Po medikų apžiūros namo išleista psichiškai neįgali klaipėdietė penkias valandas klaidžiojo mieste, kol ją pagaliau surado policijos pareigūnai.
Per parą – 10 priepuolių
Policijos namo grąžinta moteris nepažino artimųjų. Tačiau dviejų ligoninių gydytojams nekilo abejonių dėl pacientės veiksnumo, tad vėlų vakarą ji viena išleista į namus.
"Jei būtų buvusi ne spalio 8-oji, o sausio ar vasario 8-oji, dabar apie mano seserį kalbėtume būtuoju laiku. Klaipėdos medikai savotiškai pažymėjo Psichinės sveikatos dienos išvakares", – nuoskaudos neslėpė pacientės brolis Artūras Laurinavičius.
Psichiškai neįgalią 46 metų moterį nuo mažens kamuoja epilepsijos priepuoliai. Tačiau tik kelis kartus per metus jie būna itin dažni. Tokiais atvejais moteris nusilpsta, prasideda kliedesiai, prarandama orientacija.
Prieš mėnesį, laiptinėje laistydama gėles, ligonė nukrito ir patyrė galvos traumą. Po šio įvykio epilepsijos priepuoliai padažnėjo.
Vilniuje gyvenantis A.Laurinavičius šiuo metu slaugo po operacijos sveikstančią garbaus amžiaus motiną. Tad sesuo laikinai liko viena gyventi uostamiestyje, prižiūrima kaimynų.
Kol neištinka epilepsijos priepuoliai, moteris susitvarko pati: nusiperka maisto parduotuvėje, sumoka komunalinius mokesčius. Ji nepanoro gultis į slaugos ligoninę, kol pagerės motinos sveikata.
Prieš kelias dienas A.Laurinavičiaus seserį per parą ištiko dešimt priepuolių. Padedamas kaimynų, brolis iškvietė greitąją medicinos pagalbą.
Telefonu medikams jis apibūdino sesers sveikatos būklę. Jie patikino, kad ligone bus pasirūpinta, nes į ligoninę vežama ir po dviejų epilepsijos priepuolių.
"Buvau ramus, nes kviesti medikus prireikė ne pirmą kartą. Po to sesers vienos neišleisdavo. Tik pirmą kartą nuvežė į Jūrininkų ligoninę, – pasakojo vyras. – Priimamojo gydytojai nusprendė, jog ji neverta hospitalizacijos, ir išvarė lauk. Visiškai nesiorientuodama, kur esanti, ji leidosi į kelionę po sutemusią Klaipėdą, ieškodama namų. Dėkui Dievui, kad greitajai išvežant į ligoninę kaimynai spėjo jai įbrukti telefoną".
Ieškojo penkias valandas
Būdamas Vilniuje, A.Laurinavičius pagal nerišlų pasakojimą bandė suprasti, kurioje miesto vietoje klaidžioja sesuo. Jam gelbėjo policijos patrulių ekipažas.
"Sesuo maldavo mane ateiti ir parvesti namo, nes jai šalta ir labai norinti atsigerti vandens. Seseriai aiškinant, kad "yra prie šviesoforo", "prie didelio namo", "ten, kur daug medžių" ir panašiai, man "sumedžioti" ją nesisekė", – nerimo valandas prisiminė vyras.
Tik praėjus penkioms paieškų valandoms A.Laurinavičius iš sakinio "kur ant kampo vaistinė ir anksčiau didelis paveikslas buvo" įtarė, kad netoli universiteto gyvenanti sesuo klaidžioja Lietuvininkų aikštėje.
Vėlų vakarą policijos pareigūnų namo parvežta psichinę negalią turinti moteris nepažino išėjusių pasitikti kaimynių. Tik kelis kartus pašaukus vardu ji šiek tiek atsipeikėjo.
Penkerius metus šalia gyvenanti kaimynė Larisa negalėjo suvokti, kaip medikai vieną išleido aplinkoje nesiorientuojančią pacientę. Pasak kaimynės, svetimas žmogus iškart gali pasakyti, kad moteris – psichiškai neįgali.
"Trūksta žodžių, nes man, ne specialistei, aišku, kad moteriai blogai. Jau išvežant greitajai, ji kalbėjo nesąmones. Būčiau žinojusi, kad taip nutiks, būčiau kartu važiavusi", – apgailestavo kaimynė.
Susidomėjo ministerija
A.Laurinavičius dėl medikų veiksmų kreipėsi į Jūrininkų ligoninės administraciją, Sveikatos apsaugos ministeriją, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininką Antaną Matulą ir Lietuvos Prezidentę.
Vakar rytą vyras sulaukė skambučio iš ministerijos su prašymu pateikti reikiamus duomenis, kad būtų pradėtas tyrimas.
"Kokia širdis plaka save gydytojais besivadinančių krūtinėse? Ar tikrai ne per daug sveikatos apsaugos sistemoje dirbančių visiškai atsitiktinių žmonių? Ir kas turi nutikti, kad medikai atkreiptų dėmesį? Ar galima dar labiau žeminti gydytojo vardą?" – stebėjosi pacientės brolis.
A.Laurinavičius tikino nenorįs kerštauti, tik atkreipti medikų bendruomenės dėmesį, kad panašios situacijos su psichiškai neįgaliais žmonėmis nesikartotų.
Būsena įtarimų nesukėlė
Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Birutė Federavičiūtė sakė, kad pacientė į Jūrininkų ligoninę buvo nuvežta dėl epilepsijos priepuolio. Ji elgėsi vangiai – taip nutinka po priepuolių.
Klaipėdos jūrininkų ligoninės vyriausiasis gydytojas Jonas Sąlyga patvirtino, kad pacientė dėl stiprių skausmų burnoje buvo atvežta į Priėmimo skyrių.
Tą vakarą budėjusi gydytoja Ana Tranauskienė apžiūrėjo pacientę, atliko kraujo tyrimus, elektrokardiogramą. Ligonę ji įvertino kaip sąmoningą ir kontaktuojančią.
Dėl ant liežuvio per epilepsijos priepuolius atsiradusių pūlinių moteris nukreipta į Klaipėdos universitetinės ligoninės specializuotą veido ir žandikaulių chirurgijos skyrių. Tad po valandos pacientė ligoninės transportu buvo pervežta į kaimyninę gydymo įstaigą.
Priėmimo skyriuje pacientę apžiūrėjęs chirurgas sutvarkė liežuvio kąstinę žaizdą ir išleido namo. Gydytojui įtarimų moters psichinė būsena nesukėlė.
Klaipėdos apskrities ligoninės neurologė Vaiva Strupinskienė:
|
---|
Sveikatos apsaugos ministerijos Bendrosios medicinos pagalbos skyriaus vedėjas Vytautas Radavičius: Pirmiausia paciento būklė įvertinama skubios pagalbos priėmimo skyriuje, tada sprendžiama, kokių veiksmų imtis. Jei pacientas adekvatus, jį galimą išleisti namo. Nesvarbu, ar jis psichiškai neįgalus, ar ne. Kaskart apie ligonio būklę gydytojas sprendžia individualiai: ar guldyti į ligoninę stebėjimui, ar atlikus tyrimus, jeigu šie be pakitimų, išleisti namo. Tada skiriamas ambulatorinis gydymas ir pacientas nukreipiamas pas šeimos gydytoją. Jei ligonė buvo neadekvati, ji turėjo būti paguldyta į ligoninę. |
---|
Naujausi komentarai