Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdietė jubiliejui prašo šilumos

2014-12-18 03:00

Klaipėdietė jau daugiau nei pusantro mėnesio gyvena šaltyje. Dienomis termometro stulpelis bute pasiekia vos 16, o naktimis nukrinta iki 12 laipsnių šilumos. Moteris priversta miegoti apsivilkusi megztinį ir užsikloti dviem antklodėmis. Ji įsitikinusi, kad dėl visko kaltas šildymo sistemos prižiūrėtojas.

Problema: kai kurie gyventojai piktinasi, kad prižiūrėtojams niekaip nepavyksta sureguliuoti namo šildymo sistemos. Problema: kai kurie gyventojai piktinasi, kad prižiūrėtojams niekaip nepavyksta sureguliuoti namo šildymo sistemos.

Klaipėdietė jau daugiau nei pusantro mėnesio gyvena šaltyje. Dienomis termometro stulpelis bute pasiekia vos 16, o naktimis nukrinta iki 12 laipsnių šilumos. Moteris priversta miegoti apsivilkusi megztinį ir užsikloti dviem antklodėmis. Ji įsitikinusi, kad dėl visko kaltas šildymo sistemos prižiūrėtojas.

Naktį išjungia šildymą?

Tik ką 70 metų jubiliejų atšventusi Minijos gatvės 144 namo gyventoja Zita Birštonienė tvirtino, kad didžiausia dovana jai šia proga būtų į butą sugrįžusi šiluma.

Klaipėdietė pasakojo, kad šaltį yra priversta kęsti nuo šildymo sezono pradžios. Z.Birštonienės teigimu, tiek laiko sistemos nesugeba sureguliuoti ją prižiūrinti įmonė.

Pasak moters, anksčiau dienomis temperatūra bute siekė apie 15 laipsnių šilumos. Naktimis termometro stulpelis pakildavo iki 12–13, nors lauke vyravo teigiama temperatūra.

"Toks jausmas, kad naktį šildymas yra išjungiamas visai. Radiatoriai tampa visiškai šalti. Dienomis šiltas tik jų viršus. Kita dalis – vos drungna. Ar tokia temperatūra turi būti bute gruodį? Kas bus, kai prasidės šalčiai?" – baiminosi klaipėdietė.

Pagalbos kreipėsi ne kartą

Gyventoja tvirtino, jog ne kartą kreipėsi į bendrovę "Velma", kad sureguliuotų šildymo sistemą. Jos darbuotojas ir pats matavo temperatūrą bute. Vieną dieną vienu termometru, kitą – antru. Moteris tvirtino, kad jų rodmenys buvo tokie pat, kaip ir jos termometro. Tuo metu bute vyravo 16 laipsnių šilumos.

"Man aiškino, kad sistemos negalima kitaip sureguliuoti. Tačiau kaimynų butuose yra 22 laipsniai šilumos. Kodėl tada ne visiems vienodai? Man nereikia 22. Būtų gerai bent 18", – teigė klaipėdietė.

Moteris džiaugėsi, kad po paskutiniojo šildymo sistemos prižiūrėtojo apsilankymo užvakar, jos bute temperatūra pakilo iki 17 laipsnių.

"Gal pagaliau pavyko sureguliuoti tą modernią sistemą, nors abejoju. Juk per pusantro mėnesio to padaryti nepavyko. Bijau, kad naktį vėl teks šalti", – nuogąstavo moteris.

Paryčiais – gerti arbatos

Pasak Z.Birštonienės, esą namo šildymo sistemos prižiūrėtojas kabinėjosi prie jos buto langų. Moters teigimu, tie patys langai buvo ir pernai, tačiau problemų dėl šildymo nebuvo.

"Viename kambaryje mediniai, kitam – plastikiniai. Bet nė vienais metais taip nekentėjau, kaip šiemet. Spėju, kad visa tai yra dėl tos modernios sistemos", – pabrėžė moteris.

Klaipėdietė pasakojo, kad naktį prabunda, nes yra šalta, nors miega apsivilkusi megztinį ir užsiklojusi dviem antklodėmis.

"Atsikeliu paryčiais, verkiu ir einu virti vandens arbatai. Žvilgteliu į termometrą, o ten 12–13 laipsnių šilumos. Nesuprantu, kodėl nakčiai reikia tiek sumažinti šildymą?" – klausė gyventoja.

Kilo sveikatos problemų

Moteris tvirtino, jog dėl bute tvyrančio šalčio kilo sveikatos problemų.

"Visą laiką turėjau problemų dėl kojų sąnarių. Jie nuolat skaudėdavo. Dabar pradėjo gelti ir rankos. Kas man sugrąžins sveikatą?" – teiravosi moteris.

Pasak Z.Birštonienės, problema – ne tik bute tvyrantis šaltis, bet ir drėgmė. Dėl pastarosios viename kambaryje nukrito nuo lubų didelis tinko gabalas.

Moteris spėjo, kad taip yra, nes namas nebuvo gerai įšildytas prasidėjus šildymo sezonui.

"Visi specialistai patvirtins, kad prasidėjus šildymo sezonui reikia gerai įšildyti namą. Tada drėgmė pasišalina. Dėl drėgmės skundėsi ir kiti kaimynai. Šiame bute gyvenu 40 metų. Niekada gyvenime nebuvo tokių problemų", – teigė gyventoja.

Nesupranta, už ką moka

Klaipėdietė pasakojo, kad dėl šalčio kenčia ne tik ji, bet ir kitų butų gyventojai. Jie buvo priversti šildytis elektriniais šildytuvais ir viryklėmis.

Z.Birštonienė tvirtino, kad kai kuriuose butuose problemos buvo išspręstos. Tačiau besiskundžiančių kaimynų dar yra.

"Kai prižiūrėtojas buvo atėjęs pas mane, kaimynai jį kvietė ir į savo butus patikrinti radiatorių. Darbuotojas pripažino, kad mūsų laiptinėje sudėtingiau sureguliuoti šilumą nei kitose", – tvirtino moteris.

Gyventojos nuomone, prižiūrėtojas nesusitvarko su nauju automatizuotu šilumos punktu. Pinigus už jį moteris išmokėjo visai neseniai.

"Kaip galima per pusantro mėnesio nesureguliuoti sistemos? Kartais kyla klausimas, už ką aš moku?" – guodėsi gyventoja.

Problemų yra ne viena

Iš atostogų grįžęs Minijos gatvės 144 namo šildymo sistemą prižiūrinčios įmonės "Velma" direktorius Ovidijus Gudelevičius pasidomėjo klaipėdietės problema.

Anot vadovo, tokia padėtis susidarė ne dėl vienos priežasties. O.Gudelevičius tvirtino, kad pirmiausia gyventoja nesusitaiko su tuo, kad nakčiai nustatytas vėsesnis režimas.

Taip pat esą Z.Birštonienės bute šalta, nes ne visi langai yra plastikiniai.

Darbuotojai matavo temperatūrą moters bute. Kambaryje, kur įrengtas plastikinis langas, buvo 18–19 laipsnių šilumos.

"O 16 užfiksuota patalpoje, kur yra senas, kiauras langas. Pagal įstatymus turėtume užtikrinti, kad visose jos buto patalpose vyrautų 18 laipsnių šiluma, tačiau tai padaryti sudėtinga, nes tada kiti gyventojai skundžiasi, kad jiems per karšta", – komentavo vadovas.

Reguliavimui reikia laiko

O.Gudelevičius pabrėžė, kad reaguoja į gyventojos skundus ir bando spręsti problemą. Tačiau, anot vadovo, moteris neturi kantrybės, o sistemai susireguliuoti reikia laiko.

Teisės aktuose numatyta, kad šildymo sistema, prasidėjus sezonui, turi būti sureguliuota ne vėliau kaip per mėnesį.

"Šokame pagal gyventojos dūdelę. Moteris skundėsi, kad šalta, pradėjome tiekti daugiau šilumos, išjungėme naktinį režimą. Tačiau sistema per sekundę nesusireguliuos. Reikia laiko", – teigė vadovas.

Pasak direktoriaus, šiuo atveju yra ne tik techninės, bet ir psichologinės problemos: "Žmogus yra vienišas. Gal nori pakalbėti, išlieti savo širdgėlą".

O.Gudelevičius tvirtino, kad nusiskundimų iš kitų butų, kad šalta, nesulaukta.

"Perėjome ir kitus butus, kurie yra prijungti prie to paties stovo. Juose problemų nėra. Dėl šios gyventojos dabar kiti turės mokėti daugiau už šildymą", – pabrėžė vadovas.

Anot direktoriaus, šią problemą padėtų išspręsti, jei ant radiatorių butuose būtų sumontuoti reguliatoriai.

Vėsa padeda grūdintis?

O.Gudelevičius pasakojo, kad naktinis režimas, kai sumažinamas šilumos tiekimas, nėra naujovė. Užsienyje tai labai populiaru. Tačiau lietuviai šios programos nelabai nori naudoti.

Automatiniuose šilumos mazguose galima nustatyti ir kitus režimus. Jie esą turi net humoristinius pavadinimus: senbernio, šeimos, pensininkų programos.

Vadovas pasakojo, kad vokiečiai miega, kai patalpoje vyrauja 14 laipsnių šiluma.

"Tokį režimą jie pasirenka, kad būtų sveiki, žvalūs ir drąsūs. Mes sumažiname tik porą laipsnių, tačiau žmonės to kažkaip nepriima. Tačiau jei nori būti sveikas ir kad vaikai nesirgtų, reikia miegoti vėsioje patalpoje", – pabrėžė direktorius.

O.Gudelevičius net prisiminė, kad sovietiniais laikais vaikų lopšelių-darželių lopšelių grupių patalpos buvo projektuojamos apskritai be šildymo. Taip siekta, kad vaikai būtų sveiki, užsigrūdinę.

Sovietmečiu, kai naktimis namai buvo šildomi labiau, žmonės miegodavo prasivėrę langus. Anot O.Gudelevičiaus, vyravo nuomonė, kad jei miegosi nevėdinamoje patalpoje, nebūsi sveikas.

Lietuviai nemoka taupyti

Vadovas pabrėžė, kad lietuviai nemoka ar nenori taupyti.

"Minėtos programos visur egzistuoja, bet pas mus mažai naudojamos. Kodėl mes blogai gyvename? Atsakymas paprastas – nes netaupome. Žmonės nesuvokia, kad nebūtina šildyti patalpos, kai išeini į darbą ar naktį, kai miegi. Tai yra įpročiai", – komentavo direktorius.

Įrengus automatinį šilumos mazgą, gyventojams dažnai kyla klausimų dėl radiatorių.

"Žmonės nesupranta, kad įrenginys reaguoja į oro temperatūrą. Klausia, kaip bus vyraujant 20 laipsnių šalčiui, kai esant 5 laipsniams šilumos radiatoriai drungni. Nesupranta pokyčio – kad esant šiltam orui radiatoriai vėsesni, o atšalus – karštesni. Taip taupomi pinigai", – pabrėžė vadovas.

O.Gudelevičiaus teigimu, pasitaiko, kad iš visiškai renovuotų namų gyventojų sulaukiama panašių pastebėjimų.

"Pareiškia: tokius pinigus sumokėjome, o radiatoriai šalti. Anksčiau buvo karšti. Tada klausiame, ar namie šalta. Sako, jog ne, bet radiatoriai vis tiek kliūva", – prisiminė vadovas.

Komentaras

Algis Gaižutis

Klaipėdos savivaldybės Butų ir energetikos poskyrio vedėjas

Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar blogai šyla visame name, ar konkrečiame bute. Būna, kad pastatų, kuriuose įrengtas automatizuotus šilumos mazgas, gyventojai nusprendžia dienos ar nakties metu laikyti žemesnę temperatūrą, o vakare – aukštesnę. Pavyzdžiui, 16 laipsnių šilumos. Vieniems žmonėms tokia temperatūra patalpoje yra normali, kitiems reikia 24 laipsnių šilumos. Tačiau kad ir koks sprendimas būtų priimtas, manau, turėtų būti išlaikytos higienos normos. Taigi patalpoje turėtų būti ne žemesnė nei 18 laipsnių šiluma. Tačiau dauguma priima sprendimą, ir reikia juo vadovautis. Jei gyventoja nepatenkinta, jį gali skųsti teismui. Kito kelio nėra. Dažniausiai tokios pretenzijos pasitaiko daugiabučių namų savininkų bendrijose. Būna atvejų, kai pirmininkai nereaguoja į gyventojų skundus, nes pačių butuose šilta. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai prižiūrėtojai sureguliuoja šildymo sistemą taip, kad žmogui, kuris skundėsi, būtų gerai, tačiau tada pradeda skambinti kaimynai ir piktintis, kad jiems per karšta. Šiuo atveju problemą padėtų išspręsti tai, jei butuose būtų įrengti reguliuojami radiatoriai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų