Sekmadienio vakaras Klaipėdoje greitosios pagalbos medikams ir policijos pareigūnams buvo kaip niekad karštas – prie I.Simonaitytės kalno teko gelbėti būrį nežinia nuo ko apdujusių jaunuolių. Kai kurie jų buvo ištikti komos.
Griuvo be sąmonės
Sutemus, kai dauguma klaipėdiečių ramiai vakarojo namuose, būrelis merginų ir vaikinų ant kalno smaginosi vaišindamiesi trauktine.
Kažkuris pasiūlė apsvaigimo pojūtį paaštrinti keliais sekso reikmenų parduotuvėje įsigyto eterinio aliejaus lašais.
Poveikis buvo netikėtas – visi pasijuto blogai, o keli jaunuoliai apskritai apalpo.
Vieno pietinę miesto dalį aptarnaujančios V.Budanovo greitosios pagalbos ekipažo čia buvo per mažai.
Į I.Simonaitytės gatvę išskubėjo dar dvi mašinos. Medikai į Vaikų ir Respublikinę ligoninę išgabeno kelis sąmonės netekusius jaunus žmones.
Kiti vėmė, skundėsi bloga savijauta ir į ligonines važiavo patys.
Teko reanimuoti
Vaikų ligoninėje sekmadienio vakarą buvo reanimuojamos dvi merginos. Dar vienai paauglei medikai suteikė pagalbą ir išleido namo gydytis ambulatoriškai.
Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje gydytas komos ištiktas 23 metų vaikinas, dalis linksmybių dalyvių, suteikus būtinąją pagalbą, išleisti gydytis namuose tą patį vakarą.
Vakar į namus išleisti ir išvakarėse Reanimacijos skyriuje gydyti jaunuoliai.
Kuo apsinuodijo jaunuoliai?
Jei pareigūnai ir medikai teisingai suskaičiavo, sekmadienį vakare trauktinės su eteriniu aliejumi vadinamais lašais paragavo ir blogai pasijuto devyni jauni žmonės.
Kompaniją sudarė 17–28 metų klaipėdiečiai.
Uostamiesčio Vaikų ligoninės vyriausioji gydytoja Klaudija Bobianskienė baisėjosi šiuo įvykiu.
"Į ligoninę neretai patenka girti vaikai, būna ir nuo narkotikų apsvaigusių, bet kad tiek daug vienu metu apsinuodytų tokiomis keistomis aplinkybėmis, nepamenu", – tvirtino K.Bobianskienė.
Pirmadienį Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro (ONTB) pareigūnai skubėjo aiškintis, kuo apsinuodijo jaunieji klaipėdiečiai.
Iš pradžių turėta žinių, kad visi jie buvo gėrę alkoholinių gėrimų, kuriuos sumaišė su psichotropinėmis medžiagomis.
Tyrimas: tai ne narkotikai
Klaipėdos apskrities ONTB viršininkas Valdas Narutavičius neslėpė, jog narkotikai bei psichotropinės medžiagos dabar yra taip išplitę, kad net penkiskart tiek, kiek dabar uostamiestyje su šia problema kovoja pareigūnų, jos neįveiktų.
Maža to, akis bado, bet kol kas yra neįveikiami sekso reikmenų parduotuvėse įvairiausius kvaišalus parduodantys verslininkai.
Pareigūnai dar vasarą gavo ekspertų išvadą apie tokiose parduotuvėse parduodamų medžiagų tyrimą.
Specialistai kategoriškai nurodė, kad kratų bei kitų tyrimo veiksmų metu paimti mėginiai nėra nei narkotikai, nei psichotropinio poveikio medžiagos.
Tačiau akivaizdu, kad jos svaigina ir sukelia priklausomybę.
Ne tik tokių parduotuvių kaimynai, bet ir policininkai žino, kad pernakt veikiančių parduotuvių nuolatiniai klientai yra ne vibratorių pirkėjai.
Jauni, dažnai net pilnametystės nesulaukę žmonės čia užsuka dažniausiai.
Prekyba – legali
"Negalime pasodinti už grotų žmonių už tai, kas įstatymais nedraudžiama", – tikino V.Narutavičius.
Tokios parduotuvės bei prekyba jose svaiginančiomis medžiagomis nėra Lietuvos verslininkų išmonė.
Tai iš Vakarų atėjusi patirtis užsidirbti didelius pinigus prekiaujant dar neuždraustais dalykais.
Pareigūnai įsitikino – verslą įkūrę žmonės puikiai išmano įstatymus ir žino būdus juos apeiti.
"Reikia suprasti, kad dabar kvaišalų rinka yra tokia plati, kad aš nežinau būdų ją įveikti. Mūsų pajėgos leidžia patikrinti vieną iš dešimties pranešimų apie platinamus narkotikus", – neslėpė Klaipėdos apskrities ONTB vadovas.
Apkvaitusių sutinka kasdien
Vaikų globos namų "Rytas" socialinis darbuotojas Algirdas Brasas šioje įstaigoje dirba 12 metų ir yra įgudęs atskirti narkotikų pavartojusius žmones ne tik nuo blaivių, bet ir girtų asmenų.
Vyras neslėpė, kad apkvaitusį žmogų atpažįsta vos į jį pažvelgęs. Baisiausia, kad nėra paros meto ar miesto rajono, kur nebūtų galima sutikti apsvaigusiųjų nuo kvaišalų.
A.Brasas pastebėjo, kad Sulupės, Naikupės, Rumpiškės, Minijos gatvėse, ties buvusiais bendrabučiais Senosios turgavietės rajone apkvaitusių žmonių kur kas daugiau.
Paprašytas apibūdinti pavartojusį kvaišalų žmogų, socialinis darbuotojas tikino, kad požymių yra daugybė. Paauglių tėvams jis patarė labiausiai kreipti dėmesį į vaikų akis, judesius bei nesuprantamą nuotaikų kaitą.
A.Braso bendravimo su paaugliais patirtis rodo, kad įsigyti narkotikų nepilnamečiams nėra jokia problema, nepaisant kokiai socialinei grupei jie priklauso.
"Net gerai besimokantys, gerų šeimų vaikai gali visai nesunkiai nusipirkti "žolės" ar miltelių. Esu tikras, kad didėja ir paklausa, ir pasiūla", – teigė A.Brasas.
Kinijoje baudžia mirtimi
"Nėra taip, kad visiškai nekontroliuojame padėties. Kad ir kiek mažai žmonių turime, didžiuojuosi jais, jie negaili savo asmeninio laiko. Dirbame ne retsykiais, o nuolat", – tvirtino V.Narutavičius.
Pareigūno žiniomis, Klaipėdoje narkotikų platintojus reikia skaičiuoti tūkstančiais, o kasmet prieš teismus stoja per šimtą įtariamųjų.
Tiesa, gabentojų, stambių tiekėjų skaičiai ne tokie įspūdingi.
"Mes suvokiame, kad būdami Europos Sąjungoje tokių drastiškų priemonių, kokių imasi kinai, skirdami mirties bausmę už narkotikų gabenimą ir platinimą, niekada neturėsime. Tačiau jaučiame, kad narkotikų prekeiviai bijo policijos", – atviravo V.Narutavičius.
Vis dėlto, jo teigimu, kvaišalų platintojai bijo policijos ir žmonių, kurie gali juos įskųsti.
Klaipėdos apskrities ONTB viršininkas pastebėjo, kad pastaruoju metu vis rečiau kvaišalai parduodami butuose ar laiptinėse, kur dilerius gali pastebėti kaimynai.
Esama duomenų, kad Klaipėdoje kazachai heroinu atsiskaito už čia perkamus automobilius. Už vieną mašiną sumokama 150 gramų heroino.
Prie šio narkotiko priprantama greičiausiai.
Šie narkotikai populiariausi Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Visagine.
Kokainas laikomas elito narkotiku dėl didelės kainos. Dažniausiai vartoja verslininkai, sportininkai, įžymybės.
Gramas kokaino gali kainuoti apie 250 litų.
Aguonos ir jų ekstraktas iš rinkos beveik išnyko.
Kvaišalų biznis Didžioji dalis čia parduodamo metamfetamino gaminama Lietuvoje. Dalis jo pasiekia ir Skandinavijos rinką. Amfetaminas bei ekstazis dažniausiai įvežamas iš Olandijos. "Žolė" į Lietuvą dažniausiai įvežama iš Olandijos, Ispanijos ir Afrikos. Lietuvoje auginamos kanapės vertinamos mažiau. Vartotojai – mokiniai, studentai, jauni žmonės, klubų lankytojai. Gramas paprastai kainuoja 30 litų, kaina priklauso nuo pardavėjo ir kokybės. Hašišas Lietuvoje nėra populiarus. Heroiną įveža kazachai, kirgizai bei kiti atvykėliai iš Rytų šalių. |
---|
Naujausi komentarai