Pereiti į pagrindinį turinį

M. Gimbutienės gimimo šimtmetis: klaipėdiečių delnuose užrakinti atminties ženklai

2021-09-11 15:00

Klaipėdos skulptūrų parke menininkai netradiciškai minėjo žymios lietuvių archeologės Marijos Gimbutienės gimimo šimtmetį. Klaipėdiečių delnuose gimė gipso skulptūros, simbolizuojančios žmonijos atgailą.

Simboliai: Skulptūrų parke vykusiame renginyje M.Gimbutienės atminimas įamžintas klaipėdiečių delnų įspaudais ir druskos ritualais.
Simboliai: Skulptūrų parke vykusiame renginyje M.Gimbutienės atminimas įamžintas klaipėdiečių delnų įspaudais ir druskos ritualais. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Įamžino įspaudus

Parko centrinėje aikštėje vykęs skulptūrų performansas pavadintas "Belaikiai ženklai", pagal amerikiečių dokumentinį filmą apie M.Gimbutienę "Signs out of time" (liet. "Belaikiai ženklai").

Renginio idėjos autoriai Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotoja, rašytoja Sondra Simana, dailininkas Romas Klimavičius ir filosofė Julija Baranova.

"Mūsų visuomenėje labai daug kaltės. Žmonės jaučiasi dėl daug ko kalti", – S.Simana kvietė praeivius siekti susitaikymo ir ramybės.

Skulptūrų autoriais tapo patys praeiviai – liejamas gipso mišinys, stingdamas delnuose,   suformavo rankų įspaudus.

Ištiesti delnai – it Dievo malonės prašymas. Gipsas – žemės mineralas, kurį menininkai naudojo kaip tarpininką tarp žmogaus ir gamtos, o išlikusi delnų forma tampa egzistavimo pasaulyje įrodymu ir simbolizuoja atsiprašymą bei prašymą, kad baigtųsi karai, ligos, nesantaika tarp žmonių.

Mūsų visuomenėje labai daug kaltės.

Simbolinis ratas – iš druskos

M.Gimbutienė yra pasakiusi, jog archeologinės medžiagos nėra nebylios, jos kalba savo kalba. o liejant gipsą į delnus žmogus pasineria į meditaciją, turi įsiklausyti į muziką ir dešimt minučių išbūti ramybėje, kol gipsas sustings.

Dailininkas R.Klimavičius druska formuodamas simbolinį apsaugos ratą tikino, kad parkas yra sakrali vieta.

Sondra Simana / Vytauto Liaudanskio nuotr.

"Tai yra vieta, kurioje lietui nulijus druska ištirps ir nepaliks pėdsakų. Druska yra apsisaugojimo, neliečiamybės simbolis", – kalbėjo dailininkas.

S.Simana ragino prisiminti Bibliją, kurioje druska minima kaip gyvenimui skonį suteikianti medžiaga.

"Turėkite savyje druskos ir taikiai gyvenkite tarpusavyje", – kvietė rašytoja.

Renginiai visame pasaulyje

Pasak S.Simanos, taiką su savimi krikščionys pasiekia per Bažnyčią, nes joje atliekami apsivalymo ritualai – klaupiamasi ant kelių, ištiesiami delnai priimant Sakramentą ir maldaujama atleidimo. Atsiprašymo ritualas padeda atsiverti dieviškosioms malonėms.

Renginio metu skambėjusi Donato Bielkausko ir Dariaus Gerulaičio  muzika, skirta išnykusioms civilizacijoms paminėti, sukurta 1994 m. Ji siejasi su M.Gimbutienės tyrimais – baltų civilizacijos ir mitologijos, religijotyros, etnologijos studijomis, liaudies dainų rinkimu, mirties ritualų, tikėjimo aiškinimu.

2021-uosius Seimas ir UNESCO paskelbė M.Gimbutienės metais. Renginiai, parodos, konferencijos organizuojami Lietuvoje, JAV ir Prancūzijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų