Nekilnojamojo turto rinkoje vėl jaučiamas pakilimas. Uostamiesčio agentūros "Gijoneda" vadovas Edmundas Jankus teigia, jog tai veikiausiai susiję su būsimu euro įvedimu, – žmonės, bijodami pinigų nuvertėjimo, savo santaupas investuoja būtent į nekilnojamąjį turtą.
Pradžia – bendrabučio kambarėlyje
Šį rudenį suėjo lygiai 10 metų, kaip sėkmingai veikia nekilnojamojo turto agentūra "Gijoneda", kuriai teko patirti ir ekonominį piką, ir sunkmetį. Tai – viena didžiausių agentūrų Klaipėdoje, kuri atlaikiusi visus išbandymus tęsia savo veiklą.
Prisiminęs savo įmonės veiklos pradžią, E.Jankus pasakojo, kad pirmasis biuras buvo įrengtas mažame bendrabučio kambarėlyje.
"Nusipirkome seną kompiuterį, pasistatėme stalą, įsigijome laidinį telefoną ir pradėjome dirbti. Mes labai geru momentu pataikėme atidaryti šitą agentūrą. Tai buvo 2003 m., kai visa nekilnojamojo turto rinka atsigavo", – prisiminė E.Jankus.
Tai buvo metas, kai pradėtos dalyti paskolos būstui. Todėl netrukus teko samdyti daugiau darbuotojų, ieškoti erdvesnių patalpių biurui.
Patys geriausi metai verslui, pasak E.Jankaus, buvo 2006–2007 m. Tada prasidėjo nekilnojamojo turto rinkos klestėjimas.
"Paskui prasidėjo kritimas ir bemiegės naktys. Krizės laikas buvo labai sunkus, niekam tokio nelinkėčiau. Veiklos nestabdėme, bet darbuotojų sumažėjo iki dviejų. Truputį pamėginome kibti ir į įdarbinimo sferą, neblogai sekėsi, bet tai buvo mažai pelninga, todėl grįžome prie nekilnojamojo turto", – pasakojo E.Jankus.
Saugikliai nesąžiningiesiems
Daugeliu atvejų nekilnojamojo turto paieškas, pirkimą ar pardavimą žmonės patiki agentūros darbuotojams. Tačiau kartais nekilnojamąjį turtą įsigyti ar parduoti jie mėgina patys, esą kam mokėti tarpininkams, jei galima sutaupyti. Tačiau tokie pardavėjai ar pirkėjai, ypač nepatyrę, gali skaudžiai nudegti.
"Juk žmogus negali žinoti visų šio darbo subtilybių, pavyzdžiui, ar įgyjamas būstas neužstatytas, ar nepraskolintas. Mes, prieš pasirašydami avansinę sutartį, patikriname, ar tas turtas tikrai nėra įkeistas, nėra areštuotas. Tai – labai rimtas momentas, kai pirkėjas įduoda rankpinigius tikrai sąžiningam pardavėjui", – teigė E.Jankus.
Per metus esą pasitaiko ir po keletą nesąžiningų klientų. Būna, kai pirkėjui agentūros darbuotojai aprodo ne vieną butą, o tada jis pareiškia, kad jų paslaugų nebereikia, ir pats ima tvarkyti reikalus su pardavėju be jokių tarpininkų.
"Tačiau prieš tokius nesąžiningus klientus yra teisinių saugiklių – klientai pasirašo parodymo sutartis. Jos – gana veiksmingos. Mes galime kreiptis į teismą ir ne kartą esame prisiteisę už tokius dalykus. Nesame dar nė sykio pralaimėję", – prisiminė agentūros vadovas.
Esą, kad išliktum nekilnojamojo turto versle, reikia būti sąžiningam, mėgti šį darbą ir saugoti reputaciją, tada žinia apie agentūrą sklinda iš lūpų į lūpas.
Pamišę dėl būsto
E.Jankus pasakojo, kad kai buvo nekilnojamojo turto pirkimo pikas, klientai šlavė viską, nesvarbu, kas tai – vieno ar keturių kambarių butas, naujos ar senos statybos name. Didžiausia suma, už kurią E.Jankaus darbuotojams yra pavykę parduoti būstą, buvo 2,5 mln. litų vertės namas.
"Pigiausią būstą – vieną kambarį bendrabutyje, kad ir šiandien, galima rasti už 8 tūkst. litų. Bet buvo laikas, kai nebebuvo ką pirkti, nes paklausa – tokia didelė, o pasiūlos nėra, ir buvo toks momentas, kai nebebuvo galimybių klientui ką nors pasiūlyti", – teigė E.Jankus.
Pasak agentūros vadovo, kai garsiai pradėta kalbėti apie nekilnojamojo turto rinkos burbulus, niekas netikėjo, kad kažkas sprogs ir prasidės nuosmukis.
"Buvo atvejis, kai nekilnojamojo turto piko laikais mes Kūčių vakarą, 23 val., forminome avansinę sutartį. Pirkėjai būtinai norėjo įsigyti tą butą, prisiprašė pardavėjų, kad jį parodytų. Tada žmonės buvo taip išprotėję dėl tų pirkimų, kad nekreipė dėmesio į šventą vakarą, nes jau ryte tą būstą galėjo kas nors nupirkti. Tokia įtampa laikėsi", – nekilnojamojo turto pirkimo piką prisiminė E.Jankus.
Esą visi buvo apimti euforijos. Žmonės tikėjo, kad nusipirks butą už pusę milijono litų, o po metų jį parduos už 600 tūkst. litų ir be ypatingų pastangų uždirbs 100 tūkst. Visi buvo savotiškai pamišę. Bet viskas apsivertė.
"Žinoma atvejų, kai klientai įsigijo labai didelius turtus, bet šiandien juos atėmė bankai. Mums jau tada buvo keista, nes pas mus ateidavo maždaug 25 metų jaunuolių ir pirkdavo po kelis butus, kainuojančius beveik pusę milijono. Atnešdavo pažymas apie pajamas, kurias reikėjo pristatyti bankams. Buvo akivaizdu, kad algos gerokai užkeltos", – teigė E.Jankus.
Esą tie jauni žmonės nemąstė, jog skolas reikės kada nors grąžinti, susitardavo su darbdaviais dėl laikino atlyginimų pakėlimo, kad tik galėtų pasiimti paskolą.
Istorija kartojasi?
Dabartinės nekilnojamojo būsto kainos, pasak E.Jankaus, kol kas yra realios, tačiau esą vėl matoma nelabai gerų dalykų. Teigiama, kad, pastarųjų mėnesių duomenimis, rinkoje jaučiamas smarkus suaktyvėjimas. Prognozuojama, kad pasiūla mažės.
"Jau dabar nelabai yra ką pasiūlyti, jei žmonės ieško vieno ar dviejų kambarių buto, ypač senos statybos namuose. Jeigu ir toliau taip bus, būstų kainos neišvengiamai kils", – įsitikinęs E.Jankus.
Agentūros direktoriaus teigimu, žmonės perka ir naujos statybos butus, bet šiais metais naujos statybos būstų pirkimas šiek tiek sumažėjęs, palyginti su pernai metais.
Tarp E.Jankaus klientų yra ir užsieniečių – ES ar Rusijos piliečių, jie perka išimtinai tik naujos statybos butus. Klientai iš Rusijos sudaro maždaug 2–3 proc. visų pirkėjų.
"Jaučiame tendenciją, kad žmonės nebelaiko pinigų kojinėse ir investuoja į nekilnojamąjį turtą. Tai greičiausiai susiję su būsimu euro įvedimu. Manau, kad žmonės, kurie taip daro, šiuo atveju elgiasi tinkamai. Nekilnojamasis turtas tiek daug nenuvertės, kiek gali nuvertėti pinigai. Žmonės jau yra pamokyti ano nekilnojamojo turto burbulo ir, manau, šį kartą elgsis protingiau", – svarstė E.Jankus.
Naujausi komentarai