Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos centre – vanago klyksmai: gyventojams tenka kęsti paukščių skleidžiamą triukšmą

2021-03-07 03:00

Ant daugiaaukščių pastatų Klaipėdos centre buveines kuriantys kirai ir balandžiai tapo galvos skausmu ne tik vietos gyventojams, paryčiais kenčiantiems paukščių skleidžiamą triukšmą. Piktokai į juos žiūri ir ryšininkai, mat antenos tampa vieta paukščiams nutūpti.

Metodas: Klaipėdos centre aidi plėšrių paukščių balsai, taip iš miesto centro mėginama baidyti balandžius ir kirus. Metodas: Klaipėdos centre aidi plėšrių paukščių balsai, taip iš miesto centro mėginama baidyti balandžius ir kirus.

Balandžiai nebijo

Eksperimento imtasi miesto centre – ant vieno daugiaaukščių specialistai antradienį užkėlė garso kolonėlę, kuria į Atgimimo aikštę ir už jos ribų buvo pradėtas transliuoti vanago ir kitų plėšrių paukščių skleidžiamų garsų įrašas.

Netoliese buvę gyventojai smalsiai dairėsi, kas taip čaižiai klykavo virš miesto.

Lietuvos jūrų muziejaus Akvariumo ir jūrų gamtos skyriaus vedėjas Saulius Karalius pastebėjo, kad toks eksperimentas – ne pirmas šalyje.

„Tokių priemonių imamasi oro uostų teritorijose, kur paukščiai gali sukelti grėsmių lėktuvams. Bet bėda ta, kad paukščiai pripranta prie nuolat transliuojamo garso ir, laikui bėgant, nebekreipia dėmesio. Vargu ar bus ilgalaikis poveikis. Balandžiai – ne patys intelektualiausi paukščiai“, – teigė S.Karalius.

Vytauto Liaudanskio nuotr.

Vos tik uostamiesčio centre pasigirdo plėšriųjų paukščių garsai, kirai išsilakstė, o štai balandžiai vis dėlto mėgino tūpti ant stogo.

Kiaušinius ima dėti kirai

„Nesu ekspertas, bet, gali būti, paukščiai trukdo ryšininkams. Sparnuočiai gali rinktis antenas, kaip tupyklas aplinkai žvalgyti. Beje, kirai mažai reaguoja į aplinkos garsus. Jie retai pakliūva į plėšriųjų paukščių nagus, todėl ir jų jautriai nepriima. Priešingai yra su varniniais paukščiais“, – paaiškino S.Karalius.

Anot jo, kovo ir balandžio mėnesiais kirai pradeda dėti kiaušinius, todėl jų tuoktuvių garsai gali daugeliui miestiečių neduoti ramybės.

„Bet tokiais atvejais belieka stipriau užsidaryti langus. Išvaikius kirus nuo vieno stogo, jie ras vietą ant kito. O ginantis nuo balandžių kaimynystės vertėtų patikrinti, ar balkonuose ir ant stogų nėra kokios nors užuovėjos, kur jie galėtų susisukti lizdus“, – patarė S.Karalius.

Vytauto Liaudanskio nuotr.

Gelbėja aitvarai

Specialistai paukščius mėgina vaikyti ir aitvarais su plėšrių paukščių siluetais.

„Klaipėdos universiteto mokslininkai tokiu būdu mėgino apsaugoti žiemojančius paukščius, kad jie nepakliūtų į tinklus. Aitvaras sklendžia virš bangų, o antims atrodo, kad plėšrūnas skraido. Kitų priemonių, be vizualinių ar garsinių, nėra“, – patikino S.Karalius.

Ornitologai uostamiestyje nuo 1985 m. daugiaaukščiuose pastatuose registruoja perinčius pelėsakalius. Jiems net buvo keliami inkilai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų