Pereiti į pagrindinį turinį

Euras išpūtė nuomos kainas

2015-01-19 05:20

Į Lietuvą atkeliavęs euras pakoregavo ir būstų nuomos kainas. Kai kurie klaipėdiečiai skundžiasi, kad naująja valiuta mokestis išaugo pusšimčiu litų. Vartotojų teisių gynėjai žmonėms, kurie nukentėjo nuo uždirbti norinčių butų nuomotojų, paprasčiausiai pataria ieškoti pigesnio būsto.

Į Lietuvą atkeliavęs euras pakoregavo ir būstų nuomos kainas. Kai kurie klaipėdiečiai skundžiasi, kad naująja valiuta mokestis išaugo pusšimčiu litų. Vartotojų teisių gynėjai žmonėms, kurie nukentėjo nuo uždirbti norinčių butų nuomotojų, paprasčiausiai pataria ieškoti pigesnio būsto.

Perskaičiavo skirtingai

Būsto nuomos kainos naująja valiuta pradėtos skelbti dar lapkričio pabaigoje. Dauguma nuomotojų jas stengėsi pateikti taip, kad eurais suma taptų apvali. Dėl šios priežasties vieni nuomos kainas didino, o kiti mažino.

Pavyzdžiui, vieni asmenys skelbia, kad išsinuomoti vieno kambario butą atsieis 150 eurų, arba 518 litų per mėnesį. Prieš tai to paties būsto kaina buvo 500 litų.

Dviejų kambarių buto centre nuomos kaina skelbiama 300 eurų, arba 1 036 litai per mėnesį. Buto Kauno gatvėje – 200 eurų, arba 691 litas.

Už prabangaus kotedžo, esančio miesto centre, nuomą prašoma 1 500 eurų, arba 5 179 litų, namo Karklėje – 820 eurų, arba 2 831 lito.

Tačiau kai kurie nuomotojai nekeitė būsto nuomos kainos. Už vieno kambario buto nuomą prašoma ir 145 eurų, arba 500 litų, Sulupės gatvėje – 87 eurų, arba 300 litų, kambario Šilutės plente – 72 eurų, arba 300 litų. Už trijų kambarių buto, esančio senamiestyje, nuomą norima gauti 434 eurus, arba 1 500 litų.

Sumos eurais atitinka buvusias kainas litais arba net yra šiek tiek mažesnės.

Rinkoje – štilis

Pasak nekilnojamojo turto agentūros "Gijoneda" direktoriaus Edmundo Jankaus, apvalinimas priklausė nuo to, kokia suma išeidavo. Vieni nuleido keliasdešimt centų ar kelis eurus, kiti – tiek pakėlė.

"Šiuo atžvilgiu būstus išnuomoti norintys asmenys pasiskirstė tolygiai. Viskas daroma dėl patogumo. Nesakyčiau, kad būsto nuomos kainos kilo ar krito, jei pokytis yra tik trys eurai. Tikrai nepasitaikė tokių atvejų, kad nuoma, verčiant sumą iš litų į eurus, būtų padidinta smarkiai", – komentavo vadovas.

E.Jankus pasakojo, kad šiuo metu būsto nuomos rinka nėra aktyvi, todėl kainos kol kas nekinta. Tokia situacija būna kiekvienų metų pradžioje.

"Dabar būstą išsinuomoti galima pigiau nei praėjusių metų rugpjūtį. Ieškančiųjų nėra daug. Nuomos kainos gali pradėti didėti liepą, kai studentai pradeda ieškoti, kur apsigyventi. Nuomos rinka būna aktyvi iki spalio pabaigos. Dabar pats tinkamiausias laikas ieškoti būsto nuomai", – pabrėžė vadovas.

Už vieno kambario buto nuomą prašoma nuo 85 eurų per mėnesį pietinėje miesto dalyje ir nuo 145 eurų centrinėje miesto dalyje. Už geresnės būklės būstą norima gauti ir daugiau.

