Pinigai už klaidinimą. Taip klaipėdiečių pora pavadino 40 eurų mokestį, kurį ima nekilnojamojo turto nuoma užsiimančios įmonės darbuotojai. Ar tokia veikla yra nusikaltimas, netrukus turės pasakyti ir uostamiesčio policijos pareigūnai.
Kam skambino darbuotoja?
Sutuoktiniai Ruslanas ir Jelena Kuzmenokai dar kovo pradžioje ieškojosi nuomai buto. Pora apsidžiaugė radusi skelbimą apie išnuomojamą butą, kokio jiems reikėjo.
Paskambinę nurodytu telefono numeriu sutuoktiniai suprato, kad atsiliepė agentūros darbuotoja. Ji pasiūlė atvažiuoti į biurą Taikos prospekto 24 name, kurį daugelis klaipėdiečių žino, kaip buvusį Projektavimo institutą.
Agentūros "Butų nuoma" darbuotoja papasakojo apie išnuomojamą trijų kambarių su holu butą Varpų gatvės 12-ajame name.
Darbuotoja į tolesnes kalbas nesileido, kol pora sumokėjo. Už tarpininkavimo paslaugas pareikalauta 40 eurų.
Prieš pasirašant sutartį agentūros darbuotoja tikino galėsianti pateikti daugiau nuomojamų butų adresų. Tąkart klientai gavo dar dviejų panašių butų Naujakiemio bei Debreceno gatvėse savininkų numerius.
"Mergina kažkam paskambino. Iš jos kalbos turėjome susidaryti vaizdą, kad ji kalba su butą nuomojančiais žmonėmis. Ji kelis kartus pakartojo, kad klientai ateis 16 valandą", – prisiminė J.Kuzmenok.
Sutuoktiniai apsidžiaugė: juos tenkino ir nuomos kaina, ir buto vieta, todėl pasirašė sutartį ir sumokėjo reikalaujamą mokestį. Kas joje parašyta, klientai atidžiau paskaitė vėliau.
Agentūros darbuotoja nepasakė buto numerio, tačiau patikino, kad po pusantros valandos šeimininkė jų lauks kieme ir pati aprodys būstą. Susisiekti su ja klaipėdiečiai turėjo telefonu.
Buvo paminėta, kad nuomojamas butas yra antrajame aukšte.
Name 3 kambarių butų nėra
Prieš pusvalandį iki susitikimo J.Kuzmenok pradėjo skambinti duotuoju numeriu, tačiau telefonas kažkodėl buvo išjungtas.
Pamanę, kad aparatas galėjo paprasčiausiai išsikrauti, sutuoktiniai nuvažiavo prie Varpų gatvės 12-ojo namo.
"Atvažiavome prie devynaukščio namo, pasižvalgėme – kieme nė gyvos dvasios. Nusprendėme patys užlipti į antrąjį aukštą. Paskambinome į vienas duris. Atsiliepė pagyvenusi moteris. Paklausėme, gal ji žino, kuris jos kaimynas nuomoja trijų kambarių butą. Ji labai nustebo ir paaiškino, kad šiame name yra tik dviejų kambarių butai. Jos žiniomis, niekas iš kaimynų neketina nuomoti", – prisiminė Kuzmenokai.
Pora vėl išėjo į kiemą, dar palūkuriavo kieme, bet jokio būstą ketinančio parodyti žmogaus taip ir nesulaukė. Bandymas prisiskambinti agentūros telefonais taip pat buvo nesėkmingas – sutartyje nurodytais numeriais niekas neatsiliepė.
Pora nusprendė negaišti laiko ir apžiūrėti kitus du butus.
Naujakiemio gatvėje esą gyvenantis nuomotojas be galo pasipiktino išgirdęs, kokiu reikalu jam skambinama.
"Jis piktai sušuko: kas per nesąmonės, iš kur mes gavome jo telefono numerį? Žmona paaiškino, kad gavome agentūroje. Pašnekovas padėjo ragelį. Tada perskambinau aš, ir vėl vyras piktai paklausė, iš kur mes gavome jo numerį. Paaiškinau reikalo esmę. Vyras buvo ties isterijos riba, aiškino, kad neturi ramybės, jis esą nieko nenuomojąs, bet nuolat sulaukiąs skambučių", – pasakojo R.Kuzmenok.
Sąrašas sukėlė rimtų abejonių
Pirmadienį pora nuėjo į agentūrą aiškintis nesusipratimo.
Jauna agentūros darbuotoja, panašu, buvo pasiruošusi atremti bet kokias klientų pretenzijas – patikino, kad pagal sutarties sąlygas jie įsipareigoja klientams per 20 darbo dienų ieškoti būstų, tačiau už pokalbio rezultatus su nuomotoju neatsako.
R.Kuzmenokas dar kartą paaiškino, kad jam nereikia kažkokių kitų mistinių pasiūlymų, jis sumokėjo pinigus už pažadėtą buto Varpų gatvėje kontaktą.
Agentūros darbuotoja teigė nesuprantanti, kas atsitiko šio buto savininkams, esą telefonu viskas buvo sutarta. Kuzmenokai įsitikinę, kad jų girdėtas pokalbis buvo surežisuotas įtikinti juos kaip galima greičiau pasirašyti sutartį ir sumokėti pinigus.
Galiausiai darbuotoja davė visą lapą, primargintą telefonų numerių. Spaudžiami laiko sutuoktiniai tikėjosi rasti bent panašų į jų pageidautą būstą.
Skambinimo šiais telefonais rezultatas buvo stulbinantis – butai buvo jau išnuomoti arba šeimininkai nė neketino įsileisti nuomininkų. Dalis telefono numerių neveikė.
"Įsitikinome, kad visas agentūros darbas yra surašyti internete skelbiamus telefono numerius, tačiau pasitikslinti, ar butai iš tiesų vis dar išnuomojami, jos nesivargina. Tai nėra paslauga. Tai tiesiog kažkokia suktybė, – piktinosi klaipėdiečiai. – Beje, mes neketinome kreiptis į agentūrą, skambinome pagal skelbimą, kuris buvo surašytas tarsi būsto savininko. Tik vėliau pastebėjome, kad panašių skelbimų su skirtingais vardais, bet tais pačiais telefonų numeriais yra kur kas daugiau."
Atkeršijo policijos pareigūnui
Dar po dienos sutartu laiku į agentūrą R.Kuzmenokas nuėjo drauge su dar vienu į panašią situaciją patekusiu vyru. Jis turėjo lapą, primargintą telefono numerių iš abiejų pusių. Tačiau tik vienas būsto savininkas buvo realus ir pasiryžęs išnuomoti butą, bet tik nuo balandžio pradžios. Tačiau klientui butas buvo reikalingas nedelsiant.
Drauge su šiais žmonėmis pretenzijų pareikšti į agentūrą nuėjo ir pareigūnas Petras Surplys. Tai jam skambino daugybė žmonių, klausdami, ar išnuomoja butą Naujakiemio gatvėje. Vyras patikino prieš kelerius metus pažinojęs agentūros savininkę Iną Gaižutienę.
"Tai buvo šios ponios kerštas man, tiesiog norėjo, kad neturėčiau ramybės. Parašiau policijoje pareiškimą dėl tokio elgesio", – mįslingai kalbėjo P.Surplys.
Darbuotojos teigė, kad visus klausimus reikia spręsti tiesiogiai su vadove, bet ši telefono ragelio nekėlė ir pati agentūroje nepasirodė.
Kuzmenokai pareikalavo grąžinti pinigus. Galiausiai agentūros darbuotoja apsiašarojo ir pareiškė negalinti atiduoti klientų sumokėtų eurų, nes jai tektų juos traukti iš savo kišenės.
"Ji susijaudino ir įsiatviravo. Sakė suprantanti, kad tai yra "šaraškino" kontora, bet ji negalinti kitaip pasielgti, kad turi du vaikus, kuriuos turi maitinti. Man pačiai ašaros akyse pasirodė, bet nesuprantu, kodėl mano vaikai turi nukentėti", – prisiminė vizitą į agentūrą "Butų nuoma" J.Kuzmenok.
Klientė liepė užsirakinti
Vakar dienraščio "Klaipėda" korespondentai taip pat pabandė aiškintis, kuo užsiima "Butų nuomos" darbuotojai.
Informacinė biurų pastato lentelė, nurodanti, kur kokia įmonė yra įsikūrusi, skelbia tik tiek, kad 328-ajame kabinete veikia uždaroji akcinė bendrovė. Nei jos pavadinimo, nei apie veiklos sritį neskelbiama. Tiesa, pastato laiptų aikštelėse kabo ryškūs skelbimai, kuriuose šaukte šaukiama, kad paskambinus tam tikrais telefono numeriais galima išsinuomoti būstus. Dar vienas ranka parašytas lapelis kabo lipnia juosta priklijuotas prie koridoriaus durų.
Gal būti, kad su Kuzmenokais bendravo minėtos merginos bendradarbė. Moteris į biurą įžengė nešina pietų indeliais, tačiau supratusi, kad kabinete lankosi ne klientai, suskubo išeiti.
Pakalbinta koridoriuje ji teigė esanti interesantė, įėjo į vidų ir netrukusi išėjo. Prieš užverdama duris moteris liepė darbuotojai užsirakinti.
Prisipažino: nekenčia žurnalistų
Nurodytu telefonu I.Gaižutienė neatsiliepė.
Agentūros "Butų nuoma" vadovę pasisekė pasiekti tik oficialiai neskelbiamu telefonu. Pokalbis neužtruko.
I.Gaižutienė patikino, kad Kuzmenokai neteisingai suprato, kiek kambarių yra išnuomojamame bute Varpų gatvėje. Netrukus ji jau tikino, jog šio būsto šeimininkė persigalvojo ir nusprendė butą parduoti.
Paklausta, ar savininkė galėjo per valandą pakeisti savo nuostatą, I.Gaižutienė atrėžė: "Kartais situacija pasikeičia per penkias minutes".
Moteris į kiekvieną konkretų klausimą turėjo atsakymą, iš kurio galima buvo suprasti, kad agentūra dirba tvarkingai, o pretenzijų turintys klientai patys yra neteisūs.
"Aš nekenčiu žurnalistų. O savo įrašą galite pasiklausyti prieš miegą", – pareiškė I.Gaižutienė ir padėjo telefoną.
Žurnalistai tikrai ne pirmą kartą aprašinėja šios moters įmonės veiklą. Daugiau nei šešerius metus ji yra linksniuojama įvairiose uostamiesčio žiniasklaidos priemonėse. Kaskart straipsnių herojai piktinasi tuo pačiu – klientai sumoka pinigus už paslaugą, kurios negauna.
Policijoje – ne vienas skundas
Dar nežinia, kuo baigsis Kuzmenokų pretenzijos agentūrai "Butų nuoma", mat sutuoktiniai kreipėsi į policiją.
Uostamiesčio 1-ojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus pareigūnas Simas Lebednikas pranešė, kad dėl šios įmonės veiklos sulaukė ne tik šios poros skundo. Panašiomis bėdomis skundėsi dar vienas klaipėdietis.
O komisariato viršininkas Mindaugas Busilas patikslino, kad šis žmogus sumokėjo ne tik 40 eurų. Jo pareiškime nurodoma, kad po kurio laiko jis mokėjo dar 100 eurų.
Pareigūnai turi 20 darbo dienų aplinkybėms išsiaiškinti. Gali būti, kad surinkta medžiaga bus perduota kitam policijos padaliniui ar net kitai teisėsaugos įstaigai.
Komentaras
Tadas Matjošaitis
Nekilnojamojo turto paslaugas teikiančios įmonės "Hauslita" vadovas
Sąžiningai dirbančios agentūros mokestį ima tik tada, kai klientas susitaria su būsto savininku. Agentūra net apsiima surašyti nuomos sutartį, kad abi pusės būtų garantuotos sandorio sąžiningumu. Įmanomas ir toks verslas, kai klientui parduodamas telefonų sąrašas, bet agentūra turėtų įsitikinti, kad tą dieną, kai jis pateikiamas, visais telefonais galima prisiskambinti, ir tai yra realūs būstų šeimininkai. Būsto nuomai ieškantys žmonės turėtų žinoti savo teises ir, prieš pasirašydami sutartį, atidžiai ją perskaityti.
Naujausi komentarai