Pereiti į pagrindinį turinį

Aukų beglobiams gyvūnams rinkėjus lydi klaipėdiečių įtarimai

2014-02-18 03:00

Buvusio karinės žvalgybos ir kontržvalgybos pareigūno Arūno Zagorskio labdaringa veikla Klaipėdoje sukėlė kai kurių miestiečių pasipiktinimą. Kurį laiką įvairiuose prekybos centruose stebėję, kaip A.Zagorskis su drauge renka aukas beglobiams gyvūnams ir našlaičiams, klaipėdiečiai kreipėsi į policiją.

Vytauto Petriko fotomontažas

Susekė miestiečiai

Gudrus verslo planas ar iš tiesų už širdies griebianti veikla? Tai dabar teks išsiaiškinti Klaipėdos policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnams.

Gyvūnų prieglaudose savanoriaujantys miestiečiai iš karto atkreipė dėmesį į vyriškį ir dailią šviesiaplaukę moterį, kurie įvairiuose prekybos centruose pasistatydavo stalelį su užrašu, kad čia renkamos aukos.

Ant stalelio labdaros rinkėjai buvo pasidėję dvi kartonines dėžutes, apklijuotas lipnia juosta. Į vieną buvo raginama mesti aukas vaikams, į kitą – gyvūnams.

Akylesniems klaipėdiečiams užkliuvo tai, kad šių dviejų asmenų iki šiol nebuvo matyti viešųjų įstaigų "Būk mano draugas" ir "Penkios pėdutės", kurios rūpinasi beglobiais gyvūnais, veikloje.

Užfiksavo nuotraukoje

Gyvūnų prieglaudose savanoriaujantys klaipėdiečiai nufotografavo aukų rinkėjus, kad išsiaiškintų, kas jie tokie yra.

Netrukus socialiniuose tinkluose užvirė karšta diskusija apie savanoriams nematytus labdaros rinkėjus.

Oficialų įgaliojimą rinkti labdarą įstaigai "Būk mano draugas" turinti klaipėdietė Jevgenija šią porelę išvydo prie "Vėtrungės" pasažo.

"Aš jų paklausiau, kokioms įstaigoms renkamos aukos. Buvo paminėtos "Penkios pėdutės" ir mano atstovaujama viešoji įstaiga "Būk mano draugas". Labai nustebau. Paprašiau dokumentų tokiai veiklai", – pasakojo Jevgenija.

Moteris išgirdo atsakymą, kad su viešąja įstaiga "Būk mano draugas" direktoriumi yra susitarta žodžiu dėl aukų rinkimų.

"Čia jau aš įtariau apgaulę, nes mūsų įstaigai vadovauja moteris. Apie savo įtarimus pranešiau policijai", – tvirtino Jevgenija.

Uždraudė naudotis vardu

Įstaigos "Būk mano draugas" direktorė Galina Kučinskienė tuojau pat prisistatė prie labdaros rinkėjų.

"Taip elgtis negalima. Jie renka aukas tų organizacijų, kurios net nežino apie tai, vardu. Su manimi niekas tokios veiklos nederino. Priešingai, kai prisistačiau, su manimi buvo kalbėta pakeltu tonu, aš buvau apšaukta", – susijaudinusi kalbėjo G.Kučinskienė.

Ji dienraščiui patvirtino, kad labdaros rinkėjai jokių aukų viešajai įstaigai nepervedė.

"Aš likau šokiruota. Šie žmonės kišo kažkokius dokumentus ir šaukė, kad jie turi teisę rinkti aukas. Tačiau aš kategoriškai pareiškiu, jog tie žmonės neturi jokios teisės naudotis mūsų įstaigos vardu. Aš esu prieš neaiškų aukų rinkimą popierinėmis dėžutėmis. Neaišku kas ir neaišku, kokiais tikslais tai daro", – tikino G.Kučinskienė.

Ji patvirtino, kad dėl šių žmonių veiklos kreipsis į teismą.
"Tik viešumu galima kovoti. Tegul žmonės žino. Gavome labai daug pranešimų iš miestiečių apie šiuos piliečius. Gyventojai siuntė laiškus ir nuotraukas", – apie situacijos paviešinimą kalbėjo moteris.

Aukų – be sutarties

A.Zagorskis kartu su salantiške Lina Š. pastarosiomis savaitėmis buvo pastebėti prie įvairių prekybos centrų. Šią porelę išvydę klaipėdiečiai tvirtino nupirkę gyvūnų maisto ir padėję auką ant stalelio. Tačiau aukų rinkėjai esą pareiškę, kad tokia auka negalima.

"Pageidaujama tik grynųjų. Man iš karto kilo įtarimas. Nes visos gyvūnų globos įstaigos džiaugiasi bet kokia pagalba", – dienraščiui nuomonę dėstė Jevgenija.

Viešosios įstaigos "Penkios pėdutės" vadovė Natalija Zukhbaya pasakojo, kad vyras ir šviesiaplaukė moteris gyvūnų prieglaudoje iš tiesų apsilankė vieną penktadienį.

"Apžiūrėję, kaip mes gyvename, svečiai pasišovė padėti rinkti aukas. Sutarėme, kad jie apsilankys pirmadienį ir pasirašys sutartį. Tačiau nei vieną, nei kitą pirmadienį aš jų nesulaukiau. Tai, kad renkamos aukos, net nežinojau", – stebėjosi vadovė.

Labdaros rinkėjai prisiminti tik tuomet, kai N.Zukhbaya sulaukė kolegės G.Kučinskienės skambučio.

"Galina papasakojo, kad savanoriai užfiksavo įtartinus aukų rinkėjus. Aš apie juos negaliu blogai kalbėti. Kas tai per situacija, išsiaiškins policija, tačiau taip nesielgia net studentai, kurie savanoriauja mūsų veikloje", – stebėjosi moteris.

Pervedė apie 200 litų

Kilus sąmyšiui dėl aukojamų pinigų, N.Zukhbaya patikrino sąskaitą ir išvydo gyvūnų prieglaudai paaukotus 76 litus.

"Man tik nemalonu, kad dėl tokių dalykų miestiečiai gali būti atgrasinti nuo labdaros. Tai mums nepadeda, o pakenkti gali", – kalbėjo gyvūnų prieglaudos vadovė.

Vienintelė Klaipėdos vaikų globos namų "Danė" direktorė Ramutė Girinskienė dienraščiui patvirtino, kad su A.Zagorskiu buvo sudaryta sutartis dėl paramos rinkimo.

"Vaikų namų sąskaita šiek tiek daugiau nei šimtu litų iš tiesų buvo papildyta sausio 6-ąją. Tačiau sunerimau, kai gavau užklausimą iš Ekonominės policijos. Įdomu tai, kad po sutarties pasirašymo mes jo daugiau nematėme", – tikino R.Girinskienė.

Veiklą tiria policija

Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Tomas Balčius aiškino, kad A.Zagorskis iš tiesų pateikė dokumentus, kuriuose užfiksuota, kad jo įmonė gali užsiimti labdara.

"Tačiau mes aiškinamės, ar iš tiesų buvo surinkta tiek pinigų, kiek yra deklaruota. Bėda – įstatymų spragose. Nelabai kas gali kontroliuoti, kiek iš tiesų yra suaukojama", – tikino T.Balčius.

Policijai gyventojai liudijo, kad aukos buvo renkamos dar prieš Kalėdas. Tai patvirtino ir prekybos centrų pastatus administruojančios įmonės.

"Tačiau ar tikrai nuo kalėdinio laikotarpio iki šiol surinkta tik tokia suma, dar neatsakyta. Renkame gyventojų pranešimus ir skaičiuosime, kiek kas konkrečiai yra paaukojęs", – paaiškino T.Balčius.

Pareigūnai ragina žmones nebūti abejingiems ir skatina informacija pasidalyti su policija.

"Jei dedi pinigus į aukų dėžutę, gerai būtų pasidomėti, kur jie nukeliauja. Po to juk neaišku, kas tas aukas iš dėžutės išima ir kokios sumos pasiekia adresatus", – svarstymais dalijosi T.Balčius.

Šiuo metu vyksta dar vienas tyrimas dėl labdaros niuansų vienoje uostamiesčio įmonėje.

Turi labdaros fondą

Pats A.Zagorskis tikino, kad be reikalo yra įtarinėjamas nedorais darbais.

"Visus dokumentus turiu. O tai moteriai, kuri mane fotografavo, iškviečiau policiją. Jei kas manęs klaus, ką aš darau ir kam renku aukas, atsakysiu tik tuomet, jei žmogus pateiks Lietuvos piliečio pasą. Nei laikraštis, nei kiti nesate ta žinyba, kuriai aš atsiskaitinėčiau. Ne jūsų kompetencija man klausimus uždavinėti. Kai norėsiu, tada ir atskleisiu, kiek surinkta", – nesikuklino A.Zagorskis.

