė nėra jausmas, meilė yra gyvenimas ir darbai vardan kito. Tiek Alfonso, tiek Brigitos gyvenimas ir darbai yra pašvęsti vienas kitam. Tik buitis neretai viską taip nugrimuoja, kad ne tik pjesės personažai, bet ir mes patys kasdienoje nebepastebime šios meilės, nei kiek jos gauname, nei kiek atiduodame kitiems.“
ARTYN teatras kviečia leistis liftu į save pačius kartu su pjesės herojais. Nustebsite, kaip pažįstama bus „užstrigti lifte“ ir kiek paslapčių įminsite.
ARTYN teatro spektaklis „Pupos“
2023 lapkričio 25 d. 18 val.
Klaipėdos dramos teatre
Bilietus platina kakava.lt
Kūrybinė komanda:
Režisierė: Marta Vendland
Kompozitorė: Gintarė Valionytė
Vaidmenis atlieka:
Brigita: Edita Barškėtienė
Alfonsas: Rolandas Jančauskas
Pasakotojas: Vitalijus Budrikas
Jaunasis Alfonsas: Domantas Šakarnis
Jaunoji Brigita: Saulė Balsytė-Šakarnienė
Naujausi komentarai