Pereiti į pagrindinį turinį

Diskusijų audra dėl Danijos karališkosios jachtos

2021-09-04 09:00

Vienos iš labiausiai jūrinės šalies – Danijos monarchai pasižymi ir prisirišimu prie laivų.

Diskusijų audra dėl Danijos karališkosios jachtos
Diskusijų audra dėl Danijos karališkosios jachtos / Redakcijos archyvo nuotr.

Du karališki laivai

Danijos karališkajam laivui „Dannebrog“ jau greitai bus 90 metų. Jis 1931–1932 metais statytas Kopenhagoje.

Į pirmą reisą išplaukė 1932 m. gegužę.

Šis 78 m ilgio laivas 1932 m. pakeitė senąjį „Dannebrog“, kuris nurašytas dar 1931 m, o 1934 m supjaustytas į metalo laužą.

Tai buvo 72 m ilgio garu varomas ratinis garlaivis, kuris Danijos karališkajai šeimai tarnavo 53 metus. Jos įgulą sudarė 56 jūrininkai.

Senovė: taip 1913 m. atrodė nuo 1880 m. naudotas Danijos karališkasis ratinis laivas. (Danijos karališkojo jūrų muziejaus nuotr.)

Neįtikėtina, kad Danijos monarchai per beveik pusantro amžiaus turėjo vos du karališkus laivus, nors Dani-jos karalius valdo ne tik savo karalystėje.

Danijai priklauso ir didžiausia pasaulyje per 2,176 mln. kvadratinių kilometrų Grenlandijos sala su 56 tūkst. gyventojų.

Danijos karalienė taip pat valdo 18 Farerų salų Atlante.

Jų bendras plotas 1 395 kvadratiniai kilometrai.

Danijos karališkasis laivas lankosi šiose salose, atlieka karališkos šeimos vizitus į Europos šalių uostus.

Klaipėdos uoste šis laivas nėra buvęs.

Akimirka: Danijos karalienės Margari-tos II sveikinimas iš laivo „Dannebrog“. (Redakcijos archyvo nuotr.)

Dėl laivo kyla diskusija

Šiomis dienomis Danijoje iškilo diskusija, ar ne laikas būtų keisti karališkąjį laivą „Dannebrog“ į naujesnį ir mo-dernesnį.

Ši diskusija kilo po to, kai prieš kelias savaites Danijos karalienei Margaritai II teko nutraukti vizitą, nes plaukiant sugedo „Dannebrog“ laivo variklis.

Karinė fregata sugedusį karališkąjį laivą partempė į Frederikshauno uostą.

Stilius: Danijos karališkojo laivo laivagalis. (Redakcijos archyvo nuotr.)

Vėliau karalienė apsilankė tiek Farerų salose, tiek Grenlandijoje. Tai ji darė Danijos karališkajam karo laivynui priklausančiu laivu. Tokioje šalyje kaip Danija nėra lengva atsisakyti seno karališkojo laivo, kuris jau yra tapęs savotišku karalystės simboliu. Didelių lėšų skyrimas tokiam laivui priklauso ir nuo Danijos parlamentarų požiūrio.

Pavyzdys gali būti Didžiosios Britanijos karališkoji jachta. Ji buvo statyta 1954 m. Sprendimas atsisakyti šio laivo ir statyti naują Didžiojoje Britanijoje sunkiai skynėsi kelią.

Vengia pavojingų vandenų

Dabartinės Danijos karališkosios jachtos „Dannebrog“ įgulą sudaro 52 jūrininkai. Iš jų 9 karininkai. Jie siunčiami tarnauti į jachtą ne ilgesniam nei 4 metų laikotarpiui.

Karališkoji jachta turi savo karinį numerį A540.

Laive yra įrengti karališki apartamentai – karalienės ir jos vyro kabinetai, svetainė, valgomasis, miegamasis. Baldai ir daug kitų aplinkos detalių į šį laivą yra perkelti iš ankstesnio senojo ratinio garlaivio „Dannebrog“.

Ilgaamžė: jachta „Dannebrog“ Danijos karališkajai šeimai tarnauja jau beveik 90 metų. (Vidmanto Matučio nuotr.)

Nesikeitė ir laivo pavadinimas, kuris reiškia Danijos audeklą arba Danijos vėliavą.

Kai karalienė ir jos šeima yra laive, tiesioginiu jos ir šeimos aptarnavimu rūpinasi 27 asmenys. Jachtoje galima prabangiai priimti iki 14 svečių.

Tradiciškai karališkajai jachtai plaukiant į kelionę ją lydi keli karo laivai. Dažnai tai būna gerai ginkluotos karo fregatos.

Danijos karališkoji jachta nesilankė kokiuose nors pavojinguose vandenyse, kur knibžda piratai. Laivas yra įveikęs Atlanto vandenyną ir lankęsis Karibų jūros baseine. Taip pat jis yra perplaukęs audringus Biskajos įlankos vandenis, išnaršęs Prancūzijos pakrantes. Danijos karalienė su „Dannebrog“ lankėsi ir Viduržemio jūros šalyse. Per beveik 90 metų laivas yra nuplaukęs daugiau kaip 300 tūkstančių jūrmylių.

Vieta: lankantys garsiąją undinėlę už jos tolumoje gali išvysti ir karališkąją jachtą „Dannebrog“, ir Danijos karališkąjį jūrų laivų muziejų. (Redakcijos archyvo nuotr.)

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų