Kelis mėnesius nuolat kosintis klaipėdietis įsitikinęs, kad dėl to kaltas užterštumas. Medikai nei vyrui, nei jo žmonai, kurią taip pat kamuoja šis negalavimas, priežasties, kodėl taip yra, nenustatė. Pats klaipėdietis įtaria, kad kosulys kankina dėl uostamiesčio pašonėje pradėjusios veikti šiukšlių deginimo gamyklos.
Ėmė kosėti ir dukra
Alksnynės gatvėje gyvenantis 80 metų klaipėdietis Jokūbas Gražys pasakojo, kad kosulys jį pradėjo kankinti prieš keletą mėnesių. Tą pačią bėdą išgyvena ir jo 60-metė žmona.
"Daugiausiai kosėjame rytais ir vakarais. Pasitaiko, kad ir naktį. Anksčiau tokių sveikatos problemų niekada nekildavo. Nebūdavo taip, kad nuolat kosėdavome. Nebent peršaldavome", – pasakojo klaipėdietis.
Vyras tvirtino, kad pradėjus kankinti nuolat pasikartojančiam kosuliui jis su žmona apsilankė pas medikus, tačiau šie priežasčių, kodėl taip gali būti, nenustatė.
"Šeimos gydytoja pasakė, kad mums viskas gerai. Nesame peršalę. Kitų priežasčių, kodėl turėtų kartotis kosulys, taip pat nerado", – pasakojo klaipėdietis.
Keisčiausia, anot J.Gražio, kad viešnagės pas juos metu kosulys pradėjo kankinti ir dukrą. Moteris taip pat labiausiai kosėjo rytais ir vakarais.
"Dukra pas mus svečiavosi apie savaitę. Po trijų dienų viešnagės ji pradėjo kosėti. Taip pat rytais ir vakarais. Dukters niekada anksčiau kosulys nekankino. Net kai viešėdavo pas mus. Ji gyvena Skuodo rajone, kaime. Ten geras, švarus oras, kosulys išvis jos nekankino", – dėstė klaipėdietis.
Organizmą dirgina teršalai?
J.Gražio manymu, kosulys prasidėjo dėl užteršto oro.
"Kitaip to negalima paaiškinti. Matyt, kažkas dirgina organizmą. Juk negali be priežasties žmogus nuolat kosėti. Juolab kad su šia problema susiduria ne vienas žmogus", – pabrėžė klaipėdietis.
J.Gražys įtarė, kad dėl tokių sveikatos problemų kalta Klaipėdos pašonėje bendrovės "Fortum Heat Lietuva" pastatyta ir pradėjusi veikti šiukšlių deginimo gamykla.
"Anksčiau niekada nekosėjome, o kai pradėjo veikti gamykla, tai ir prasidėjo sveikatos problemos. Atitinkamos institucijos turėtų pasidomėti, ar ji neteršia gamtos. Norisi atkreipti dėmesį į šią problemą", – teigė vyras.
J.Gražys tvirtino, kad nėra jautrus kvapams ir kokio nors nemalonaus kvapo neužuodžia. Tačiau žmona jautri ir užuodžia negerą kvapą, kurį sudėtinga net apibūdinti.
Gali kvėpuoti prie kamino
Įmonės "Fortum Heat Lietuva" atstovas Andrius Kasparavičius pabrėžė, jog klaipėdiečių nerimas, kad kosulys prasidėjo dėl termofikacinės jėgainės veiklos, kuri oficialiai pradėta praėjusių metų gegužę, o jėgainės bandymai – sausį, yra nepagrįstas.
"Aš ir pradėjau kosėti prieš kelias dienas, peršalau. Su jėgaine tai niekaip negali būti susiję. Išmetimai yra nuo 10 iki 100 kartų mažesni nei leistinos normos. Jei žmogus užlips ant kamino ir kvėpuos tuo, kas išmetama, nepajus nei kvapo, nei skonio, nei dar ko nors, nei pradės kosėti", – dėstė atstovas.
Pasak A.Kasparavičiaus, baimių žmonėms visada kyla, tačiau jie gali apsilankyti termofikacinėje jėgainėje, ją apžiūrėti ir susipažinti su visais išmetimų rodikliais, viską išuostyti.
"Po apsilankymų žmonėms dažniausiai baimės praeina", – pabrėžė atstovas.
A.Kasparavičius atkreipė dėmesį, kad žiemą, kai sausa ir nėra vėjo, užterštumas miestuose visada padidėja, o didžiausias taršos šaltinis yra transportas.
"Automobiliai yra teršėjų viršuje. Jų išmetami teršalai nuo antros vietos skiriasi dešimčia kartų", – tvirtino atstovas.
Skundą tikrino internete
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Giedraitis aiškino, kad termofikacinę jėgainę jų tarnyba tikrina vos gavusi skundą.
Pastaruoju metu vienas pietinės dalies gyventojas skundėsi, kad iš gamyklos sklinda nemalonus dvokas.
"Pažiūrėjome jų internetinę svetainę, kur skelbiama informacija apie išmetimus, ir patikrinome, ar yra į aplinką patenkančių medžiagų, kurios skleidžia nemalonų kvapą. Tokių nebuvo", – teigė R.Giedraitis.
Pasak vyriausiojo specialisto, kosulį žmonėms gali sukelti per didelis užterštumas kietosiomis dalelėmis. Jų kiekis viršija normas, kai sausas, saulėtas oras, nėra vėjo.
"Šiuo metu viskas yra normos ribose, nes didelis vėjas. Tačiau savaitgalį, jei šis aprims, gali padidėti kietųjų dalelių kiekis ore. Tada rekomenduojama neiti į lauką. Kietosios dalelės gali sukelti kosulį. Žmogus neperšalęs, bet ima kosėti", – tvirtino R.Giedraitis.
Nuolat stebi situaciją
Klaipėdos pašonėje esančios termofikacinės elektrinės į aplinką išmetamus teršalus stebi ir Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas.
"Įmonėje yra įdiegta sistema, kuri nuolat matuoja teršalus, išeinančius pro įmonės kaminą. Turime prieigą prie šios sistemos. Tikriname, kad nebūtų viršijamos taršos normos, kurios surašytos veiklos leidime", – aiškino Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Andrius Kairys.
Pasak jo, patikrinti galima ne tik kiek teršalų išmetama į aplinką šią minutę, bet ir kas buvo prieš valandą, prieš 2–3 dienas. Aplinkosaugininkai gali atlikti ir papildomus matavimus.
A.Kairio teigimu, bendrą oro kokybę mieste stebi dvi stotelės, kurios yra Bangų gatvėje ir Šilutės plente. Klaipėdoje problemų kyla tik dėl užterštumo kietosiomis dalelėmis.
Pastarosios yra degimo produktas. Daugiausia jų išskiria transportas ir katilinės.
"Didžiosios įmonės turi valymo įrenginius. Jos daro poveikį aplinkai, bet viską kontroliuojame. Tikriname ir individualius namus, ar nėra deginami neleistini dalykai", – pabrėžė vadovas.
A.Kairys tvirtino, kad klaipėdiečiai apie įtarimus, kad kažkas teršia aplinką, gali pranešti jiems.
"Pirmiausia reikia pažiūrėti, ar šalia, netoli nėra kokios nors įmonės, kad ir mažesnio dydžio, kurios kaminas yra žemiau, o dūmai eina į langus. Gal nereikia toli ieškoti. Apie tokius atvejus žmonės gali pranešti mums. Aiškinsimės", – žadėjo vadovas.
Naujausi komentarai