Pereiti į pagrindinį turinį

Kas grąžins neteisėtai surinktus litus?

2009-12-07 05:00
Apgaulė: kone kiekvienas klaipėdietis per dešimtmetį sumokėjo tūkstančius litų neteisėtai rinkto kiemų valymo mokesčio.
Apgaulė: kone kiekvienas klaipėdietis per dešimtmetį sumokėjo tūkstančius litų neteisėtai rinkto kiemų valymo mokesčio. / V.Liaudanskio nuotr.

83-ejų klaipėdietis Povilas Armalis jau pustrečių metų kovoja, kad klaipėdiečiams būtų grąžinti dešimtmetį neteisėtai rinkti pinigai už kiemų valymą. Aukščiausios instancijos teismas sprendimą skelbs kitą savaitę.

Sumokėjo 936 litus

Buvęs teisininkas P.Armalis savivaldybę ir jo daugiabutį namą prižiūrinčią bendrovę į teismą padavė dar 2006 m. birželį. "Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė tuo metu išaiškino, kad mokestis už kiemų valymą iš klaipėdiečių buvo rinktas neteisėtai, nes daugiabučiams namams detaliaisiais planais nėra priskirtos teritorijos. Vyriausybės nutarimuose yra aiškiai pasakyta, kad žmonės už kiemų valymą privalo mokėti tik tokiu atveju, jei namui yra priskirta teritorija ir sklypas įregistruotas nekilnojamojo turto registre. Mano, kaip ir daugelio klaipėdiečių, namui sklypas nėra priskirtas, todėl už kiemo valymą neturėjau mokėti, nors namų valdos tokį mokestį rinko", - aiškino pensininkas.

Jis teisme siekia susigrąžinti už kiemų valymą sumokėtus 936 litus. Iš atsakovų senolis reikalauja atlyginti ir neturtinę žalą - 10 tūkst. litų.

"Prieš pradedant bylinėtis geranoriškai kreipiausi į savivaldybę, kad ši grąžintų neteisėtai priskaičiuotus mokesčius. Tačiau gavau atsakymą, jog nėra teismo sprendimo, kuris įpareigotų pinigus atiduoti. Todėl ir parašiau ieškinį Klaipėdos apylinkės teismui. Jis bylą vartė pusantrų metų, kol galiausiai nusprendė, jog reikia kreiptis į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, kad jis nustatytų, kuris teismas bylą turi nagrinėti. Lietuvos AukščiausiasisTeismas bylą perdavė Klaipėdos apygardos administraciniam teismui", - bylos eigą komentavo P.Armalis.

Galioja senatis

Klaipėdos apygardos administracinis teismas nusprendė, kad P.Armaliui daugiabutį prižiūrinti bendrovė  turi grąžinti šiek tiek daugiau nei 300 litų atlyginti žalą, kurią jis patyrė mokėdamas neteisėtą mokestį. "Žalos atlyginimui galioja trejų metų senaties terminas. Paprasčiau tariant, teismas priteisė, kad man būtų grąžinti pinigai, kuriuos už kiemų valymą sumokėjau per trejus metus iki mokesčio panaikinimo", - teigė pensininkas.

Tačiau tokį sprendimą atsakovai apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui. Šis žemesnės instancijos teismo sprendimą panaikino, nes esą nebuvo įrodymų, kad mokesčius mokėjo būtent P.Armalis, todėl negalima teigti, kad jis patyrė žalą.

"Naikindamas nutartį teismas rėmėsi tuo, jog nepateikiau kvitų, kad mokesčius mokėjau. Savivaldybę ir daugiabutį prižiūrinčią bendrovę į teismą padaviau dar kartą. Šįkart siekiu įrodyti, kad bendrovė "Vitės valdos" nepagrįstai praturtėjo, nes dešimtmetį rinko neteisėtus mokesčius, kuriems žalią šviesą uždegė savivaldybė", - atkaklumą demonstravo P.Armalis.

Klaipėdos apygardos administracinis teismas tokį ieškinį atmetė. Senolis nutartį apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui. Apeliacinis skundas bus nagrinėjamas gruodžio 15 d.

"Gali būti, kad aukščiausios instancijos teismas tądien ir pasisakys dėl mokesčių už kiemų valymą grąžinimo. Neturiu duomenų, kad dar kas nors bylinėtųsi šiuo klausimu. P.Armalis yra pirmoji kregždutė", - tvirtino Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė.

Kalta savivaldybė

Teismai jau ne kartą pasisakė, kad mokestis už kiemų valymą buvo rinktas neteisėtai. Tačiau žmonės iki šiol nesistengia susigrąžinti pinigų. Kas juos turėtų atiduoti - savivaldybė ar daugiabučius namus administruojančios bendrovės?

"Viešojo administravimo įstatyme yra aiškiai pasakyta dėl neteisėto neveikimo. Klaipėdos savivaldybė rengė sprendimus, kuriais namų valdas ir įpareigojo rinkti mokesčius už kiemų valymą, nors tokiems sprendimams nebuvo teisinio pagrindo", - kaltininkę įvardijo K.Vintilaitė.

Mokestis už kiemų valymą Klaipėdoje buvo renkamas nuo 1998 m. gruodžio. Tuometė miesto taryba nusprendė, jog klaipėdiečiai, kurių namams nėra priskirta teritorija, privalo mokėti už tai, kad namų valdos valys 50 metrų spinduliu nuo namo esantį kiemą. Tokią nuostatą politikai įtvirtino Miesto tvarkymo ir švaros taisyklėse.

Sužinojo iš draugų

Buvusi kūno kultūros mokytoja, dabar jau 75 metų sulaukusi klaipėdietė Bronislava Žukauskienė už kiemų valymą iki šiol nėra sumokėjusi nė cento. "Kai 1998 metais buvo pradėtas rinkti mokestis už kiemų valymą, žinojau, kad jis yra neteisėtas. Turėjau draugų tuometėje namų valdyboje, kurie ir pasakė, kad tokio mokesčio iš žmonių negalima rinkti. Vyriausybės nutarimas, kuriame aiškiai pasakyta, kad mokestį už kiemų priežiūrą galima skaičiuoti tik tuomet, jei namui yra priskirta teritorija, įsigaliojo 1997 metais. Mūsų namui detaliuoju planu jokia teritorija nepriskirta, todėl už kiemų valymą ir nemokėjau", - tikino B.Žukauskienė.

"Pempininkų valda", administruojanti daugiabutį namą, kuriame jau keturis dešimtmečius gyvena B.Žukauskienė, jai kas mėnesį pateikdavo sąskaitą, kurioje buvo įrašytas mokestis ir už kiemų valymą. Iki 2007 m. pradžios, kai šis mokestis buvo panaikintas visame mieste, susidarė 628 litų skola.

"Gyvenau ramiai, sąskaitose matydavau, kad neva esu skolinga, bet nekreipdavau dėmesio, nes žinojau, jog esu teisi. Bet 2007 metų lapkritį  gavau raštą iš antstolės, jog skola už kiemų valymą bus išieškota iš mano pensijos", - pasakojo B.Žukauskienė.

Rengia detaliuosius planus

Teisinio išsilavinimo neturinti moteris per savaitę sukurpė ieškinį Klaipėdos apylinkės teismui. Ji reikalavo, kad skola būtų pripažinta negaliojančia. "Tačiau teismas nusprendė kitaip. Jo nuomone, nuo 1999 iki 2001 metų aš už kiemo valymą privalėjau mokėti, o vėliau - ne. Esą tuomet buvo panaikintas tarifas už teritorijos priežiūrą, todėl mokestis negalėjo būti renkamas. Bet yra Vyriausybės nutarimas, pagal kurį mokestis už kiemų valymą, jei namui nepriskirta teritorija, išvis negalėjo būti skaičiuojamas", - teigė B.Žukauskienė.

Tokią nutartį ji apskundė Klaipėdos apygardos teismui, bet bylos nagrinėjimo data dar nepaskirta.

Klaipėdos savivaldybė mokesčio už kiemų valymą atsisakė nuo 2007 m. sausio. Kai buvo paskelbta ši žinia, į meriją ėmė skrieti reikalavimai grąžinti dešimtmetį neteisėtai rinktus pinigus. Tačiau savivaldybės atsakymas buvo paprastas - nėra teismo sprendimo.

Šiuo metu savivaldybėje toliau ieškoma būdų, kaip klaipėdiečiams sugrąžinti mokestį už kiemų valymą. "Kitais metais esame numatę 700 tūkst. litų rengti teritorijų prie daugiabučių namų detaliuosius planus, kad kiemus galėtume priskirti namams. Žinoma, tiek pinigų visam miestui neužteks. Manau, geriausiu atveju per dvejus metus pavyks parengti visų daugiabučių detaliuosius planus ir tuomet vėl galėsime rinkti mokesčius už kiemų valymą", - teigė savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra