Pereiti į pagrindinį turinį

Miesto tarybos salėje – lojimas

2016-02-25 19:00
Vytauto Petriko nuotr.

Miesto taryba pagaliau išrinko Antikorupcijos komisijos pirmininką. Tą pavyko padaryti tik iš trečio karto, nors kandidatai ir nesikeitė. Rinkimai neapsiėjo be aštrių komentarų ir apsižodžiavimų.

Siūlė baigti „balaganą“

Ketvirtadienį vykusiame miesto tarybos posėdyje trečią kartą buvo surengti Antikorupcijos komisijos pirmininko rinkimai. Nuo pirmųjų praėjo keturi mėnesiai.

Kandidatus į šį postą siūlo opozicija, jei tokia yra pasiskelbusi, o tarybai tvirtinti teikia meras.

Į šį postą buvo pasiūlyti du kandidatai Nina Puteikienė, kuri priklauso „Puteikis Plius“ frakcijai, ir konservatorius Rimantas Didžiokas. Politikų kandidatūras pateikė jų frakcijos.

N.Puteikienę palaikė ir Lietuvos rusų sąjungos narys Viačeslavas Titovas.

Tie patys kandidatai buvo siūlomi ir pirmųjų Antikorupcijos komisijos pirmininko rinkimų metu. Tačiau tą kartą išrinkti, kas užims šį postą, nepavyko. Antrųjų metu buvo likusi tik N.Puteikienė.

Nors miesto meras Vytautas Grubliauskas galėjo pasirinkti pats, kurį kandidatą teikti tvirtinti miesto tarybai, tačiau apsispręsti leido miesto tarybai.

Tarybos narė Ligita Girskienė siūlė, kad tiek renkantis kandidatą, tiek tvirtinant pirmininką būtų balsuojama slaptai. Tačiau su tuo sutiko ne visi.

„Siūlau balsuoti atvirai. Baigiame šį „balaganą“, kuris jau beveik metus tęsiasi“, – tvirtino tarybos narys Rimantas Taraškevičius. Dauguma pasisakė už atvirą balansavimą.

Pažėrė aibę klausimų

Miesto tarybos nariai panoro labiau susipažinti su į Antikorupcijos pirmininko postą pretenduojančiais kolegomis. Pirmoji pristatė N.Puteikienė.

Pasak politikės, pagrindinis jos uždavinys, einant pirmininkės pareigas, būtų labai paprastas – kad Klaipėda pagaliau įgytų strateginį mąstymą ir veikimą, o ne bėgimą pagal verslo pasiūlymus.

„Dabar matau, kad viskas gimsta ne jūsų galvoje, miela valdančioji dauguma, o jūsų draugų verslininkų galvose. Tokių pasiūlymų buvo gauta daug. Aš tikrai ištraukčiau, iš kur pastarieji ateina, kas valdo Klaipėdą. Tokia mano strategija ir taktika“, – dėstė tarybos narė.

Po pristatymo N.Puteikienė norėjo grįžti į savo vietą, tačiau pasipylė klausimai.

Tarybos narys Vytautas Čepas klausė, koks skirtumas kieno galvoje: verslininko, tarybos nario, nabago ar administracijos darbuotojo – gimsta idėja, jei ši yra gera.

„Manau, kad miestas vystosi tada, kai turi strategiją. Pastarosios nematau. Manau, kad miesto valdantieji bėga kaip šuniukai paskui kaulą, kurio pamoja verslas. Taip miestas praranda savo strategiją, vystymo apibrėžtis ir tampa Klaipėda, kurioje gyvename, kur žmonėms nėra gera, iš kurios bėga žmonės“, – kalbėjo politikė.

Užkliuvo Baudžiamasis kodeksas

Vicemerė Judita Simonavičiūtė domėjosi, ar kandidatė žino, kas reglamentuoja Antikorupcijos komisijos darbą, kokius jai dokumentus reikia paruošti, kokia pirmininko priedermė, organizuojant darbą.

„Pirmininkės priedermė organizuoti komisijos darbą, atlikti antikorupcinį vertinimą tarybos priimamų sprendimų, bendradarbiauti su kitomis institucijomis, kurios užsiima antikorupcine veikla, teikti rekomendacijas, vertinant savivaldybę antikorupciniu požiūriu ir numatyti šios veikos strategiją ir taktiką. Pirmininkui tenka nemaža našta. Komisijos darbą reglamentuoja 5-6 įstatymai, pradedant Antikorupcijos baigiant Baudžiamuoju ar Tarnybinės etikos kodeksais“, – dėstė politikė.

Būtent Baudžiamasis kodeksas užkliuvo vicemerui Artūrui Šulcui: „Klausausi ir sužinau naujų dalykų, kad Antikorupcijos komisija vadovaujasi Baudžiamuoju kodeksu. Norėčiau paklausti, kokiais konkrečiai punktais. Atsiprašau, negaliu nesijuokti“.

„Vicemere Šulcai, ar paduosite man įstatymą, kad pacituočiau. Antikorupcijos esmė tokia, kad užimantis pareigas žmogus nesinaudotų jomis. Ar reikia pateikti punktus apie kyšio ėmimą, kyšio prievartavimą“, – dėstė tarybos narė. „Reikės užsirašyti“, – replikavo vicemeras.

Daugumą išvadino šuniukais

Tarybos narys Algirdas Grublys atkreipė dėmesį, kad tiek Antikorupcijos, tiek Etikos komisijų vadovams taikomi aukštesni reikalavimai.

„Prieš „desetka“ minučių jūs mus visus išvadinote šuniukais bėgančiais paskui kaulą. Ar jūsų moralė leis vadovauti šuniukams?“, – klausė tarybos narys.

„Aš atsiprašau. Aš atsiprašau. Nevadinau šuniukais Antikorupcijos komisijos narių. Jei jūs save priskiriate prie tų, kurie bėga paskui kaulus, pirmyn, gerbiamas Grubly“, – rėžė politikė.

Po šio N.Puteikienės pasisakymo tarybos salėje nuskambėjo lojimas ir juokas. Kai kurie politikai pareiškė, kad gali neatsiprašinėti, nes jau įsižeidė.

Klausimų kandidatei turėjo ir tarybos narys Valdemaras Anužis. Jis domėjosi, ar N.Puteikienė dalyvavo kokiuose mokymuose kaip vertinti antikorupcijos rizikas. Politikė tvirtino, jog dar ne, bet vylėsi, kad teks: „Todėl ir prašau organizuoti mokymus tarybos nariams“.

Nei davė, nei ėmė

Antrasis prisistatė R.Didžiokas, kurį N.Puteikienė matė savo pavaduotoju. Jis žadėjo būti atsakingu, objektyviai analizuojančiu faktus, atsižvelgti į komisijos narių nuomonę.

„Suprantu, kad, galbūt, mums reikės nuveikti daug. Teisės aktų, kuriais reikės vadovautis, yra nemažai. Laukia sunkus darbas“, – tvirtino politikas.

V.Čepas pakartojo klausimą kandidatui, ar idėjos tyrumas priklauso ne nuo jos gerumo, o nuo to, kas pasiūlė. Pasak R.Didžioko, apie tai būtų galima parašyti knygą.

„Gera idėja yra gera idėja“, – pabrėžė politikas.

V.Anužis domėjosi, ar kandidatas yra išklausęs kursų antikorupcijos tema. R.Didžiokas tvirtino, kad jam ši sritis nėra naujiena.

„Smagu girdėti, kad nežadate vadovautis Baudžiamuoju kodeksu. Čia buvo pasakyta, kad Antikorupcijos komisijos pirmininkas turi būti krikštoliškai tyras. Ar jaučiatės tvirtas? Užėmėte nemažai pareigų. Ar neatsiras kažkokių kaltinimų antikorupciniais veiksmais, kaip čia bandoma mesti visiems tarybos nariams“, – klausė vicemeras.

„Visi tam tikra prasme norėtų būti šventesni už popiežių. Linkiu visiems to siekti. Nesu nei ėmęs, nei davęs kyšio arba bent jau to negaliu patvirtinti iš šios tribūnos. Tobulėti visiems yra kur. Mums, tarybos nariams, reikia rodyti pavyzdį. Antikorupcijos komisijos pirmininkas turėtų būti pirmas“, – tvirtino tarybos narys.

Dauguma pasisakė už R.Didžioko kandidatūrą. Jis buvo paskirtas Antikorupcijos komisijos pirmininku.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų