85-erių Dionyzą visada traukė metalas, meninis jo apdirbimas. Pats pasakojo, kad dar vaikystėje kalvėje dažnai stebėdavo žaizdrą, įkaistančią geležį ir mintimis kūrė savo kūrinius. Vėliau vaikiškos svajonės virto realybe.
Gyvendamas Klaipėdoje, D.Varkalis senamiestyje atrado užgriuvusią XIX a. kalvę, išsaugojo ją, organizavo statybą, kad būtų kur įrengti kalvystės muziejų.
D.Varkalis per ilgus metus surinko ne tik didelę kryžių, tvorelių ir kitų metalo dirbinių kolekciją, bet ir vertingą Mažosios Lietuvos taikomosios dailės rinkinį, ilgus metus eksponuotą P.Domšaičio paveikslų galerijoje.
Kolekciją perleido Lietuvos dailės muziejui su sąlyga, kad ji būtų eksponuojama Klaipėdoje.
D.Varkalis taip pat yra vienas keturių Laikrodžių muziejaus idėjos pradininkų.
Jis vienas pirmųjų ir aktyviausiųjų Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių uostamiestyje. Ir šį savo gyvenimo etapą D.Varkalis itin vertina.
Vytauto Petriko nuotr.
"Sąjūdis buvo kažkas nuostabaus. Tai buvo mano gyvenimo prasmė. Sulaukėme nepriklausomybės, esu laimingas, kad gimiau tuo laiku ir tų įvykių sūkuryje sukausi", – paklaustas apie pastarųjų dešimtmečių veiklą teigė D.Varkalis.
Dabar D.Varkalis yra Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus mokslinis bendradarbis.
Daugiau laiko skiria kūrybai ir darbui su moksleiviais. Sako, jog būtent šie užsiėmimai jam teikia dvasinės ramybės.
"D.Varkalis, be jokios abejonės, – žmogus legenda. Yra labai mažai gyvenimo sričių, kur nerastume jo veiklos, pradedant politika, kalvyste, muziejininkyste, menais, kuriuos jis kuria, ir baigiant replikomis, kurias gamina muziejams. Jis labai gabus žmogus, ko imasi, viskas jam sekasi. Jis be galo darbštus žemaitis ir tikras nuostabus klaipėdietis", – jubiliejiniame garsiojo uostamiesčio kalvio renginyje kalbėjo Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys.
Naujausi komentarai