Pereiti į pagrindinį turinį

Batsiuviai prašo susimokėti iš anksto

2009-12-11 05:00
Taupumas: batsiuviai pastebi, kad žmonės taupo pirkdami nekokybišką avalynę ir rinkdamiesi pigesnes remonto medžiagas.
Taupumas: batsiuviai pastebi, kad žmonės taupo pirkdami nekokybišką avalynę ir rinkdamiesi pigesnes remonto medžiagas. / Nerijaus Jankausko nuotr.

Sunkmečiu batsiuviai keičia taktiką ir už avalynės remontą klientų prašo susimokėti iš anksto, nes lentynoje nebetelpa eilės pataisytų batų. Jei šeimininkai juos atsiimtų, sumokėtų pinigų pakaktų vienam darbuotojo atlyginimui.

Pamiršta sutaisytus batus

Batsiuviai pasakojo, kad per sunkmetį padaugėjo "užmaršių" klientų. Kai kurie, išgirdę prašomą sumą už batų taisymą, mesteli, kad geriau nusipirks naujus, kai kurie – mielai sumokėtų, bet neteko darbo, nebeturi pinigų.

"Taip ir stovi lentynoje – dulkes renka", – apie sutvarkytų, tačiau šeimininkų nesulaukiančių batų krūvą sakė Taikos prospekte įsikūrusios avalynės taisyklos darbuotoja.

Įvertinus atliktą darbą, susidarytų apie 800 litų – tiek uždirba vienas samdomas batsiuvys. Kitos avalynės taisyklos nurodė kuklesnes sumas, svyruojančias nuo 200 iki 300 litų. Kartais sutvarkyti batai šeimininko laukia net kelis metus.

Apsidrausdami, kad triūsas nenueitų veltui, batsiuviai prašo sumokėti iš anksto arba išsireikalauja bent avanso.

Meistrai, derėdamiesi dėl išanskinio apmokėjimo, labiau pasitiki nuolatiniais klientais ir naujų, tvarkingų batų šeimininkais. Bet jei batai seni ar neseniai braidžioję po purvynus – pinigų iš kliento bus prašoma iš anksto.

Traukia iš palėpių

Batsiuviai pastebi, kad vis dažniau taisyti atnešami seni, iš palėpių ištraukti batai. "Kad kojos nešaltų", – taip dažniau teisinasi vyresnio amžiaus klientai dėl į dienos šviesą ištrauktos, galbūt prieš kelis dešimtmečius nešiotos avalynės.

Šilutės plente dirbantis batsiuvys Vacys pasakojo, kad taisydami batus žmonės taip pat pradėjo rinktis pigesnes medžiagas, taip tikėdamiesi sutaupyti.

Avalynės taisyklos dažniau sulaukia ir per išpardavimus nupirktų batų. Pigiau pirktą apavą klientai pritaiko savo kojai – tokios paslaugos prireikia moterų ilgaauliams.

Avalynė tapo vienkartinė

Klientai skundžiasi už avalynės taisymą pastaruoju metu mokantys brangiau, tačiau batsiuviai tikina kainų nekėlę. Tiesiog gerokai suprastėjusi avalynė reikalauja daugiau sąnaudų ir darbo.

"Vienkartiniai, – taip apie dabar parduodamus batus atsiliepia meistrai. – Popierius viršuje ir apačioje, o per vidurį šiek tiek dermantino. Tad ant ko laikytis tam kulniukui?"

Batsiuvys Vacys antrino, kad pirkėjas už batus gali pakloti 30 ar 300 litų – kokybė abiejų porų bus beveik vienoda. Garsūs avalynės tinklų ar salonų pavadinimai taip pat nėra garantas, kad ten parduodamas kokybiškas apavas.

"Originalių batų beveik nėra. Dermantiną dabar padaro taip, kad sunku atskirti nuo natūralios odos. Man net pačiam kartais būna sunku pasakyti, iš ko padarytas batas, kol jo neišardau. Pats batsiuvys, ir tai apsigaunu", – aiškino vyras, paklaustas, kaip išsirinkti tinkamą avalynę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų