Pereiti į pagrindinį turinį

Uostamiestyje butų paieškos maratonas

2014-07-24 02:00

Nors nuomos kaina uostamiestyje kol kas nekyla ir išlieka stabili, tačiau būstą rasti nelengva – paklausa smarkiai viršija pasiūlą. O pastogės ieškantys studentai susiduria dar ir su jaunuomene nepasitikinčiais nuomotojais.

Nors nuomos kaina uostamiestyje kol kas nekyla ir išlieka stabili, tačiau būstą rasti nelengva – paklausa smarkiai viršija pasiūlą. O pastogės ieškantys studentai susiduria dar ir su jaunuomene nepasitikinčiais nuomotojais.

Išaugo paklausa

Besibaigiant priėmimui į aukštąsias mokyklas, uostamiestyje jau daugėja būsto naujiems mokslo metams ieškančių studentų.

Nekilnojamąjį turtą nuomojančių bendrovių atstovai tikina, kad išlaidauti būsto nuomai neketinančiam jaunuoliui nuo liepos iki spalio susirasti stogą virš galvos – itin sunki užduotis.

Paprastai studijuoti į svečią miestą atvykęs jaunuolis ieško vieno kambario buto. Už tokį uostamiestyje šiais metais vidutiniškai teks pakloti iki 600 litų.

Verslininkai pasakoja, kad studentai ieško labai pigių butų, dažniausiai mokslams besirengiantieji planuoja mokėti apie 500 litų. Jiems paprastai atitenka miegamuosiuose rajonuose esantys ir seniai remontuoti butai.

Vis dėlto tokią sumą, neskaičiuojant komunalinių mokesčių, išgalintys mokėti jaunuoliai šiuo metu gali likti ir nesulaukę viliojančio pasiūlymo, nes butų nuomos paklausa gerokai viršija pasiūlą.

"Studentai suvažiuoja ir ieško, kur gyventi per mokslo metus. Jau dabar smarkiai sumažėjusi mažesnės kvadratūros butų pasiūla. Liepos, rugpjūčio, rugsėjo ir spalio mėnesiais labai sunku rasti tinkamą variantą. Situacija pasikeičia tik artėjant metų pabaigai", – padėtį charakterizavo bendrovės "Gijoneda" direktorius Edmundas Jankus.

Kaina stabili laikinai

Bendrovės "Ober-Haus" Klaipėdos regiono vadovas Linas Juozaitis pastebėjo, kad už neremontuotą, prastesnės būklės butą tektų mokėti nuo trijų šimtų, o už vos geresnį, neseniai atnaujintą – apie 800 litų.

Bendrovės "Gijoneda" vadovo teigimu, šiuo metu vieno kambario butų nuomos kaina uostamiestyje vidutiniškai svyruoja nuo 300 iki 600 litų per mėnesį.

Dviejų kambarių butą išsinuomoti dar brangiau – priklausomai nuo rajono, namo bei buto būklės kaina varijuoja tarp 450 – tūkstančio litų.

"Trijų kambarių butai yra pigesni, tačiau jų ir paklausa nėra tokia didelė, kaip vieno ar dviejų kambarių. Dabar trijų kambarių butą galima išsinuomoti nuo penkių šimtų litų", – pastebėjo E.Jankus.

Direktorius pasakojo, kad uostamiestyje buto ieškantys jaunuoliai paprastai nėra labai išrankūs, rajonas, kuriame teks gyventi studentams, reikšmės dažniausiai neturi, svarbiausias kriterijus – kaina.

Kituose didžiuosiuose miestuose šiuo metu pastebimas butų nuomos kainos augimas, tačiau uostamiestyje situacija išlieka stabili.

"Vilniuje viskas kitaip. Ten auga ir nuomos, ir pardavimo kainos, o Klaipėdoje viskas išlieka stabilu, kol kas kainų augimo nepastebime", – patikino E.Jankus.

