Klaipėdos gimtadienio proga – ypatinga šventė Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos gimtadienio proga – ypatinga šventė

2021-07-16 10:00

769-asis Klaipėdos gimtadienis bus išskirtinis, žada organizatoriai. Rugpjūčio 1-ąją bus viešai teikiami kultūros magistro žiedai. Šventės proga bus atidaryta ir nauja archeologijos ekspozicija Pilies šiaurinėje kurtinoje.

Pokyčiai: Frydricho poternoje vykdavusią uždarą kultūros magistro pagerbimo ceremoniją šiemet galės stebėti visi.
Pokyčiai: Frydricho poternoje vykdavusią uždarą kultūros magistro pagerbimo ceremoniją šiemet galės stebėti visi. / Vytauto Petriko nuotr.

Ekspoziciją pristatys gyvai

„Įvairiausių amatų demonstravimas – stiklo karoliukų, odinio kapšo gamyba, ruginės duonos kepimas krosnyje. Klaipėdos renesanso keramikos technologija. Kaip tuo metu žmonės leido laisvalaikį, kokios buvo pramogos, ką žaidė, kaip šoko, kokios muzikos klausėsi. Pilies aikštėje norėtume parodyti, kaip gimsta tai, ką naujai atidaromoje ekspozicijoje lankytojai matys kaip eksponatus“, – pasakojo šventės organizatorė Asta Grušelionienė.

Pilies muziejuje atveriamoje ekspozicijoje bus galima susipažinti su laikotarpiu nuo XVI a. Archeologų teigimu, tada Klaipėdoje prasidėjo didieji pokyčiai.

„Miestas pradeda kurtis iš esmės naujoje vietoje – dabartiniame senamiestyje. Žūsta senasis viduramžių miestas. Ateina reformacija su evangelikų liuteronų tikėjimu“, – teigė Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys.

Įdomu: naujoje ekspozicijoje bus galima artimiau pažinti archeologų kasdienybę.

Muziejaus salėse bus vaizduojama ir senesnių laikotarpių. Apie 50 kvadratinių metrų plote matysis XV a. pabaigos miesto fragmentas.

„Mes net nepakėlėme tų rąstų, lentų. Jos visos užkonservuotos vietoje“, – paaiškino profesorius J.Genys.

Dabar visos šventės bus prieinamos visiems.

Interaktyvus muziejus

Eksponatai pristatomi pasitelkus šiuolaikines technologijas.

„Paprastai muziejuose matome radinius „pačius sau“. Jei rodai ietigalius – prie sienelės dešimt prikabini, ir tuo viskas pasakyta. Mes bandome eksponatus prakalbinti“, – pasakojo J.Genys.

Tarp eksponatų bus ir unikalių Piliavietės radinių.

„Tikrai nežinau kito pavyzdžio, kad kuriame nors Europos mieste būtų rasta vienoje vietoje tiek daug – per 700 – žvejybos kabliukų. Tai yra fantastiškas dalykas, kurį archeologai aptiko dabartinės konferencijų salės vietoje“, – teigė muziejaus vadovas.

Pirmojoje muziejaus salėje bus pristatomi ir archeologų darbo metodai.

„Paprasto žmogaus galvoje sukasi mintis, kad archeologija – tai lobiai arba šukės. Mes iš šukių sulipdome Klaipėdos istoriją, suteikiame kontekstą. Tikimės, kad klaipėdiečiai gaus ne tik žinių, bet ir potyrių“, – vylėsi J.Genys.

Eksponatai: gimtadienio proga atveriamoje ekspozicijoje bus ir Piliavietės archeologinių radinių. (Vytauto Petriko nuotr.)

Vieša ceremonija

Kitas svarbus Klaipėdos gimtadienio akcentas – kultūros magistrų apdovanojimas. Tradiciškai ceremonija vykdavo Frydricho poternoje.

„Tik praeitais metais amžiną atilsį Bernardas Aleknavičius nenorėjo jo atsiimti Pilies kiemelyje, buvo teikiama bibliotekos kiemelyje. Šiais metais nusprendėme ceremoniją sujungti su miesto gimtadienio renginiais. Ji bus vieša, Piliavietės aikštėje, kur dalyvaus kviestiniai asmenys, bet ceremoniją galės pasižiūrėti ir miestiečiai“, – pasakojo ceremoniją organizuojantis bendrovės „Creator 76“ kūrybos vadovas Marius Tumšys.

Tačiau kai kurie dalykai nesikeis.

„Kiekvienais metais skaitoma Gintaro Grajausko parašyta odė žiedui. Tokia smagi tradicija. Ją visą laiką skaito kas nors iš anksčiau tituluotų magistrų. Atrodo, tekstas lygiai tas pats, bet nuskamba vis kitaip. Vis tiek tai neįprasta – ne visi yra aktoriai, todėl jaudinasi, repetuoja“, – pasakojo M.Tumšys.

Derinasi prie magistrų

Šiemet magistro žiedai atiteks scenografei ir dailininkei Sofijai Kanaverskytei bei modernaus šokio teatro vadovei ir choreografei Agnijai Šeiko-Sarulienei.

„A.Šeiko-Sarulienė – ko gero, pati jauniausia magistrė. Paprastai būdavo tradicija, kad žiedai teikiami už jau padarytus nuopelnus. O Agnija gauna už aktyvią veiklą, kuri garsina Klaipėdą pasaulyje šiuo metu“, – teigė ceremonijos organizatorius.

Pasak jo, teikimo ceremonija kasmet pritaikoma konkretiems magistrams.

„Didžiausias iššūkis – padaryti staigmeną patiems magistrams. Nes tai yra šventė jiems. Miestas pagerbia iškiliausius kultūros žmones įteikdamas jiems žiedą“, – kalbėjo M.Tumšys.

Klaipėdos gimtadienio proga vyks ir daugiau renginių – iškilminga vėliavos pakėlimo ceremonija, koncertai.

Klaipėdos meras džiaugiasi, kad šįkart visi renginiai bus atviri.

„Jau ankstesniais metais buvo einama tuo keliu. Aš už tai, kad kuo daugiau miestiečių galėtų dalyvauti Klaipėdos gimtadienio ceremonijose. Magistrų apdovanojimas Frydricho poternoje būdavo gražus, bet labai siauram pakviestųjų ratui. Dabar visos šventės bus prieinamos visiems. Belieka pakviesti miestiečius sekti programą ir aktyviai dalyvauti“, – džiaugėsi Vytautas Grubliauskas.

Vytautas Grubliauskas / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra