Prasidėsiančios moksleivių vasaros atostogos – jų tėvų galvos skausmas. Nemokamos dienos stovyklos skirtos beveik vien tik socialiai remtinų šeimų vaikams, o vidutines pajamas gaunantys ir sąžiningai mokesčius mokantys piliečiai savo atžalų vasaromis turi pasirūpinti patys, nes jiems jokia valstybės parama nepriklauso.
Vasarų kaime neliko
Šiandieniniai tėvai, auginantys pradinukus, dar pamena laiką, kai patys buvo moksleiviai ir skaičiuodavo valandas, kada gi išauš ta paskutinė mokslo metų diena. Nes žinojo, kad pagaliau prasidės net trijų mėnesių vasaros atostogos su visais džiaugsmais ir nuotykiais dažniausiai pas senelius kaime.
Būtent ten anais laikais ir buvo sprendžiama anūkų, kaip dabar vadiname, vasaros užimtumo problema.
Šiandien senelių kaime nebeliko, beveik neliko ir pačių kaimų, tad miesto vaikams atostogauti nebėra kur.
Tai – išties didelis rūpestis dirbantiems tėvams, kurie vasarą pasikeisdami, kad pabūtų kartu su vaikais, geriausiu atveju ištrūks atostogauti kiekvienas po mėnesį.
Su buto raktu po kaklu
Tačiau tai problemos neišsprendžia. Ypač vidutines ir mažesnes pajamas gaunančiose šeimose, kurios nepatenka į socialiai remtinų sąrašą.
Paprastai jie neišgali sumokėti už savo vaikų poilsį nei dienos, nei juolab stacionariose stovyklose.
O nemokamos jiems nepriklauso, nes jie neelgetauja, nors ir balansuoja ant neturtingųjų ribos, bet kantriai dirba ir moka mokesčius valstybei.
Tačiau tokių šeimų atžalos dažnu atveju pasmerktos ilgoms atostogoms ant asfalto su buto raktu po kaklu.
Pasiūlė samdyti auklę
Viena klaipėdietė mama dienraščiui pasiguodė, kad ją nustebino vaiko teisėms atstovaujančios ir valdišką algą gaunančios specialistės požiūris.
Jos ji pasiteiravo, kaip spręsti vaiko atostogų problemą, nes nupirkti stovyklos bent jau daliai vasaros neišgali, o nemokamos nepriklauso.
"Samdyk auklę", – išgirdo jauna mama.
Mamos nuomone, šita replika nuskambėjo kaip pasityčiojimas. Dar iki euro įvedimo pigiausia auklės darbo valanda kainavo 5 litus, dabar – beveik 2 eurus.
Kad ir kaip skaičiuotume, vidutines pajamas gaunantys tėvai savo mažamečių atostogoms neuždirba.
Šiuo metu įstatymai nereglamentuoja, kokio amžiaus vaikų negalima palikti vienų be priežiūros.
Tačiau pagal siūlomą įstatymo pataisos projektą tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikai iki 7 metų neliktų be suaugusių ar vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros, o nuo 22 val. iki 6 val. 7–14 metų atžalos negalėtų būti paliktos be pilnamečių priežiūros.
Tad dar didesni rūpesčiai tėvų laukia, kai bus palaimintas šis įstatymas.
Išimtis – socialiai remtini
Klaipėdos vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėjo pavaduotoja Virginija Gelažnikienė bandė paguosti, kad beveik visose mokyklose būna vasaros dienos stovyklos, kuriose vaikai žaidžia, pramogauja, maitinasi, o vakare keliauja namo.
Tačiau čia pat pridūrė, kad ši malonė suteikiama tik socialiai remtinų šeimų vaikams, kitiems – nepriklauso.
"Ką daryti kitokių šeimų vaikams, pas mus apie tai nebuvo kalbėta. Tad šiuo klausimu neturiu, ką atsakyti vidutines pajamas gaunančiai mamai ar tėčiui", – neslėpė V.Gelažnikienė.
Klaipėdoje yra daugiau nei 300 socialinės rizikos šeimų, kuriose auga maždaug puspenkto šimto vaikų.
Valstybė pasirūpina ir jų užimtumu vasarą, taigi asocialų atžalos turi išskirtines sąlygas vasaroti, palyginti su normalių šeimų vaikais.
Kas septintas – laimingasis
Klaipėdoje yra 18 tūkst. moksleivių. Sulaukę 16 metų ir vyresni dažniausiai vasarą įsidarbina, tad rūpesčių dėl jų tėvams nebūna.
Problema – mažamečiai. Po kelerių metų pertraukos šiemet Klaipėdos savivaldybė vėl nusprendė paremti vaikų vasaros poilsį.
Tam miestas skyrė beveik 14,5 tūkst. eurų.
Klaipėdos savivaldybė dar prieš vasaros atostogas skelbė konkursą dėl vaikų vasaros užimtumo programų rėmimo.
"Konkursą laimėjo 15 programų. Planuojama, kad bus užimta 2300–2400 vaikų. Veiks dieninės, sportinės ir turistinės stovyklos. Didžiausia suma – 2 343 eurai skirta Dvasinės pagalbos jaunimo centrui, jų programai "Pilnos rieškutės žemuogių"," – teigė Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė.
Pasak jos, visos šios stovyklos tėvams neturėtų kainuoti papildomai.
Kada pradės veikti tos stovyklos, esą bus skelbiama viešai ir tėvai galės pasirinkti.
Tačiau jau šiandien paskutinė mokslo metų diena, o jokios informacijos apie nemokamas galimybes vaikams įdomiau vasaroti dar niekur nėra paviešinta.
"Ta informacija dar bus paskelbta, nėra ko nerimauti. Tėvai galės registruoti savo vaikus", – patikino L.Prižgintienė.
Vis dėlto vietų tikrai užteks ne visiems, nes iš keliolikos tūkstančių vaikų, šiose miesto finansuojamose stovyklose galės pramogauti ir ilsėtis tik kas septintas mažasis klaipėdietis.
Turtingųjų poilsis
Klaipėdoje yra organizuojama ne viena komercinė dieninė vaikų stovykla.
Dešimt dienų vaiko buvimas joje tėvams vidutiniškai kainuos 120 eurų. Vaiką ryte tėvai, prieš eidami į darbą, nuves į stovyklą, o vakare pasiims.
"Pas mus vyks anglų kalbos, kūrybiniai užsiėmimai, planuojame išvykas po miestą. Vaikai gaus maitinimą. Kiekvienoje pamainoje bus po 10 vaikų, su kuriais dirbs du vadovai", – pasakojo stovyklos organizatorė Diana.
Visai kitokios kainos yra stacionariose stovyklose. Čia paros įkainis siekia nuo 16 iki 50 eurų.
Kainos pajūrio stovyklose santykinai mažos. Čia galima rasti stovyklavietę už 200 eurų, tiek kainuos 10 dienų vaiko poilsis.
Stovyklų organizatoriai nestokoja išmonės, siūlydami nuo "Holivudo" iki "Išlikimo" stovyklų.
Pavyzdžiui, BMX dviračių stovykla – bemaž brangiausia. Viena diena be nakvynės joje kainuoja iki pusės šimto eurų.
Mokosi kalbų ir grožio
Pačios populiariausios stovyklos Lietuvoje, kur jau nebėra vietų, – kalbų, grožio ir stiliaus, kai kurios karinio pobūdžio stovyklos bei stovykla "Nerealieji".
Čia vaikams parengta ypatinga programa: su jais dirbs vadovai, kurie studijuoja kino meistriškumą, aktorystę, režisūrą.
Programoje tikinama, jog vaikams bus "atskleistos kino filmų kūrimo ir filmavimo paslaptys".
Taigi tėvams rinktis, kur jų atžaloms geriausiai leisti vasarą, tarsi ir yra iš ko, tik reikia turėti pinigų.
Naujausi komentarai