Bendrovės "Ober-Haus" Klaipėdos regiono vadovas Linas Juozaitis pasakojo, kad pasibaigus mokslo metams butų pasiūla padidėja, kainos viršun šokteli rugpjūčio pradžioje, tačiau vėliau viskas grįžta į savo vietas.

"Dabar susiradusieji butą tikrai nepermokės, tačiau tie, kurie šiomis dienomis nesusiras – vėliau rinksis tik iš likusių pasiūlymų. O liks tik brangesni butai", – pasakojo L.Juozaitis.

Pašnekovas patikino, kad pačius pigiausius butus, kurių nuomos kaina siekia vos 300 litų, studentai išsinuomoja per kelias dienas.

Vis dėlto, Klaipėdos regiono vadovo teigimu, kainos stabilios bus tik laikinai, vasaros pabaigoje jos vėl turėtų pakilti.

"Jau rugpjūčio pradžioje kainos pradės kilti. Kils apie 25 proc., vidutiniškai, manau, buto nuomos kaina padidės šimtu litų", – prognozavo L.Juozaitis.

Ieško sprendimo variantų

Tačiau net ir itin nepalankiomis sąlygomis gudragalviai studentai randa išeičių.

Nekilnojamojo turto nuomos atstovai pastebi, kad dažnai vasarą nepavykus surasti nuomai tinkamo būsto, studentai renkasi didesnius butus ir nuomojasi juos su draugais.

Šiuo metu toks sprendimo būdas itin populiarėja – neretai kartu keliasi gyventi ir visiškai nepažįstami jaunuoliai.
Viename specializuotame portale, padedančiame susirasti kambario draugą, kalbinta uostamiestyje studijuojanti Gabija pasakojo, kad jau trečius metus gyvena trijų kambarių bute su dar keliomis studentėmis.

"Vasaromis dirbu savo gimtajame mieste, todėl į Klaipėdą grįžtu prieš pat mokslo metų pradžią. Dažniausiai per kelias dienas pavyksta susirasti kambariokų, kurie jau išsinuomojo kelių kambarių butus. Nuomos kainą ir komunalinius mokesčius dalijame visiems po lygiai", – kelerius metus pasikartojančią istoriją pasakojo vienoje uostamiesčio kolegijoje studijuojanti Gabija.

Mergina pripažino, kad ieškodama būsto atsižvelgia į kainą, nes tikino nenorinti išleisti daugiau nei 600 litų, be to, paprastai stengiasi gyventi tik kartu su merginomis.

Klaipėdos universiteto studentų sąjungos prezidentė Evelina Greičiūnaitė pabrėžė, kad dažniausiai studentai buto pradeda ieškoti negavę vietos bendrabutyje, tačiau vis dažniau mokslų krimsti atvykusieji skundžiasi, jog rasti būstą – neįmanoma misija.

"Studentai susiduria su labai daug problemų, sunku rasti vieno kambario butą, dažnai kaina būna per didelė vienam žmogui. Praradę viltį studentai dažnai kreipiasi į agentūras ir lieka apgauti", – situaciją nupasakojo studijuojančiųjų atstovė.

Studentai – nepageidaujami

Nuomojamų butų stygius ir nemaža kaina nėra vienintelės kliūtys, pasitinkančios būsto ieškančius jaunuolius.
Neretai pasitaiko, kad nuomotojai kategoriškai atsisako išnuomoti butą studijuojantiems ar jauniems asmenims, esą šie nesaugo jiems patikėtų daiktų, butą "nugyvena".

Vieno kambario butą siūlanti klaipėdietė tikino verčiau nuomininkų ieškosianti ilgiau nei savo turtą nuomosianti studijuojančiai porai.

"Jeigu mokotės dar universitete, tai net negaišinkite nei mano, nei savo laiko – butas nuomojamas tik dirbantiems žmonėms. Studentus pažįstu", – į kalbas nesileido nuomotoja.

Tik paaiškinus, jog bendrauja su dienraščio žurnaliste, moteris papasakojo, kad Klaipėdoje jai priklauso du butai, abiejuose klaipėdietė priima nuomininkus.

"Dviejų kambarių bute gyvenu aš ir kitą kambarį už kelis šimtus nuomoju, o kitame, kuris yra vieno kambario, priimu žmones nuomotis. Tą butą kažkada nuomojau studentams, buvo labai daug problemų. Jie nuolat rengdavo vakarėlius, galiausiai butas ėmė priminti landynę", – atskleidė buto šeimininkė.

Tai, kad neretai studentai charakterizuojami neigiamai ir nuomotojai jų vengia, patvirtino ir bendrovės "Ober-Haus" atstovas L.Juozaitis.

"Į geros būklės, suremontuotus butus nuomotojai studentų nenori. Dažnai būna ir taip, kad nurodo, jog studentams nenuomojama arba didina depozitą, prašo sumokėti bent pusės metų nuomą. Su studentais būna visokių bėdų – vakarėliai ir panašiai. Daugeliu atvejų būgštavimas pasitvirtina", – pasakojo pašnekovas.

Brangsta ir parduodami

Pokyčius nekilnojamojo turto srityje jaučia ir butų pardavimu užsiimantys verslininkai.
Jų teigimu, parduodamų butų pasiūla šiuo metu auga, laipsniškai kyla ir parduodamų butų kainos.

"Nesmarkiai, tačiau nuolat stebime kainų kilimą. Jos nekyla keliomis dešimtimis tūkstančių, tačiau po vieną kitą tūkstantį pardavėjai vis prideda", – tendenciją įvardijo bendrovės "Profitas" direktorė Diana Bumblauskienė.

Verslininkė tikina, kad kainų kilimas nėra toks didelis, kad vėliau būtų galima tikėtis, jog šios kris. Nedaug kylančios kainos nebaugina ir pirkėjų, dažnas nebijo ir įsipareigoti bankui.

"Tikrai nebus taip, kad įvedus eurą žmonės pradės pardavinėti butus pusvelčiui. Jeigu vieno kambario butas kainuoja maždaug 30 tūkst. eurų, tai pasikeitus valiutai jis neatpigs iki 20 tūkst. eurų. Manau, kad tas euras vis tiek padarys savo", – pripažino direktorė.

D.Bumblauskienė tikina, kad šiuo metu jau pasiekta riba, kai butų kainos atitinka realią jų vertę, o gyventojai nebesitiki sulaukti geresnių pasiūlymų.

Vis dėlto prognozuojama, kad, kaip ir butų nuomos,  pardavimų kainos rudenį dar išaugs.

Komentaras

Aldona Butkienė
Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotoja

Privačiai apgyvendinimo paslaugas Klaipėdoje šiuo metu teikia apie 270 gyventojų, įsigijusių verslo liudijimus gyvenamosios paskirties patalpų nuomai, apgyvendinimo paslaugoms teikti arba registravusių individualią veiklą (IDV) su pažyma, o praėjusiais metais analogišku laikotarpiu – 204. Tačiau šią paslaugą galima teikti ir neregistravus IDV –  tokiu atveju metams pasibaigus reikės deklaruoti pajamas ir sumokėti pajamų mokestį. Šiemet pateiktose pajamų deklaracijose už 2013 m. papildomai Klaipėdos gyventojų deklaruotos nekilnojamojo turto nuomos pajamos sudarė apie 17,7 mln. litų, iš jų išskaičiuota mokesčių suma – 2,4 mln. litų. Remiantis deklaracijų duomenimis, tokių pajamų pernai yra gavę 1145 Klaipėdos gyventojai. Klaipėdos AVMI duomenimis, klaipėdiečių, užsiimančių šia veikla, skaičius ir iš šios veiklos gautos pajamos pastaraisiais metais augo: papildomai deklaruotos 2012 m. gautos nuomos pajamos – 16,9 mln. litų, tokių pajamų 2012 m. turėjo 1118 gyventojų. Šios paslaugos teikėjais gali būti ir juridiniai asmenys – nekilnojamojo turto nuomą, kaip pagrindinę įmonės veiklą, nurodo apie 400 mieste registruotų įmonių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų