Klaipėdoje, Baroti galerijoje, penktadienį atidaroma Vaidoto Janulio (Šiauliai) koliažų paroda „Vidinės atminties archyvas“, veiksianti iki balandžio 23 d.
„Atmintis – tai ne sąmonės atvaizdų forma, daiktuose ir užfiksuotuose vaizduose sukaupta informacija. Tai informacijos kaupimo, fiksavimo, išsaugojimo forma" – dalijosi mintimis apie parodos inspiracijas jos autorius.
Šiuolaikinėje visuomenėje meno disciplinų ribos nyksta, žanrų išraiškos formų ir būdų nebepakanka naujoms koncepcijoms išreikšti. Naujos priemonės ir technologijos pagreitino raiškos būdus; kartu tai skatina ieškoti naujų meno erdvių, naujai pažvelgti į reiškinius.
Menininkai išbando literatūrą, prozą, miksuoja įvairias meno raiškos formas. Atrodo, kad sustingusios meno formos turi kisti, ir jos kinta, išnyksta, atsinaujina, integruojasi.
Čia susiformuoja kūrybinis laukas konceptualioms meno formoms gimti. Objektai, instaliacijos absorbuoja visas meno formas – plastiką, garsą, medijąs, rašto meną ir kt., neretai pasitelkiamas ir kvapas idėjos sustiprinimui.
Ir V.Janulio objektuose panaudoti bičių koriai, jungiami su vaško – kabyklos elementu, kuri praplečia kompozicinę kūrinio erdvę.
Anot dailininko, bičių korys, puikus informacijos kaupimo ir saugojimo pavyzdys. Žmogaus išrasta analoginė fotografija, degerotipija, skaitmeninė fotografija – tai vaizdo fiksavimo bei kaupimo būdai.
Taškas (pixel) formuoja skaitmeninės fotografijos vaizdą, taigi kaupia ir saugo informaciją. Menininko teigimu, galima įžvelgti analogų tarp šių informacijos kaupimo ir saugojimo formų.
Kolekcijoje „Kartos“ V.Janulis panaudojo vienos giminės fotografijas, darytas XX a. pradžioje, viduryje ir antroje pusėje. Sukaupta patirtis, išgyvenimai atsiskleidžia laiko juostoje tarp kartų. Vaško matinis paviršius ir faktūros harmoningai įsilieja į korį, kaip šeimos simbolį.
„Faktūros šiuo atveju – praeities iškylančių vaizdinių liudininkės, jų likimų savininkės. Daiktai objektuose tarpusavyje bendrauja sava kalba, kontrastuoja stiklas su vašku, pratęsdami kartų ir naujų erdvių, formų dialogą. Laikas neturi laiko, dialogas vyksta nepriklausomai nuo mūsų“, – tvirtino V.Janulis.
Žymaus grafiko, Šiaulių universiteto profesoriaus V.Janulio koliažų parodos „Vidinės atminties archyvas“ atidarymas uostamiesčio Baroti galerijoje (Aukštoji g. 1) – balandžio 4 d. 17 val.
Naujausi komentarai