Pereiti į pagrindinį turinį

Išlaidauti tarybos narius verčia įstatymai?

2015-04-14 02:00

Kadenciją baigiančių Klaipėdos miesto tarybos narių išmokoms per ketverius metus buvo skirta beveik milijonas litų. Tačiau kai kurios jų išlaidos šiandien atrodo absurdiškos, o šokiruojantis netaupumas sukelia dviprasmiškų minčių. Pasirodo, politikus išlaidauti vertė ir įstatymai.


 

Sugebėjimai: politikai kanceliarinėms išlaidoms sugebėjo išleisti daugiau pinigų nei priklauso. Sugebėjimai: politikai kanceliarinėms išlaidoms sugebėjo išleisti daugiau pinigų nei priklauso.

Kadenciją baigiančių Klaipėdos miesto tarybos narių išmokoms per ketverius metus buvo skirta beveik milijonas litų. Tačiau kai kurios jų išlaidos šiandien atrodo absurdiškos, o šokiruojantis netaupumas sukelia dviprasmiškų minčių. Pasirodo, politikus išlaidauti vertė ir įstatymai.

4 metus nuomojosi kompiuterį

Kadenciją baigiančios Klaipėdos tarybos narys Nerijus Čapas, kad galėtų deramai darbuotis miesto ir miestiečių labui, visus ketverius darbo metus buvo priverstas nuomotis kompiuterį.

Ta nuoma 2011 metais uostamiesčio biudžetui kainavo 2 tūkst. litų, o 2013-aisiais – jau 3 tūkst. litų. Žinant, kad nešiojamasis kompiuteris su programine įranga vertas perpus mažesnės sumos, kilo pagrįstos abejonės, kodėl taip išlaidaujama.

"Iš tikrųjų pirkti būtų buvę pigiau, bet kadangi įstatymas neleido pirkti, tai teko nuomotis. Pagal įstatymą tomis išmokomis mes galime apmokėti tik už paslaugas, už degalus, galime įsigyti smulkias kanceliarines prekes. Pavyzdžiui, automobilio remonto paslaugas pirkti galiu, o detalių – jau ne. Kompiuterį nuomojau ne aš vienas, buvo ir daugiau tarybos narių, kurie tai darė", – tvirtino N.Čapas.

Politikas pripažino, jog situacija kvaila. Esą įstatymo leidėjai, bijodami, kad išmokomis nebūtų piktnaudžiaujama, priėmė būtent tokį keistą sprendimą.

"Dar kadencijos pradžioje šį klausimą kėlė kolega Vidmantas Plečkaitis dėl spausdintuvų, kurie kainuoja 200 litų, bet jų įsigyti už tarybos nario išmokas negalima. Reikia nuomotis, o nuoma kainuoja 500 litų. Štai kur situacijos absurdas", – teigė N.Čapas.

Stulbina telefonų sąskaitos

Beje, N.Čapas – vienintelis iš visų 30 Klaipėdos miesto politikų, kuris kasmet detaliai atsiskaitydavo, kur panaudojo tuos politikams skiriamus pinigus. Kiti tarybos nariai to nedarė. Akivaizdu, kad politikai nenori viešinti to, kam jie išleidžia biudžeto lėšas.

2013 metais degalams N.Čapas panaudojo 2 952 litus, telefoniniams pokalbiams – 1 407 litus, mobiliajam internetui – 311 litų. Ne itin taupu, bet esą panašiai išleidžia ir kiti politikai.

Tiesa, yra galimybių sudaryti sutartis su telekomunikacijų bendrovėmis už paslaugas, siekiančias 4–5 kartus mažesnę sumą.

Audrius Vaišvila teigė, kad visą tarybos nario išmokų sumą išleisdavo tik automobilio degalams. Esą tie 700 litų mėnesiui nėra taip ir daug.

"Tarybos nariai labai skirtingai panaudoja tuos pinigus. Vieni nuomoja kompiuterius, kiti pinigus išleidžia degalams ar prisiperka rašiklių visai kadencijai, bet jei tarybos narys savo politinei veiklai išleidžia daugiau, nei numatyta pagal reglamentą, tie pereikvoti pinigai neišmokami", – dėstė Klaipėdos tarybos sekretorius Modestas Vitkus.

Viešumo nepanoręs kitas tarybos narys neslėpė, kad tarp kolegų pastebėjo tokių, kurie stengėsi išleisti visus iki paskutinio cento skirtus pinigus.

"Pats esu įpratęs išnaudoti tiek, kiek realiai reikia, tačiau susidūriau su tokiais tarybos nariais, kurie nesikuklina valdiškus pinigus išleisti iki cento. Gal kai kuriems yra toks poreikis. Bet esu matęs ir tokių, kurie paskutinėmis mėnesio dienomis galvoja, ką čia dar nusipirkus. Man toks požiūris nepriimtinas", – tvirtino politikas.

Pavyzdys politikų neįkvėpė

Politikas Rimantas Cibauskas, Klaipėdos taryboje dirbęs dvi kadencijas, yra vienintelis, kuris atsisakė tarybos nariams skirtos išmokos ir biudžetui per 8 metus sutaupė maždaug 67 tūkst. litų.

Dar 2008-aisiais R.Cibauskas šia pilietine akcija bandė sudominti ir kitus kolegas, bet liko vienišas karys kovos lauke, tarybos nario pareigas vykdantis už savo lėšas.

"Juk visi politikai, eidami į miesto tarybą, deklaruoja, kad nori padaryti kažką gero klaipėdiečiams ir Klaipėdai. Tad atlygis už tą darbą turėtų būti net nediskutuotinas. Naudoju savo asmeninį kompiuterį, automobilį, telefoną, susimoku visas išlaidas pats. Manau, kad tokios išmokos turėtų priklausyti tik merui ar jo pavaduotojams, bet ne visiems tarybos nariams", – dėstė R.Cibauskas.

Skolas teks grąžinti

Čekius, pagrindžiančius tarybos nario išmokas, Klaipėdos savivaldybės administracijos Apskaitos skyriui kadenciją baigiantys politikai privalėjo pateikti iki balandžio 10 d.

Paaiškėjo, kad 9 iš 30 tarybos narių skirtas išmokas apskaitė idealiai. Likusiems tam tikras sumas teks grąžinti į miesto iždą.

Didžiausia skola – 2 100 litų – susidarė Maksimui Rusakovui, kuris įpusėjus kadencijai taryboje pakeitė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju tapusį Aleksandrą Michailovą.

M.Rusakovas nepagrindė dalies jam skirtų tarybos nario išmokų, todėl šią sumą jam teks atiduoti į biudžetą.

"Jis buvo skolingas ir šiais metais tą skolą jau grąžino. Jam, kaip ir visiems tarybos nariams, buvo pervedama išmoka, paskui paaiškėjo, kad jis neturi dokumentų, pagrindžiančių išlaidas. Jis atsisakė tos išmokos ir pinigus sugrąžino", – patvirtino Klaipėdos savivaldybės administracijos Apskaitos skyriaus vyriausioji specialistė Jelena Avgustionok.

Išmokos bus dar didesnės

2014 m. Klaipėdos tarybos narių išmokoms iš miesto biudžeto buvo skirta beveik 250 tūkst. litų, per kadenciją, tai yra per ketverius metus, – bemaž milijonas.

Vieno mėnesio išmokos suma vienam politikui siekė apie 700 litų, per metus vienas tarybos narys gaudavo 8 400 litų kanceliarinėms prekėms įsigyti ir paslaugoms apmokėti.

"Taip, jie nesutaupė, o kodėl jie turi taupyti? Jeigu skirta ta išmoka, jie ja ir naudojasi", – mano J.Avgustionok.

Naujos kadencijos politikams gera naujiena yra ta, kad nuo šių metų sausio 1 d. tarybos nario išmoka siekia nebe 202 eurus ir 73 centus per mėnesį, o – 300 eurų.

"Yra atstatomas tas išmokų dydis, kuris buvo iki 2008 m., tai yra 300 eurų. Mes norėjome diferencijuoti tas išmokas. Kitaip tariant, tarybos nariams skirti po 290 eurų išmoką per mėnesį, komitetų pirmininkų pavaduotojams bei frakcijų vadovams – po 320 eurų, o komitetų pirmininkams, kadangi jų darbo krūvis didžiausias, skirti po 350 eurų per mėnesį", – teigė M.Vitkus.

Tačiau remiantis teismo sprendimu, diferencijuoti išmokų negalima, jos visos turi būti vienodos visiems tarybos nariams. Tad visi ir toliau gaus po 300 eurų kas mėnesį visą kadenciją, nebent atsiras tokių, kurie šių išmokų visai atsisakys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų