Ilgai laukti karščiai kelia ne tik džiaugsmą, bet ir rūpesčių. Jėgų neapskaičiavę poilsiautojai leipsta pliažuose. Gaivinti perkaitusių žmonių medikai skuba ir į miestą. Atšilus orams, padaugėjo ir vabzdžių. Keli žmonės patyrė sunkias alergines reakcijas įgėlus bitei, vapsvai ar paprasčiausiam mašalui.
Aikštelėse trūko vietos
Karščiai minias klaipėdiečių ir miesto svečių priviliojo į paplūdimius. Dideli žmonių srautai čia traukė ne tik savaitgalį, bet ir vakar. Atėjusiesiems vėliau teko paieškoti laisvesnės vietelės. Ypač Palangoje.
Kai kuriose uostamiesčio pliažų prieigose esančiose aikštelėse nebetilpo automobiliai.
Viešosios įstaigos "Klaipėdos keleivinis transportas" direktorius Gintaras Neniškis tvirtino, kad intensyviausia diena buvo šeštadienis. Tam tikru metu mašinos netilpo Antrosios Melnragės ir Girulių automobilių aikštelėse. Jau prieš vidurdienį jose buvo gausu automobilių.
"Buvo tikrai karšta. Tačiau mašinos į minėtas aikšteles netilpo tik kokią valandą. Intensyviausias laikas buvo nuo 14 iki 15 val. Paskui dalis automobilių išvažiavo, atvažiavo kiti", – pasakojo vadovas.
Problemų kilo ir dėl stringančios įrangos Antrosios Melnragės aikštelėje. Manoma, kad tam įtakos turėjo karštis ir dideli srautai. Tačiau visos problemos buvo išspręstos.
Prie perkėlos susidarė eilės
Minios kėlėsi ir į Smiltynę. Prie naujosios perkėlos šeštadienį pusvalandžiui buvo susidariusios automobilių eilės. Per tris dienas buvo perkelta apie 42 tūkst. keleivių ir beveik 11 tūkst. automobilių.
Naujojoje perkėloje dirbo trys keltai. Jie plaukė be grafiko. Tačiau Smiltynės perkėlos įmonės generalinis direktorius Darius Butvydas tokių srautų nesureikšmino.
"Per Mindaugines ir Žolinę visada būna tokia situacija. Juolab kad tai pirmas toks šiltas vasaros savaitgalis. Natūralu, kad srautai buvo dideli. Pernai per Mindaugines dar daugiau perkėlėme. Tas pats bus ir rugpjūčio 15-ąją. Mes tai žinome ir visada ruošiamės. Sezonas įsilinguoja", – tvirtino D.Butvydas.
Iš pliažo – į ligoninę
Tačiau ne visiems poilsis paplūdimyje buvo malonus. Kai kurie žmonės neįvertino savo jėgų, sveikatos būklės ir perkaito ar turėjo rūpesčių dėl aukšto kraujospūdžio. Per dvi dienas į pliažuose budinčius medikus kreipėsi apie 20 žmonių dėl šių negalavimų.
Daugiausia – 15 tokių atvejų buvo Pirmojoje Melnragėje. Viena perkaitusi moteris net apsivėmė.
Kituose uostamiesčio paplūdimiuose dėl sveikatos problemų į medikus kreipėsi po kelis žmones. Smiltynėje vienai poilsiautojai teko kviesti greitosios pagalbos medikus.
"Tai buvo pirmas karštas vasaros savaitgalis. Žmonės norėjo ilgiau pasilepinti saulėje, tad ir neišvengta bėdų. Daugiausia rūpesčių kildavo po pietų, kai visiškai nurimdavo vėjas. Būdavo labai karšta. Paplūdimyje dirbančios medikės puikiai susitvarkė. Tik kartą teko kviesti greitąją pagalbą", – pasakojo biudžetinės įstaigos "Klaipėdos paplūdimiai" direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki.
Sulaukė daugiau iškvietimų
Vyraujant karščiams, daugiau iškvietimų sulaukia ir uostamiesčio medikai. Ypač daug kartų jų kviestasi šeštadienį, kai saulės pasiilgę žmonės užplūdo Palangą.
Pasak Klaipėdos greitosios pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotojos, vyriausiosios slaugos administratorės Nijolės Dambrauskienės, jų skaičius išaugo apie 30 proc.
Medikai buvo kviečiami dėl karščiuojančių vaikų, alpimų viešose vietose. Žmonės dėl karščio leipo ne tik pliaže, bet ir gatvėse, parkuose, parduotuvėse. Padaugėjo ir traumų.
Dažniausiai pagalbos kreipėsi vyresnio amžiaus – apie 60–80 metų moterys.
N.Dambrauskienė tvirtino, kad vyraujant tokiems karštiems orams žmonės turėtų labiau rūpintis savimi. Užsidėti galvos apdangalus, kurie dažnai pamirštami. Ypač jie svarbūs vyresnio amžiaus žmonėms.
Rekomenduojama gerti daug skysčių. Geriausiai tinka paprastas ar mineralizuotas negazuotas vanduo. Patariama jį vartoti ne šaltą, o kūno temperatūros. Priešingu atveju gali prasidėti gerklės uždegimai.
"Vyresnio amžiaus žmonėms nereikėtų veržtis prie jūros, kai saulė labai aktyvi. Geriau tuo laiku rinktis pavėsį. Leidžiantieji laiką paplūdimyje kartkartėmis gali atsigaivinti jūroje. Kiekviena atsivėsinimo priemonė yra gera", – pabrėžė medikė.
Skraidė vabzdžių debesėliai
Užplūdus karščio bangai, padaugėjo vabzdžių. Smiltynėje savaitgalį laiką leidę poilsiautojai buvo apspisti mašalų debesėlių. Ypač jie lipo prie geltonais rūbais apsirengusių žmonių.
Lietuvos jūrų muziejaus vyriausiasis biologas-muziejininkas Remigijus Dailidė tvirtino, kad, vyraujant karštiems orams, vabzdžiai visada suaktyvėja.
"Birželis buvo šaltas ir jiems nelabai palankus. Dabar atšilo, tad ir pradėjo skraidyti įvairiausios vabzdžių rūšys. Taip būna kasmet. Skraidė ir skruzdėlių patinėliai, karkvabaliai, mašalai. Tai nėra blogas reiškinys ar kažkas tokio, ko reikėtų bijoti. Tai natūrali gamta", – akcentavo biologas.
Pasak R.Dailidės, Smiltynėje skraidę vabzdžiai, kuriuos poilsiautojai apibūdina kaip mažas musytes, nėra pavojingi. Jie negelia. Tik limpa ant ryškių spalvų drabužių: geltonų, violetinių.
Dėl muselės – alergija
Tačiau ne visiems susidūrimas su vabzdžiais baigėsi laimingai. Į medikus kreipėsi keli žmonės, kuriems įgėlus mašalams prasidėjo stiprios alerginės reakcijos.
Viena klaipėdietė pasakojo, kad jos mama leido laiką pievoje prie savo namo. Ji pasilenkė kažko pažiūrėti ir veidą apspito būrys muselių. Viena įkando į kaktą, kuri šiek tiek patino.
"Nekreipėme daug dėmesio. Kitą dieną išvažiavome į Šiaulius. Mama šiek tiek patrynė įkandimo vietą. Kelionės metu jai pradėjo tinti veidas. Tiek užtino, kad mama nebematė akimis. Nors buvo vėlus vakaras, radome dirbančią vaistinę, nusipirkome geriamų vaistų nuo alergijos. Baiminomės, kad neprasidėtų dusulio priepuolis", – pasakojo moteris.
Tačiau tinimas nepraėjo ir kitą dieną. Klaipėdietė mamą vakar ryte nuvežė į ligoninės priėmimo skyrių.
"Galva buvo ištinusi kaip balionas. Medikai sakė, kad tai ne pirmas atvejis, kai kažkokio vabzdžio įkandimas sukelia tokią alerginę reakciją. Turėjo jau kelis tokius pacientus. Tikrai nesu mačiusi tokio atvejo, kad įkandus vabzdžiui kiltų tokia alerginė reakcija", – prisiminė moteris.
Klaipėdietė spėjo, gal į pajūrį atkeliavo koks nors tropinis vabzdys, kurio įkandimai yra pavojingi.
Žmones puolė širšės
Anot R.Dailidės, sudėtinga pasakyti, kas įgėlė moteriai. Panašias alergines reakcijas kai kuriems gali iššaukti kraujasiurbių mašalų įkandimai.
"Jie tokie kaip maži uodukai. Šių vabzdžių yra prie Platelių ežero. Šiaip Lietuva negarsėja tokiais vabzdžiais. Būna, kad kraujasiurbiai mašalai upėmis atkeliauja iš Baltarusijos. Tačiau paprastai jie pajūrio nepasiekia. Šiaip gali būti įvairių vabalų, kurie gelia", – komentavo biologas.
R.Dailidė pasakojo, kad daliai žmonių vabzdžio įkandimas iš tiesų gali iššaukti alerginę reakciją. Ne tik bičių ar širšių, bet ir kraujasiurbių mašalų. Tai pasitaiko ne taip jau ir retai.
"Norint to išvengti, svarbu tą vietą patepti preparatu nuo vabzdžių įkandimo ir nekasyti tos vietos. Kuo labiau kasai, tuo alerginė reakcija didėja", – patarė biologas.
Pasak jo, atskirti, kurie mašalai yra pavojingi, faktiškai neįmanoma.
Greitosios pagalbos medikams jau teko skubėti į pagalbą ir širšių ar bičių sugeltiems žmonėms, kuriems prasidėjo alerginė reakcija.
Komentaras
Lionginas Pakštys
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Jūrinių prognozių skyriaus vedėjas
Karščiausia diena Klaipėdoje šį sezoną buvo sekmadienis. Užfiksuota 30,8 laipsnio šilumos. Pastarosiomis dienomis pajūryje buvo karščiausia Lietuvoje, nors įprastai čia būna keliais laipsniais vėsiau nei rytinėje šalies dalyje. Tai nėra nieko neįprasta. Susiklostė tokia meteorologinė situacija. Virš pajūrio buvo giedra, pūtė pietryčių vėjas. Rytinėje dalyje dar vystėsi debesys. Vietomis lynojo. Todėl šilčiausia buvo Žemaitijoje ir pajūryje. Kol kas didelio atvėsimo nenumatoma. Šią savaitę pajūryje vyraus kurortiniai orai – 25–27 laipsniai šilumos.
Naujausi komentarai