Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdiečiams - neteisėti mokesčiai

2009-11-23 07:38
Nesuremontavo: "Vitės valdos" Žolynų gatvės 47 namo gyventojams negrąžino neteisėtu pripažinto mokesčio už telefonspynės priežiūrą.
Nesuremontavo: "Vitės valdos" Žolynų gatvės 47 namo gyventojams negrąžino neteisėtu pripažinto mokesčio už telefonspynės priežiūrą. / V.Liaudanskio nuotr.

Namų valdos griebėsi senų patikrintų triukų savo finansinei padėčiai pagerinti – iš klaipėdiečių renkami neteisėti mokesčiai. Sąskaitose atsiranda keisčiausios paslaugos, apie kurias gyventojai net neįtaria. Jiems tenka mokėti net už telefonspynę.

Mokestis – ir už garažą

Už spalį iš "Vitės valdų" sąskaitas gavę prieš trejus metus pastatyto Žolynų gatvės 47 namo gyventojai nemaloniai nustebo. Jose įrašyti ir du nauji mokesčiai: garažų administravimo ir eksploatavimo. Gyventojai tvirtino, jog iš pradžių šie mokesčiai buvo renkami, bet vėliau jų neliko.

Apie jų atnaujinimą niekas neįspėjo. Trijų kambarių bute gyvenantys klaipėdiečiai, kuriems priklauso 30 kv. m plotas po namu esančiame garaže, už jo administravimą sumokėjo beveik 5, o eksploatavimą – 4 litus.

"Bandėme aiškintis, kodėl šie mokesčiai atsirado. Pasakė, jog dėl klaidos anksčiau jie nebuvo įrašyti, o nuo šiandien turėsime mokėti. Nesuprantu, kodėl. Juk valdoms mokame už namo administravimą ir eksploataciją", – piktinosi Žolynų gatvės 47 namo gyventojai.

Klaipėdos savivaldybės Butų ūkio ir energetikos skyriaus vedėjas Algis Gaižutis aiškino, jog administravimo ir eksploatacijos mokesčius, kurių tarifus yra nustačiusi miesto taryba, gyventojai turėtų mokėti pagal jiems priklausančios nuosavybės plotą. Šiuo atveju turėtų būti sudedamas buto ir gyventojui priklausančio garažo plotas. Tad sąskaitoje eilučių apie garažų administravimą ir eksploatavimą neturėtų būti.

Pinigai išgaravo

Jei jau eksplotacijos lėšos renkamos teisėtai, klaipėdiečiams neaišku, kur jos buvo panaudotos. Praėjusį mėnesį buvo išdaužtas garažo lango stiklas, kurio plotas – 0,6 kv. m.

Stiklo keitimui "Vitės valdos" rinko pinigus papildomai. Gyventojai pasakojo, jog buvo nurodyta, kad stiklo pakeitimas kainavo 201 litą.

"Vadybininkas pareiškė, kad eksploatacijos lėšų nebėra. Kur jos išleistos – neaišku. Pasako abstrakčiai – elektros darbams, ir viskas. Dar sugeba pareikšti: "Negi jūs daužysite, o mes keisime iš eksploatacijos lėšų?". Keista, kad už stiklą reikėjo mokėti 200 litų. Skambinau į tą pačią įmonę. Man pasakė, kad tokio ploto stiklas kainuoja perpus pigiau", – piktinosi vienas iš gyventojų.

Apmokestino ir telefonspynę

Žolynų gatvės 47 namo gyventojams įtarimų kyla ir dėl kitų "Vitės valdų" mokesčių. Nuo pat pradžių jie moka už garažų ir laiptinės valymą. Šiems mokesčiams reikia gyventojų sutikimo, bet jo niekas neprašė. Gyventojai teigė už laiptinės valymą per mėnesį sumokantys 18, garažų – 13 litų.

"Niekas neklausė, ar mums reikalingos šios paslaugos. Gal patys norime valyti. Kai bandėme išsiaiškinti, vadybininkas pareiškė, kad vargu ar naujame name gyvenantys žmonės imsis tokių darbų. Nesame matę, kad kas nors garažą valytų. Kaip purvina, taip purvina. O laiptinę tik "pramozonoja", ir viskas", – pasakojo gyventojai.

Įmonė "Vitės valdos" iš Žolynų gatvės 47 namo gyventojų rinko ir telefonspynės priežiūros mokestį – 6 litus per mėnesį. Jis gyvavo apie pusę metų. Neapsikentę gyventojai kreipėsi į prokuratūrą.

Buvo išaiškinta, kad mokestis neteisėtas, bet gyventojams niekas pinigų negrąžino. Nors klaipėdiečiai mokėjo ne tik už telefonspynės įrengimą, bet ir jos priežiūrą, aparatas kurį laiką neveikia.

Savininkų sutikimo neprašo

Neaiškumų kyla ir kiemų teritorijos priežiūros mokesčio, kuris mokamas, nes prie namo priskirtas sklypas. Savivaldybė yra nustačiusi maksimalų šio mokesčio tarifą.

Anot A.Gaižučio, į jį įeina kiemų, žaliųjų plotų priežiūra. Tačiau gyventojams buvo pateiktos sąskaitos už šienavimą, sniego valymą automobiliu. Dėl šių mokesčių gyventojų sutikimo taip pat nebuvo prašyta.

Negavus 51 proc. gyventojų sutikimo, įmonė "Vitės valdos" pakeitė bendrovę, kuri prižiūri priešgaisrinę signalizaciją. Garažus turintiems gyventojams išaugo ir šis mokestis.

"Dabar už priešgaisrinės signalizacijos priežiūrą mokame po 17 litų. Šis mokestis pastovus. Anksčiau jis siekdavo 10 litų. Niekas negali aiškiai pasakyti, kodėl buvo pakeista įmonė. Aiškina, jog gauta nusiskundimų, bet raštų neparodo", – dėstė gyventojai.

Gali atsisakyti paslaugos

Bendrovės "Vitės valdos" direktorius Remigijus Valentinavičius pabrėžė, jog visi iš gyventojų renkami mokesčiai yra teisėti – nustatyti įstatymų.

"Neišsigalvojome nė vieno. Žmonės, kuriems neaišku, tegu kreipiasi į "Vitės valdas" ir viską paaiškinsime. Jei nesusikalba su vadybininku, tai tegu kreipiasi asmeniškai į vadovą. Jei žmogui kyla klausimų, o darbuotojas negali atsakyti, aš tik galiu apgailestauti, kad mūsų bendrovėje dirba tokie darbuotojai", – sakė direktorius.

R.Valentinavičius teigė, jog garažų administravimo ir eksploatavimo mokesčiai sąskaitoje išskirti dėl aiškumo – norime, kad žmogus matytų, kiek moka už butą ir už garažą. Vadovas aiškino, jog laiptinės ir garažų valymo paslaugas privalo teikti, nors ir nebuvo atsiklausta gyventojų nuomonės.

"Jei gyventojai nenori šios paslaugos, tai tegu atneša prašymą, kad jos atsisako. Sutartis dėl laiptinių ir garažų valymo buvo sudaryta su statytoju. Iš šios paslaugos nieko neuždirbame. Jei gyventojai nori patys valyti, mums tik geriau. Kai kurie namai taip elgiasi. Laiptinių valymas – tikras galvos skausmas. Jei gyventojai valysis patys, būsime laimingi", – pabrėžė vadovas.

R.Valentinavičius nemano, jog anksčiau rinktas telefonspynės mokestis buvo neteisėtas. Anot jo, galimi du variantai – vienas, kai gyventojai moka abonentinį mokestį ir jos priežiūra nuolat rūpinamasi, kitas – kai ji remontuojama, bet tuomet yra didesni tarifai.

"Koks bus priežiūros būdas, priklauso nuo gyventojų", – tvirtino direktorius.

R.Valentinavičius pasakojo, jog bendrovė "Vitės valdos" pirmoji Lietuvoje garažų priešgaisrinę signalizaciją sujungė su pultu. Jo nuomone, nuo to gyventojams tik saugiau.

"Turime užtikrinti priešgaisrinės signalizacijos priežiūrą. Anksčiau ji kaukdavo ir niekas nereaguodavo. Dabar, kai ji suveikia, tarnyba atvyksta pasižiūrėti. Tad gyventojams tik saugiau. Dėl didesnių mokesčių piktintis nereikėtų. Žmonių saugumas svarbiau nei išlaidos", – pabrėžė "Vitės" valdų vadovas.

Savivaldybė neužtikrina kontrolės

Daugiabučių namų administratorių veikla susidomėjo ir Vyriausybės atstovo tarnyba Klaipėdos apskrityje. Uostamiesčio savivaldybei ji išsiuntė raginimą imtis veiksmų namų valdų kontrolei gerinti.

"Savivaldybė skiria administratorius. Pagal Vietos savivaldos įstatymą ji privalo užtikrinti kontrolę. Tačiau gyventojų skundų nemažėja. Žmonės piktinasi ne taip apskaičiuotais mokesčiais, be sutikimo atliktais darbais. Akivaizdu, kad kontrolės neužtenka", – aiškino Vyriausybės atstovo Klaipėdos apskrityje vyresnioji patarėja Daiva Kerekeš.

Anot jos, savivaldybė turi nusistatyti aiškią tvarką, kas, kokia forma kontroliuoja namų valdas.

"Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintuose daugiabučių namų administratorių nuostatuose yra užsiminta apie kontrolę. Tačiau, kadangi gyventojų skundai nesibaigia, akivaizdu, jog vieno sakinio nepakanka. Gal kai kuriais atvejais reikia sudaryti komisiją, nuvažiuoti į vietą, o ne viską spręsti kabinetuose", – pabrėžė D.Kerekeš.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų