Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė į Jūros švente alsuojančią Klaipėdą iš Vilniaus vakar atvyko pasieniečių sraigtasparniu. Šalies vadovė pakrikštijo naują Pakrančių apsaugos rinktinės laivą, vėliau pasidairė po mugę, bendravo su klaipėdiečiais ir miesto svečiais. Tačiau neišvengta pokalbio ir apie žlungančios bendrovės "Lietuvos jūrų laivininkystė" problemas.
Trečiojo laivo krikštamotė
Į Kopgalį prie Pasienio apsaugos rinktinės būstinės sraigtasparnis nusileido kelias minutes prieš pat naujo pasieniečių patrulinio laivo "Aleksandras Barauskas" įšventinimo ceremoniją. Tiksliau – 13 val.
Sveikinimo kalboje Prezidentė pabrėžė, kad siekiant užtikrinti šalies ir jos žmonių saugumą būtina stiprinti ne tik kariuomenės, bet ir Valstybės sienos apsaugos bei kitų tarnybų pajėgumus.
D.Grybauskaitė tapo minėto laivo krikštamote. Pagal laivų inauguracijos tradicijas Lietuvos vadovė simboliškai į laivo bortą sudaužė putojančio vyno butelį.
"Man tenka krikštyti jau trečią laivą. Krikštijau laivą-saugyklą "Independence", pernai – mokslininkams skirtą laivą, dabar – pasieniečių. Džiaugiuosi, kad sugebėjome jį pasistatyti greitai, gavę dalinę ES paramą. Šis laivas yra simbolis, kad Lietuva vis sparčiau atsinaujina visose srityse", – pabrėžė D.Grybauskaitė.
Strėlės Vyriausybei
Šventinę nuotaiką, deja, drumstė įvykiai dėl žlungančios "Lietuvos jūrų laivininkystės". Klausimų apie nykstantį Lietuvos jūrinės valstybės statusą neišvengė ir Prezidentė.
"Lietuva buvo ir bus jūrinė valstybė. Turime labai gražių pavyzdžių, sakykime, žvejybos laivynas veikia pelningai ir puikiai tvarkosi. Jį kuruoja Žemės ūkio ministerija. Deja, turime kitą blogą pavyzdį – krovininį laivyną, kurį kuruoja Susisiekimo ministerija. Ten problemos prasidėjo nuo 2008 m. Tai demonstruoja šios ministerijos neįgalumą", – neslėpė šalies vadovė.
Prezidentė piktinosi, kad tris mėnesius jūrininkai yra sudėtingoje situacijoje. Laivai areštuoti, tačiau esą nei valstybės vadovė, nei premjeras nebuvo informuoti laiku.
O kai padėtis tapo visai katastrofiška, tik tada apie tai prabilta viešai. Anot D.Grybauskaitės, pasiūlymas gelbėti laivyną, užstatant bankui kitą valstybinę bendrovę "Lietuvos geležinkeliai", yra vienadienis sprendimas ir ji tam nepritarianti.
"Matosi, kad ši ministerija, turinti 12 valstybinių įmonių, tvarkosi labai prastai. Per pastaruosius trejus metus iš šios ministerijos įmonių dividendų į valstybės biudžetą mokama vis mažiau. Jei ministerija ir valstybė nesugeba užsiimti verslu, galbūt tai galėtų daryti ne valstybė", – svarstė D.Grybauskaitė.
Asmenukė su Prezidente
Jūros šventės globėja D.Grybauskaitė po pasieniečių laivo pašventinimo iškilmių pietavo viename naujame uostamiesčio restorane. Pasiteiravus, galbūt ragavo jūros gėrybių ar žuvų patiekalų, šalies vadovė pašmaikštavo: "Atlikome žvalgybą. Į Klaipėdą dažnai atvažiuoja garbių svečių, tenka juos pavaišinti. Pasižvalgėme keliose vietose, kur patiekalai skaniausi, kad galėtume svečius pakviesti. Neslėpsiu, viskas, ką ragavome, labai patiko".
Po pietų Prezidentė apsilankė šventinėje mugėje, pasidomėjo medaus kainomis, įsigijo kaimiškos duonos, užsuko į rūkytų žuvų paviljoną.
D.Grybauskaitė mielai bendravo su klaipėdiečiais ir miesto svečiais, kurie prašė kartu nusifotografuoti. Tad šios Jūros šventės "vinis" – asmenukė su Lietuvos Respublikos Prezidente.
Šiandien D.Grybauskaitė su garbiais miesto svečiais ir šeimininkais dalyvaus žuvusių jūrininkų pagerbimo ceremonijoje jūroje, o po pietų išvyks į Vilnių.
Kur šalies vadovė ketino apsistoti nakvynei, neatskleidžiama.
Naujausi komentarai