Ne gūdi provincija
Asia ir Nikolajus neabejoja – jų laukia intriguojamas gyvenimo iššūkis ir nuotykis.
"Mes labai mylime Sankt Peterburgą ir tango Sankt Peterburge. Tango šiuo metu itin populiarus – ir ne tik pas mus, bet ir kituose miestuose. Galima sakyti, kad šis šokis vėl išgyvena savo pakilimo metą, natūralu, kad konkurencija tarp tango mokyklų – taip pat didžiulė", – pripažino Nikolajus.
Ji mūsų negąsdina, patikino pašnekovai, tačiau ir tokio atradimo džiaugsmo, patirties, ką žada Klaipėda, Sankt Peterburge jau vargu ar galima tikėtis.
Tad sužinoję, kad uostamiestyje šokių studiją "Uosto tango" įkūręs verslininkas Gintautas Bertašius dairosi argentinietiško tango pedagogų, peterburgiečiai ilgai nedvejojo.
"Skirtingai nei Kaune ar Vilniuje, Klaipėdoje tango nėra. Ir nors Klaipėda – nedidelis miestas, tačiau įsitikinome, kad čia ne užkampis, ne gūdi provincija. Tai dinamiškas uostamiestis, kuris turi visas sąlygas tango kultūrai ir turizmui plėtotis. Ir mums labai įdomu prisidėti prie tango bendruomenės atsiradimo čia, dalyvauti šiame projekte nuo nulio. Ateityje taip pat bus rengiamos milongos, festivaliai, bus kviečiami argentiniečių maestro. Tad nemanau, kad mūsų buvimas čia apsiribos metais", – patikino Nikolajus.
Prie milijoninio miesto gyvenimo tempo ir mastų pripratę sutuoktiniai Klaipėdoje regi palankias sąlygas tiek dirbti, tiek gyventi.
"Asia labai mėgsta gamtą, ji užaugo nedideliame mieste netoli Sankt Peterburgo, o aš kilęs iš Čeliabinsko, taigi visada buvau megapolio gyventojas. Tad Klaipėdoje mums susiklostė unikalios sąlygos. Viena vertus, tai miestas, tačiau tereikia 5 minučių persikelti per sąsiaurį, ir tu jau esi gamtoje. Ir Asiai gerai, ir man", – šypsojosi pašnekovas.
Lemtingas epizodas
Pirmąkart į uostamiestį apsižvalgyti atvykę ankstyvą pavasarį, rugsėjo pabaigoje sutuoktiniai klaipėdiečiams surengė porą atvirų pamokų, o jau nuo lapkričio visus neabejingus tango pakvies į užsiėmimus.
Patys šiuo šokiu susižavėję bemaž prieš dešimtmetį, aštuonerius metus Asia ir Nikolajus yra pora ne tik šokių aikštelėje, bet ir gyvenime.
Profesionali muzikantė, muzikos pedagogė kaip šiandien prisimena aplinkybes, ilgainiui iš esmės pakeitusias jos gyvenimą.
"Su kvartetu ir keliomis šokėjų poromis buvome parengę tango programą. Maždaug metus šį šou rodėme įvairiuose Rusijos miestuose. Stebėjau, kaip poros šoka, o po metų pabandžiau pati. Ir galiausiai pamažu iš muzikos perėjau į šokį", – pasakojo anuomet kvartete rusiškuoju akordeono analogu – bajanu – grojusi Asia.
"Kai manęs klausia, kokius šokius, be tango, gyvenime šokau, atsakydavau, kad tai buvo ritmikos pamokos trečioje mokyklos klasėje", – šmaikštavo Nikolajus, kadaise dėstęs anglų kalbą Sankt Peterburgo universitete, vėliau dirbęs švietimo fondo projektų vadybininku.
Anot pašnekovo, tango į jo gyvenimą atėjo visiškai atsitiktinai ir šypteli įvardydamas "kaltininką" – kino filmas "Moters kvapas" arba, tiksliau, garsioji scena, kurioje aklas Al Pacino herojus virtuoziškai šoka tango.
Supranta ne visi
Šiandien pora sutartinai tvirtina – tango tapo ne tik jų profesija, bet ir gyvenimo būdu.
"Iš pradžių šokį bandėme derinti su mūsų pagrindiniais darbais. Bet palaipsniui tango ėmė užimti vis daugiau mūsų laiko, ir mums su Asia teko apsispręsti, ar tai liks tik hobis, ar taps mūsų profesija. Maždaug nuo 2009-ųjų užsiimame vien tango", – pasakoja Nikolajus.
Anot sutuoktinių, bemaž 90 proc. jų bičiulių – taip pat šio šokio gerbėjai iš įvairiausių pasaulio šalių.
"Nes kitiems labai sunku suprasti tokį gyvenimo būdą. Kaip dabar penktadienio, šeštadienio ar sekmadienio vakarą tu nesėdi prie televizoriaus, o gaišti valandas pasiruošimui, paskui dar kažkur važiuoji ir visą naktį šoki!" – šypsosi pašnekovas.
Ar sutuoktiniai nesibaimina, jog Klaipėdoje jų duona gali būti ne tokia skalsi kaip Rusijos megapolyje?
"Pinigai mums niekada nebuvo prioritetas. Iš tango uždirbamas lėšas pirmiausia vertiname kaip priemonę užsiimti mėgstama veikla. Tai yra mokytis pas mūsų mylimus argentiniečių pedagogus, pirkti kokybišką, specialiai tango skirtą avalynę, važinėti į šokių festivalius, maratonus ir panašiai", – patikino Nikolajus.
Ir sujungia, ir išskiria
Tai, jog Asia ir Nikolajus – pora ne tik šokių aikštelėje, jų pačių manymu, nėra nei privalumas, nei trūkumas.
Nemažai kartu šokančių porų, anot pašnekovų, yra tiesiog draugai, kurių nesieja romantiški ar šeiminiai santykiai, tačiau kartu šokdami jie jaučiasi labai komfortiškai.
"Daugelis sako, kad tango gydo santykius. Aš pasakyčiau, kad tango juos apnuogina. Jei šokėjų, kurie yra pora ir gyvenime, santykių pagrindas nėra tvirtas, tango tuos santykius gali išklibinti ir sugriauti. Kai kurie žmonės netgi metė tango, kad išsaugotų santykius, tiesiog giliai užkonservavo konfliktus, o kai kurie – niekur nedingsi, reikia tai pasakyti – galiausiai išsiskyrė. Ir, žinoma, yra gausybė pavyzdžių, kai žmonės būtent per tango surado vienas kitą", – kalbėjo Nikolajus.
Pašnekovai neneigė, jog dažnai sulaukia klausimo, ar kiekvienas žmogus gali išmokti tango.
"Tokiu atveju mes įprastai juokaujame, kad jei mokate šiuos du dalykus – vaikščioti ir apkabinti, vadinasi, galite šokti tango", – šypsosi Asia.
Vis dėto pašnekovai pripažino, jog kadangi tango reikalauja atsiverti kitam žmogui, įsileisti jį į savo erdvę, kai kurie dėl to jaučiasi pažeidžiami.
"Tai yra socialinis šokis, jame įprasta keistis partneriais. Čia svarbiausia ne virtuoziškai mokėti figūras, žingsnelius, o užmegzti kontaktą su kitu žmogumi. Tai tarsi dialogas, o jame svarbu ne tik kalbėti, bet ir labai atidžiai klausytis. Deja, ne visi vyrai pasirengę išgirsti, ar jo partnerei su juo patogu šokti. Kaip ir ne visos moterys linkusios nustoti vadovauti ir pasitikėti savo partneriu. Tango – labai stiprus psichologinis pasitikėjimo kitu žmogumi ir empatijos treningas. Tačiau tie, kurie ateina į tango ir pasilieka, didžiąją dalimi tampa atviresni, stipresni, jautresni", – patyrė Nikolajus.
Naujausi komentarai