Dviejų kambarių buto nuoma atsieina nuo 120 eurų pietinėje miesto dalyje, o miesto centre – nuo 200 eurų.

"Viskas priklauso nuo buto būklės, kas jame yra, vietos", – komentavo E.Jankus.

Didino dėl patogumo

Būstus nuomojantys klaipėdiečiai taip pat pakliuvo į skirtingas situacijas. Kai kuriems nuoma padidėjo nuo keliasdešimties centų iki kelių dešimčių litų. Buvo ir tokių, kuriems pavyko nusiderėti kainą. Dalis būstų nuomotojų išlaikė tokią pačią kainą.

Viena klaipėdietė pasakojo, kad anksčiau už buto nuomą mokėjo 300 litų. Įvedus naują valiutą, mokestis išaugo iki 100 eurų, arba 345 litų.

"Buto savininko motyvas buvo paprastas: taip bus patogiau visiems. Niekam neįdomu, kad algos nedidėja. Buvo skelbiama, kad įvedus eurą kainos neaugs. Tačiau viskas yra priešingai. Nedidėja tik darbo užmokestis", – piktinosi moteris.

Pasak kitos gyventojos, anksčiau ji už buto nuomą mokėjo 650 litų. Dabar ši suma išaugo iki 200 eurų, arba 700 litų. Moteris neslėpė, kad toks kilimas jai yra gana didelis.

Viena studentė pasakojo, kad jos nuomojamo būsto savininkai buvo labai supratingi. Anksčiau už nuomą ji mokėjo 300 litų per mėnesį, o dabar 90 eurų, arba 310 litų.
Kita nuomininkė džiaugėsi, kad nuoma ne didėjo, o sumažėjo 5 eurais.

Lieka tik išsikraustyti

Anot įmonės "INREAL" Tarpininkavimo departamento Klaipėdos skyriaus vadovės Rūtos Lalienės, kaip kito būsto nuomos kainos, priklauso nuo kelių priežasčių.

"Jei butas geroje vietoje, paklausus, mokestis buvo apvalinamas į didesnę pusę. Žmonėms, kurie gyvena būstuose, kuriuos sudėtinga išnuomoti, pavyko nusiderėti. Tačiau viskas daugiausia priklauso nuo nuomotojo ir nuomininko susitarimo, ar gerai jie sutaria", – tvirtino vadovė.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vyriausiasis specialistas Vitas Ūsas nuomininkams, kuriems nepatinka padidintas mokestis, pataria ieškoti pigesnio būsto.

"Kainos Lietuvoje nėra reguliuojamos. Niekas nedraudžia jų didinti ar mažinti. Kainas reguliuoja pati rinka. Su gerosios valios memorandumu, kurį buvo kviečiami pasirašyti verslininkai, kad įvedant eurą sąžiningai perskaičiuotų prekių ir paslaugų kainas, nuoma nesusijusi", – aiškino specialistas.

V.Ūsas pabrėžė, kad nuoma nėra prekių pardavimas ir paslaugos. Tai daugiau susiję su privačia veikla. Be to, dauguma nuomininkų ir nuomotojų nebūna pasirašę sutarties. Tad jiems didinti kainą būstų savininkai gali ir kiekvieną dieną. Nėra jokios apsaugos.

Kainų kilimas – gegužę

Anot R.Lalienės, pastaruoju metu nuomos kainos Klaipėdoje nelabai keitėsi. Kai kur truputį didėjo, kai kur mažėjo. Ūgtelėjo tų butų nuomos kainos, kurie gerai suremontuoti ir yra senamiestyje.

Stabiliai aukštos nuomos kainos laikosi Dragūnų gyvenamajame kvartale esančių butų. 42 kv. metrų ploto būstą čia galima išsinuomoti už 1 100 litų. Miesto centre 55 kv. metrų ploto, gerai įrengto buto nuoma atsieina 1 200 litų.

"Dragūnų kvartalas yra labai populiarus. Jis tarsi kažkoks fenomenas Klaipėdoje. Ši vieta labai patogi. Viskas šalia. Netoli miškas, jūra, gyvena daug jaunų šeimų. Gana nauja statyba, maži komunaliniai mokesčiai. Nuomodami butus, žmonės atsižvelgia į išlaidas šildymui. Gali nuomotis butą senos statybos name. Nuoma bus mažesnė, bet sudėjus visas išlaidas išlaikymas gali atsieiti ir brangiau", – aiškino vadovė.

R.Lalienė prognozavo, kad iki gegužės nekilnojamojo turto rinkoje išliks štilis. Žmonės galvos, ar verta nuomotis, ar pirkti būstą. Miestiečiams svarbiausia bus įsigyti būtiniausių prekių.

Nekilnojamojo turto nuomos ar pardavimo kainos gali šiek tiek mažėti, bet ne itin stipriai.

"Nuo gegužės kainos turėtų kilti. Ekonomika jau dabar kyla. Žmonės pripras prie eurų. Nuomos kainas vasarą pakels studentų antplūdis. Įtakos gali turėti ir psichologinis niuansas. Kainos eurais atrodo mažesnės. Vilioja galimybė įsigyti būstą už 40 tūkst., nors pavertus į litus suma siekia daugiau nei 100 tūkst. litų.  Būstų pardavimų kainos kils intensyviau. Nuomos – mažiau", – teigė vadovė.

R.Lalienė numatė, kad rugsėjį nekilnojamojo turto pardavimo ir nuomos kainos neturėtų būti mažesnės, nei vyraujančios dabar.

Komentaras

Edita Cibienė

Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė

Gyvenamųjų patalpų nuomos ir apgyvendinimo paslaugoms teikti Klaipėdoje šiemet verslo liudijimų įsigyta beveik penktadaliu daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Iki sausio 15-osios tą padarė 154 gyventojai, pernai – 124. Šią paslaugą galima teikti ir neįsigijus verslo liudijimo. Tačiau tokiu atveju metams pasibaigus gyventojui privalu deklaruoti pajamas ir sumokėti pajamų mokestį. Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, siekdama užtikrinti pajamų, gautų teikiant nuomos paslaugas, apskaitymo ir mokesčių sumokėjimo kontrolę, be kitų numatytų priemonių, vykdo stebėjimą. Vizituojami galimai teikiantys gyvenamųjų patalpų nuomos ir apgyvendinimo paslaugas gyventojai, kurie nėra įsigiję verslo liudijimų. Pernai aplankyta per 300 asmenų. Patikrinimų metu fiksuojami pažeidimai, tarp kurių ir nelegalaus darbo atvejai. Vieno iš patikrinimų metu nustatyta, kai pagal verslo liudijimą patalpas nuomojusi savininkė nelegaliai samdė kitą asmenį aplinkai ir patalpoms tvarkyti. Rašytinė sutartis nebuvo sudaryta, tačiau žodžiu buvo sutarta dėl atlygio. Gyventojai buvo surašytas protokolas dėl nelegalaus darbo. Taip pat yra atliekama asmenų, savo vardu įregistravusių daug gyvenamosios ir komercinės paskirties nekilnojamojo turto, analizė. Tai leidžia identifikuoti tuos asmenis, kurie galimai nuomoja turtą ir nedeklaruoja gautų pajamų, o jų atžvilgiu atliekama stebėsena ir taikomi kontrolės veiksmai. Remiantis kitais informacijos šaltiniais, yra nustatomi galimai gyvenamosios ir komercinės paskirties nekilnojamojo turto nuomos pajamų nedeklaruojantys asmenys. Jiems taip pat taikomos poveikio priemonės, siekiant užtikrinti gautų pajamų deklaravimą. Reaguojama ir į gyventojų pranešimus, atliekami patikrinimai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų