Klaipėdos rajone įsiplieskė tikras mūšis tarp vietos bendruomenių, kai kilo įtarimas, kad grupelė įtakingesnių rajono veikėjų už valdiškus pinigus nori paiškylauti Norvegijoje.
Susikibo dėl pinigų?
Tarp vietos gyventojų aistrų pikas buvo pasiektas dėl to, kad iš Europos Sąjungos pinigų vienas po kito kuriami projektai priekuliškiams ėmė badyti akis.
Šį pavasarį nuskambėjo 125 tūkst. litų kainavusio kosminio tinklinio batuto įsigijimo už ES pinigus istorija, kuri kai kuriems vietos gyventojams sukėlė didelių abejonių.
O žinia, kad už 450 tūkst. litų suremontuotuose Priekulės bendruomenės namuose patys bendruomenės nariai nebegali šarvoti mirusiųjų savo artimųjų, nors tai darė dešimtmetį, tiesiog įsiutino gyventojus. Žmonės surinko 600 parašų, kad pusės milijono litų vertės namų durys jiems būtų atvertos.
"Tačiau dabar sužinojome, kad Klaipėdos rajono savivaldybė seniūnijos bendruomenėms skyrė 14 tūkst. litų. Tai pinigai, gauti iš 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio. Nugirdome, kad Priekulės užimtumo centrui vadovaujanti Raimonda Damulienė, kuri yra ES pinigus bendruomenių projektams skirstančios vietos veiklos grupės "Pajūrio kraštas" vadovė, siekia už šiuos pinigus surengti kelionę į Norvegiją. Kas į ją važiuotų, mes nežinome. Matyt, kažkokie išrinktieji", – piktinosi pirmadienio vakarą į susirinkimą dėl lėšų paskirstymo atėjęs priekuliškis Vykintas Gutauskas.
Susirinkusieji tvirtino, kad tarp 13 šiuo metu Priekulės seniūnijoje įsikūrusių bendruomenių įvyko susiskaldymas ir vyksta interesų kova.
"Viskas yra dėl pinigų. O kalčiausi tie, kurie juos skirsto", – neslėpė Pjaulų kaimo bendruomenės pirmininkas Artūras Vaupšas.
Pasišovė sutvarkyti skverelį
Jaunoji iniciatyvių priekuliškių karta stojo mūru už tai, kad pinigai nebūtų švaistomi neaiškios prasmės pramogai, ir pasiūlė, kad už juos būtų įrengta žaidimų aikštelė vaikams, sutvarkytas apleistas Priekulės skverelis.
"Priekulėje nėra nė vienos vaikų žaidimo aikštelės, o kažkas už valdiškus pinigus ketina paiškylauti tai vadindami kelione, kurioje pasisems patirties", – piktinosi priekuliškiai.
Jaunos mamos esą išgirdo vietinės valdžios patarimą su vaikais žingsniuoti pramogauti prie Minijos upės, – motinos nustėro po tokio pasiūlymo.
"Nešienautoje žolėje ten gali vaiką pamesti. Priekulėje tiek mamos su vaikais, tiek senyvo amžiaus žmonės neturi jokios poilsio vietos. Mes parengėme projektą. Sumanėme sutvarkyti miesto centre esantį parkelį. Jame galėtų atsirasti suoliukų su staliukais, šachmatų lentų. Galime įrengti takelius, suformuoti gėlines, kuriose augtų vaistažolės, gal net pastatyti nedidelę pakylėlę, kur vasarą galėtų vykti vaikų spektakliukai, poezijos skaitymo vakarai", – apie savo projektą pasakojo Ernesta Bakšienė.
Jaunų mamų idėją palaikantys Priekulės vyrai tarstelėjo, kad didelių investicijų tokiam sumanymui net nereikėtų. Parką galima būtų išvalyti savomis rankomis, susibūrus į talką.
"Gyvename prie Minijos, o neturime nė vienos maudyklos. Vaikai neturi kur maudytis, tereikia iškirsti krūmus. Reikia padaryti pradžią darbams", – energija tryško priekuliškis Kęstas Šimkus.
Dalybose virė aistros
"Tačiau visi šie norai pakibo, nes į numatytus pinigus pretenduoja daug kas, net Priekulės bendruomenės namai, kurie norėtų pinigų trinkelėms. Šiems namams iš ES fondų buvo skirta 450 tūkst. litų. Tačiau keista, kad aplinkai sutvarkyti šių pinigų neužteko. Negi projekte tai nebuvo numatyta?" – stebėjosi kita priekuliškė.
Gyventojai tvirtino, kad naujuose bendruomenės namuose laukiamos tik tam tikros vietinių moterų grupelės. Visiems kitiems jos esą užrakintos.
"Kai kilo iniciatyva suremontuoti šį pastatą, priekuliškiai girdėjo pažadus, kad pastatas, kuriame iki tol buvo šarvojami mirusieji, galės ir toliau tarnauti atsisveikinimui su vietos žmonėmis. Tačiau, pasibaigus remontui, sužinojome, kad tokia veikla bendruomenės namuose negalima. Nei mirusiųjų, nei gyvųjų nenorima įsileisti", – rėžė Pjaulų kaimo bendruomenės pirmininkas A.Vaupšas.
Kelionė – 56 žmonėms
Bendruomenių taryboje dėl 14,3 tūkst. litų pirmadienį susikovė kelių projektų autoriai, kurie norėtų panaudoti valdiškus pinigus.
Vieni prašė skirti lėšų krūmapjovėms ar vejapjovėms įsigyti, nes bendruomenės rūpinasi viešomis miestelių ar kaimų erdvėmis. Kiti prašė lėšų informaciniams stendams įrengti.
Išgirdus, kad jaunuomenė siūlo sutvarkyti miestelio skverelį, aktyvi vienos iš bendruomenių narė Laima Lemežienė mestelėjo frazę, kad tokių pinigų jaunimui neužteks, o va, jos siūlymas pakloti trinkeles prie bendruomenės namų būtų nors šio to vertas darbas.
Projektą kelių bendruomenių atstovus išvežti į pažintinę kelionę po Norvegiją pristačiusi Priekulės užimtumo centrui ir vietos veiklos grupei "Pajūrio kraštas" vadovaujanti R.Damulienė net neslėpė, kad kelionė būtų atpildas tiems, kurie rašė projektus.
"Juk tie žmonės dirbo, rodė iniciatyvą, jiems reikia padėkoti, paskatinti, juk tai investicija į žmones", – savo nuomonę gynė R.Damulienė.
"Bet į jūsų kelionę važiuotų 56 žmonės, o seniūnijoje gyvena 9 tūkst. žmonių. Mūsų projektas yra skirtas visiems seniūnijos žmonėms, o ne grupelei", – replikavo vaikų aikštelės projektą pristačiusi E.Bakšienė.
Pinigus paskyrė aikštelei
Priekulės užimtumo centro vadovei R.Damulienei pirmadienį į akis buvo rėžta nemažai kritikos – esą tokiomis kelionėmis tik skaldoma bendruomenė.
Išgirdę argumentą, kad Norvegijoje bendruomenių atstovams bus lengviau susivienyti, susirinkimo dalyviai ėmė juoktis, kad tai pirmiausia reikėtų padaryti čia pat – Priekulėje.
Priekuliškis V.Gutauskas replikavo, kad tokia tad ir bendruomenės centro vadovybė, jei paprasti žmonės net nežino, kada kokie susirinkimai vyksta.
Dienraščio "Klaipėda" žurnalistai patys įsitikino, kad rajono savivaldybės tinklalapyje nurodomu Priekulės bendruomenės pirmininkės telefonu atsiliepia privačios įmonės darbuotojas. Jis patvirtino, kad ne pirmus metus skambinantiems aiškina, kad nėra joks pirmininkas.
"Darykite viską atvirai, o ne taip, kaip jūs dabar darote. Įsileiskite pagaliau žmones į savo tuos bendruomenės namus, nes gyventojai nieko nežino, ką jūs ten veikiate", – atvirai susirinkime pareiškė priekuliškis K.Šimkus.
Po viešai išlietų aistrų bendruomenių taryba vienbalsiai vis dėlto nubalsavo 14,3 tūkst. litų skirti vaikų žaidimo aikštelės skverui sutvarkyti.
Negali keisti veiklos
Po bendruomenių tarybos posėdžio paklausta, kas suskaldė Priekulės bendruomenę, miestelio seniūnė tvirtino, kad jaunimas tai nėra bendruomenė.
Klausimą apie žmonių santykius seniūnė suvokė per pinigų paskirstymo prizmę.
"Mes jiems siūlėme kurti atskirą savo bendruomenę ir rašyti projektus", – atsakė D.Bliūdžiuvienė.
Aiškinantis aistras dėl šarvojimo salės, seniūnė ramino, kad situacija gali būti išspręsta, jei Priekulės bendruomenės namai pakeistų savo įstatus ir atsirastų galimybė teikti tokią paslaugą.
Visuomeninės organizacijos Priekulės bendruomenė pirmininkė Sigutė Puplesienė pripažino, kad, užuot pasidžiaugę naujais bendruomenės nariais, priekuliškiai ėmė pykti.
"Na, nori jie čia šarvoti, ir viskas. Mūsų įstatuose tai nenumatyta. Tam, kad būtų praplėsta veikla, mes kreipėmės leidimo į Žemės ūkio ministeriją. Atsakymo iki šiol negavome", – tikino S.Puplesienė.
Ji pabrėžė, kad 5 metus bendruomenė yra įpareigota nekeisti veiklos pobūdžio, kitaip atsirastų rizika, kad ES lėšas tektų grąžinti.
Bendruomenės namai turėtų būti pripažinti tinkamais naudoti jau šio mėnesio pabaigoje. Tačiau 600 priekuliškių pasirašyta peticija dėl šarvojimo salės kol kas dūla stalčiuje
Naujausi komentarai