Sąjūdžio 20-mečiui paminėti skirto paminklo statyba tapo skandalinga. Paveldo saugotojai įtaria, kad jo postamentas nugvelbtas iš senų kapinių.
Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vadovas Naglis Puteikis apkaltino skulptorių Stasį Mišeikį savavališkai pasisavinus senųjų miesto kapinių palikimą – antkapio dalį.
„Specialaus reikalavimo, kaip turi būti saugomas senųjų kapinių palikimas, nėra, tačiau skulptorius, kuris pats dirba Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, žino, kad imti akmens iš ten negalima. Akivaizdu, kad tai seno antkapio postamentas. Turima duomenų, kad ant jo stovėjo bene dviejų metrų obeliskas. Vadinasi, juo buvo paženklintas turtingo arba labai gerbiamo miestiečio kapas. Juo negarbingesnis šis poelgis atrodo žinant, kad akmuo panaudotas Sąjūdžio sukakčiai paminėti. O juk būtent sąjūdiečiai deklaravo senųjų kapinių atgaivinimo idėją“, – piktinosi N.Puteikis.
S.Mišeikis tikino, kad drastišku elgesiu garsėjantis N.Puteikis be reikalo triukšmauja.
„Jis – genialus skandalistas ir netikėtai padarė man reklamą. Viskas daug paprasčiau, nei N.Puteikis sako. Pernai rūpinausi Sąjūdžio atminimo skulptūra. Reikėjo pjedestalo. Prisiminiau parke besimėtantį akmenį. Jis su kitomis paminklų liekanomis buldozeriu buvo nustumtas tvarkant skulptūrų parke takus. Pamačiau jį ir paklausiau parko sargą, kam jis reikalingas. Man paaiškino, kad juo uždengtas kanalizacijos šulinys, kurio dangtį pavogė vagys. Sumokėjau pinigus už šulinio užkasimą. Leidimo paimti akmenį klausiau parko architekto Vytenio Mazurkevičiaus ir skulptoriaus Arūno Sakalausko. Apie tai žinojo ir savivaldybės darbuotojai“, – teisinosi S.Mišeikis.
Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotoja Skulptūrų parkui Sondra Simanaitienė tikino, kad triukšmas dėl iš parko paimto akmens į viešumą iškėlė nemenką problemą. Miesto valdžia ir paveldosaugininkai turi apsispręsti, ką daryti su dar vis randamais senųjų kapinių paminklų likučiais.
„Kapinių jau nebegrąžinsime, tačiau reikėtų apsispręsti ir įteisinti tvarką, kaip išsaugoti tai, kas iš jų liko, bei kokia tvarka čia gali būti statomi kiti paminklai. Dabar be jokio leidimo ar atsiklausimo statomi kryžiai ir kitokios skulptūros“, – komentavo S.Simanaitienė.
Naujausi komentarai