Vyras aiškino, kad jis vadovauja labdaros fondui "Gyvybės žingsnis", nors internete nurodoma kito vadovo pavardė, o įstaiga esą registruota Vilniuje.

"Čia mane kaltina tie, kurie pavydi. Žmonės aukoja nedaug. Vieni – dešimt centų, kiti – litą. Nuotraukoje šimtą litų užfiksavo? Niekas tokios sumos nėra davęs. Aš niekam neprivalau atsiskaitinėti. Ateis laikas, buhalterė pateiks ataskaitą Valstybinei mokesčių inspekcijai", – piktinosi A.Zagorskis.

Paklaustas, ar labdaros rinkimas yra jo pragyvenimo šaltinis, A.Zagorskis aiškino, kad jo įmonė įregistravusi tris veiklos sritis – labdaringą veiklą, statybų verslą bei taksi paslaugas.

"Aš turiu taksi automobilį, esu sudaręs sutartį su taksi įmone, tačiau automobilis dabar yra remontuojamas", – apie verslo niuansus kalbėjo vyras.

Gyvena iš pensijos

Socialiniuose tinkluose miestiečiai piktinasi, esą labdaros rinkimu užsiima įmonės, kuri yra skolinga "Sodrai", vadovas, ir tai nedaro garbės kad ir gerais tikslais nukreiptai veiklai.

A.Zagorskis aiškino, jog skolos susidarė dėl to, kad statybų versle iškilo problemų, nes rangovai laiku neatsiskaitė.

"Aš juk neturiu įsipareigojimų, pavyzdžiui, vaikų namams kas savaitę pervesti šimtą ar tūkstantį litų. Mes rašome raštus oligarchams, įvairioms politinėms partijoms, įmonėms, ministerijoms, kad būtų pervesta pinigų labdarai. Aš nurodau savo sąskaitą todėl, kad paskui skirstau, kam ir kiek pervesti", – pasiaiškino A.Zagorskis.

Iš ko gyvena kartu su juo labdarą renkanti salantiškė Lina Š.? A.Zagorskis atsakė, kad ji yra jo įmonės direktoriaus pavaduotoja ir gauna algą.

"Aš gyvenu iš karininko pensijos. Tarybų Sąjungoje buvo bent stabilumas. O dabar žmonės daro tai, ką jie moka. Mano veiklos sritys yra legalios. Pervedu tiek, kiek surenku. O kas suskaičiuos, kiek bažnyčiai yra suaukojama? Galiu patikinti, kad mes veiklą plėsime po visą Lietuvą", – pažadėjo A.Zagorskis.

Komentaras

Vida Okuličienė

Klaipėdos AVMI Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja

Gerai, kad žmonės nėra abejingi ir įtarę apgaulę nelinkę tylėti: šiuo atveju tiek aukoti prašomi žmonės, tiek įstaigos ir organizacijos, kurioms tariamai atstovaujama, turėtų apie savo įtarimus pranešti teisėsaugai. Mes šia situacija taip pat domėsimės. Atkreipiame dėmesį, kad paramos gavėjai gali būti Lietuvoje įregistruoti labdaros ir paramos fondai, asociacijos, biudžetinės įstaigos, viešosios įstaigos, kitos įstaigos. Tačiau UAB yra pelno siekiantis juridinis vienetas, kuris gali teikti paramą. Paprastai paramos teikimo faktas įforminamas atitinkama sutartimi ar kitais paramos ar labdaros perdavimo faktą patvirtinančiais laisvos formos dokumentais, turinčiais privalomus Buhalterinės apskaitos įstatymo nustatytus rekvizitus. Sutartis nebūtina tuo atveju, jei parama teikiama ne Notariato įstatymo nustatyta tvarka ir nenustatomos papildomos labdaros ir paramos davėjo sąlygos. Paramą gavus anonimiškai, ji turi būti apskaitoma finansų ministro įsakymu patvirtinta Anonimiškai gautos paramos apskaitos tvarka. Atkreiptinas dėmesys, kad paramos gavėjo statusas gali būti panaikintas nustačius netinkamą paramos panaudojimą ir kitais įstatymų reglamentuotais atvejais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų