Į keltą, plaukusį į Švediją, skubėjęs vilnietis prie vieno Klaipėdos prekybos centro pateko į keblią situaciją – nežinia kas staiga užblokavo kelių aikštelėje stovėjusių automobilių signalizacijas. Surinkęs Bendrojo pagalbos centro telefono numerį jis išgirdo visai ne tai, ko tikėjosi, ir kviestos policijos nesulaukė.
Kaltino seną bateriją
Buvo penktadienio pavakarė. Algimantas Zurba (žinomo Lietuvos prozininko bendravardis ir bendrapavardis) išėjo iš parduotuvės ir jau rengėsi sėsti į mašiną, tačiau signalizacija nesuveikė. Kelis kartus pabandęs paspausti pultelį vyras vis tiek negalėjo atidaryti durelių.
Pamanęs, kad nusilpo baterija, vilnietis nuskubėjo į parduotuvę ir netrukus grįžo ją pakeitęs, tačiau mašina vis tiek nepakluso.
Tada A.Zurba pastebėjo, kad aikštelėje panašiai blaškosi dar keli žmonės – visų jų mašinos neatsirakino arba neužsirakino. Kai kurie vairuotojai atrakino automobilius rakteliu, tačiau naujesnio modelio mašinose tokios galimybės nėra.
Tuo pačiu metu vilnietis matė, kaip keli ką tik atvažiavę žmonės spustelėjo signalizacijos pultelius ir buvo benueiną, nė nepastebėję, kad palieka atrakintas mašinas.
Sutrikęs vyras įspėjo juos, kad transporto priemones palieka atviras vagims.
A.Zurba pasakojo pastebėjęs kad nesklandumai užklupo apie 30 metrų spinduliu stovėjusius automobilius.
Prašė padiktuoti numerius
Vilnietis buvo girdėjęs, kad taip darbuojasi vagys, tad suskubo skambinti 112. Tačiau operatorė pareiškė, kad signalizacijos gedimas – ne šios įstaigos kompetencijos reikalas, ir atsisakė apie sutrikimus pranešti policijai.
Mergina patarė A.Zurbai skambinti trumpuoju numeriu 1616. Tačiau jį surinkęs vilnietis suprato, kad tai kanalizacijos valytojų telefono numeris.
"Mano mažas reikalas, kaip jie man padės. Aš esu Lietuvos pilietis, kuriam reikia pagalbos. Tad operatoriai turi susivokti, kaip man padėti. Juk pats pavadinimas
"Pagalbos telefonas" sako, kad juo skambinti reikia ištikus bet kokiai bėdai. Tinkamos pagalbos taip ir nesulaukiau", – apgailestavo A.Zurba.
Netrukus vilnietis pabandė prisiskambinti policijai, tačiau trumpuoju policijos numeriu atsiliepė ne pareigūnai, o Bendrojo pagalbos centro operatorė.
"Ta mergelė su manimi kalbėjo negražiai, teigė, kad tai ne jų kompetencija ir apskritai, ko aš čia skambinu. Esą aš turėčiau kreiptis į signalizacijų meistrą, o galiausiai paprašė padiktuoti automobilių, kuriems taip pat buvo užblokuota signalizacija, valstybinius numerius. Bandžiau diktuoti. Tada operatorė man pareiškė, kad ji susisieks su šių mašinų savininkais ir paklaus, kas ten vyksta. Pasijutau labai keistai. Jeigu mus priešai užpultų, galime iškart virves pirkti, kad nesikankintume. Arba institucijos dirba išvien su vagimis, arba vagys nieko nebijo", – dėstė savo nuomonę A.Zurba.
Trikdžiai baigėsi savaime
Vyras labiausiai pasipiktino, kad pagalbos centro operatorė atsisakė iškviesti policiją. Jis norėjo, kad įvykis būtų oficialiai užfiksuotas.
A.Zurba prisiminė aikštelėje pastebėjęs mašiną tamsintais stiklais, bandė prie jos prieiti, bet automobilis nuvažiavo.
Vyras teigė patyręs nemažą stresą, nes baiminosi pavėluoti į keltą. Su ta pačia problema susidūrusi klaipėdietė jam paaiškino, kad Klaipėdoje esanti dar viena vieta, kur nuolat streikuoja automobilių signalizacijos.
Vilnietis jau buvo sugalvojęs atsarginį veiksmų planą, jis ketino kviesti automobilių vilkiką ir paprašyti, kad jo mašina būtų nugabenta į saugesnę vietą, atokiau nuo prekybos centro. Bet tai būtų užtrukę ir jis būtų pavėlavęs į laivą.
Galiausiai visi trikdžiai savaime baigėsi, ir automobilių savininkai išsivažinėjo.
Vagiliaudavo iš automobilių
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Autotransporto priemonių grobimų tyrimų poskyrio vadovas Arlandas Lavrentjevas teigė, kad šis nesklandumas nebūtinai turėtų būti siejamas su vagių veikla, tačiau ir tokios galimybės neatmetė.
Pastaruoju metu tokiu būdu apvogtų arba pavogtų automobilių Klaipėdoje nebuvo užfiksuota. Dar mažiau tikėtina, jog čia darbavosi vagys, žinant, kad šio prekybos centro aikštelės yra stebimos besisukančiomis vaizdo kameromis.
Pareigūnas prisiminė pastarąjį kartą panašių atvejų girdėjęs bene prieš porą metų.
Tada vagys siautėjo prie kito prekybos centro. Išjungę signalizaciją jie įsibraudavo į automobilius, kol šeimininkai vaikštinėdavo po prekybos salę. Iš mašinų be įsibrovimo žymių dingdavo brangesni daiktai.
"Vis dėlto labiau tikėtina, kad tai galėjo būti ne nusikaltėlių darbas, o signalizacijas paveikė kitos radijo bangas skleidžiančios priemonės", – svarstė pareigūnas.
Abejonių jam sukėlė ir tai, jog vienu metu buvo užblokuota kelių automobilių signalizacija. Paprastai vagys nukreipia turimų aparatų signalą į vieną automobilį.
Pareigūnas pažadėjo susisiekti su vilniečiu ir pasitikslinti jį dominančias detales, kurios galėtų būti naudingos gaudant mašinų vagis.
Panašių skundų nebūta
Prekybos centro BIG 2 administratorius Artūras Lenkšas tikino nė karto nesulaukęs informacijos ar pretenzijų dėl panašiai sutrikusios automobilių signalizacijos.
Ant pastato, kuriame veikia parduotuvės, yra nemažai įvairių telekomunikacijų bendrovių antenų.
"Man ir pačiam Klaipėdoje yra buvę panašiai. Beje, tai atsitiko prie kito didelio prekybos centro. Tada luktelėjau, dar kelis kartus pabandžiau spausti signalizacijos pultelį, ir sistema atsigavo. Esu ir iš policijos girdėjęs, kad tokių atvejų būna. Tiesiog reikia ramiau reaguoti. Pastebėjau, kad pastaruoju metu žmonės yra labai jautrūs, pykčiai ir kivirčai kyla dėl menkų dalykų: vaikų, automobilių", – pasakojo A.Lenkšas.
Žadėjo paduoti į teismą
Bendrojo pagalbos centro Klaipėdos skyriaus viršininkas Rolandas Milius įsitikinęs, kad žmogus visiškai be reikalo piktinosi.
"Man taip pat automobilis genda, bet policija jo neremontuoja. Čia tik juokais taip sakau. Žmogus nurodė, kad vagys blokuoja automobilį. Aš nematau logikos: kam vagiui blokuoti signalizaciją? Šiam interesantui buvo duotas telefono numeris ir patarta susisiekti su signalizacijos specialistais", – pasakojo R.Milius.
Pasak jo, skambinusiajam buvo paaiškinta, kad policija neatvažiuos, nes pareigūnai neturi galimybės nustatyti, kas ir kaip blokuoja signalizacijas.
Šios žinios Bendrojo pagalbos centro operatorė neišsigalvojo, o pranešė pasikonsultavusi su Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus darbuotojais.
"Žmogus įvardijo, kad jį puola priešai. Jis paminėjo tokią frazę. Jam buvo paaiškinta, kad policininkai nevažiuos, nes neturi prietaisų tokiems reiškiniams matuoti. Patarimas kreiptis į signalizacijos specialistus jo netenkino, jis pažadėjo Bendrąjį pagalbos centrą paduoti į teismą, nes gali pavėluoti į keltą", – paaiškino Bendrojo pagalbos centro vadovas.
R.Milius teigė turintis žinių, kad minėtoje aikštelėje panašiai atsitiko ne pirmą kartą, tačiau pagalbos telefonu anksčiau panašių skambučių nebūta.
Mieste – trikdžių zonos
Automobilių apsaugos sistemas montuojančios kompanijos kokybės sertifikatą turinčios bendrovės "Rekija" direktorius Artūras Šakalys patikino, kad tai, kas atsitiko A.Zurbos bei keliems kitiems automobiliams, stovėjusiems prie prekybos centro, nėra išskirtinis dalykas.
"Techniškai galiu paaiškinti, kad buvo įjungtas kažkoks siųstuvas, kuris užblokavo signalą. Matyt, pasiųstas panašaus dažnio ir gerokai galingesnis nei automobilio pultelio siųstuvo signalas. Signalizacijos dažnis 433 – technikų vadinamas šiukšlynu, nes šitame diapazone veikia labai daug prietaisų", – pasakojo specialistas.
Tačiau jis neatmetė galimybės, kad aikštelėje galėjo veikti vagys. Šias abejones galėtų išsklaidyti informacija apie tai, kokį plotą aprėpė šis impulsas. Jeigu nesklandumai buvo apėmę didesnėje teritorijoje stovėjusias mašinas, vadinasi, buvo įjungtas kažkoks siųstuvas.
A.Šakalys spėjo, kad galėjo suveikti ir antenų siunčiami impulsai.
Pasak jo, Klaipėdoje yra dvi vietos, kur tokie nesklandumai yra pastebimi nuolat: prie televizijos bokšto Giruliuose bei prie naujosios perkėlos.
Uostamiestyje panašios bėdos kartais atsitinka ir prie didžiausio prekybos centro, bet tai vyksta kur kas rečiau.
Beje, Vilniuje automobilių signalizacijos dažniausiai neveikia prie monetų kalyklos.
Išeitis – avarinis išjungimas
"Po tokio sutrikimo signalizacijai nieko blogo neatsitinka. Vaizdžiai sakant, tai tas pats, jei skirtinguose aikštelės galuose stovintys žmonės bandytų susikalbėti, kai jos viduryje veikia traktorius. Kad ir kaip žmonės šauktų, vienas kito negirdėtų, bet dėl to nesusirgtų, tik tiek, kad balsas gali užkimti. Ir čia panašiai – nei siųstuvas, nei imtuvas nesugenda, tik tiek, kad nutraukiamas ryšys", – populiariai aiškino A.Šakalys.
Specialistas teigė, kad automobilio šeimininkas turėtų žinoti, kaip avariniu būdu išjungti savo signalizaciją. O jeigu ne, turėtų skambinti meistrui, kuris sumontavo šį įtaisą jo mašinoje.
"Mes paprastai savo klientams paaiškiname avarinio signalizacijos išjungimo procedūrą. O tų būdų yra tiek, kiek ir signalizacijų", – teigė A.Šakalys.
Kalbėdamas apie galimas sutrikimo priežastis, A.Šakalys neatmetė tikimybės, kad įtakos tokiam sutrikimui galėjo turėti ir kariškių technikos judėjimas.
Vis dėlto vilnietis A.Zurba, pats dirbantis Lietuvos kariuomenėje, šią versiją kategoriškai paneigė.
Naujausi komentarai