Jūros švente alsuojančioje Klaipėdoje terpę savo ardomajai veiklai rado ir tautinę nesantaiką kurstantys provokatoriai. Senamiesčio prieigose du asmenys per garsiakalbį kvietė pirkti marškinėlius su nedviprasmiškais provokuojamais užrašais.
Pasinaudojo šurmuliu
Šeštadienio pavakare klaipėdietis Kęstutis Jūros šventės šurmulyje Tiltų gatvėje pastebėjo du keistuolius – vyrą ir moterį, kurie netoli koncertuojančių muzikantų praeiviams primygtinai siūlė įsigyti marškinėlius su užrašu "Bijai ruso, nevažiuok į Palangą".
Tekstas atspaustas kirilica, tai yra rusiškomis raidėmis, tačiau turinys visai nebuvo panašus į šmaikštų pokštą.
"Man tai pasirodė kaip šlykšti provokacija. Visai nejuokinga, kam reikia didinti tą tautinę įtampą, kai ir taip situacija gana sudėtinga?" – piktinosi klaipėdietis.
Ant tų pačių marškinėlių buvo atspausta ir interneto svetainės nuoroda "rusai.com."
Tačiau tai – tik informacinis tinklalapis, kuriame neįmanoma rasti jų autorių kontaktų.
Neturėjo prekybos leidimo
Marškinėlių prekeiviai prie parduotuvės Tiltų gatvėje veikiausiai įsikūrė šeštadienį tik po 17 val., nes greta esančio drabužių salono savininkas tikino, kol jo salonas dirbo iki nurodyto laiko ir šitų provokatorių iki tol dar nebuvo.
"Pats būčiau juos nuvijęs", – emocijų neslėpė vyras, nuotraukoje pamatęs, kuo jam panosėje prekiavo atvykėliai.
Dienraščio žurnalistams pradėjus domėtis, kas tie veikėjai, paaiškėjo, kad apie juos niekas nieko nežino, nes prekybai leidimo jie neturėjo.
Viešosios įstaigos "Klaipėdos šventės" pardavimų vadybininkė Vaida Urbonavičienė teigė, kad toje vietoje, kur prekiauta provokuojamais marškinėliais, leidimo prekybai išduota apskritai nebuvo.
"Mūsų prekybos vietos baigėsi ties prekybos centru "Kiras" ir net ne daiktams, o tik maistui. Visi, pardavinėjantieji ne maisto produktus, prekiavo mugėje. Vadinasi, tie prekeiviai jokio leidimo tai veiklai Tiltų gatvėje neturėjo", – patvirtino V.Urbonavičienė.
Vyksta "partizaninė kova"?
Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, jautriai reaguojantis į panašius incidentus mieste, tvirtino, jog tokie dalykai yra netoleruotini.
Esą žmonės užsiėmė nelegalia veikla, prekiavo neturėdami leidimo ir tam neskirtoje vietoje, o už tai turėtų būti baudžiama pagal tam numatytą tvarką. Dar kitas dalykas – užrašo turinys.
"Esu tvirtai įsitikinęs, kad ne tik aš, bet ir dauguma klaipėdiečių, nepaisant, kokia kalba jie kalba, pamatę tokius marškinėlius, tikrai turėjo pajusti pasipiktinimą, nes čia yra aiškus tautinės nesantaikos kurstymo pavyzdys", – teigė V.Grubliauskas.
Pasak mero, tai – akivaizdžiai piktavališki veiksmai, nes pasirinktas laikas, kai mieste buvo labai daug žmonių. Ir tai liudija, kad vyksta kone partizaninė kova su pakankamai aiškiu tikslu – kurstyti tautinę nesantaiką.
"Ypač dabar visame geopolitiniame fone tokioms provokacijoms palankus metas. Todėl šį precedentą turėtų vertinti dvi žinybos – identifikuoti pažeidėjus ir taikyti nuobaudas už nesankcionuotą prekybą neleistinoje vietoje, o institucijos, kurios užsiima turinio klausimais, turėtų vertinti tuo požiūriu, ar tai nėra nesantaikos kurstymas", – teigė V.Grubliauskas.
Už kiršinimą – kalėjimas
Už tautinės nesantaikos kurstymą baudžiama pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 170 straipsnį.
Tai yra, už tautinę nesantaiką kurstančių daiktų tikslingą platinimą, gaminimą, įsigijimą ir laikymą pagal šį straipsnį baudžiama bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienų metų.
Ikiteisminius tyrimus dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę atlieka policija ir prokuratūra.
Reaguojant į panašias provokacijas, reikėtų kreiptis į policiją, kur tautinės, rasinės ir kitokios nesantaikos kurstymo faktas yra nustatomas pasitelkus ekspertų komisiją.
Valstybės saugumo departamentas ragina piliečius tiesiog nepirkti prekių su galimai nesantaiką kurstančiais užrašais ar piešiniais. Ir primena, kad jų dėvėjimas ar kitoks viešas demonstravimas taip pat užtraukia baudžiamąją atsakomybę.
Lietuva atspari provokacijoms
Buvęs Europos Parlamento narys profesorius Leonidas Donskis, komentuodamas marškinėlių užrašo incidentą, teigė, kad apskritai nežinia, kas tai yra – kvailų žmonių kvaili poelgiai ar politinė provokacija.
"Gali būti, kad tai yra ir viena, ir kita. Tuo atveju šituo turėtų domėtis atitinkamos įstaigos ir nedelsiant. Aš net neabejoju, kad prieš Lietuvą ir kitas Baltijos valstybes yra kariaujamas informacinis karas su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis", – teigė L.Donskis.
L.Donskis pastebi provokacinę grandinę, siekiant destabilizuoti šalį. Tačiau esą nėra taip paprasta tai padaryti ES ir NATO valstybėje, bet čia siekiama pasėti tam tikras nuotaikas, kuriomis mėginama apnuodyti gyvenimą.
Esą pagrindinis tikslas – paskatinti konfliktus. Pasak buvusio europarlamentaro, tokie dalykai vyksta, ir tokių provokacijų neabejotinai daugės.
"Tačiau, laimė, Lietuva yra stiprioji grandis Baltijos valstybėse, pas mus nėra tikrų etninių konfliktų. Nei čia egzistuoja įtampa tarp rusų ir lietuvių, nei kitos etninės įtampos. Daugeliu atveju yra išpūstos ir lokalios istorijos, kurios yra visiškas nulis, palyginti su tikrais etniniais konfliktais Europoje ir pasaulyje", – pabrėžė L.Donskis.
Anot jo, Lietuva yra stabili. Tačiau gali pasitaikyti įvairių provokacijų, absoliučiai pamišėliškos Kremliaus politikos atgarsių.
"Jie negali čia elgtis taip, kaip daro Ukrainoje, – į NATO valstybę neįlįsi jėga, tad veikia kitaip, siekdami kiršinti žmones", – tvirtino L.Donskis.
Ne vienintelis išsišokimas
Prekyba marškinėliais su provokuojamais užrašais – ne vienintelis politinis išsišokimas per šį pusmetį. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga buvo paskelbta peticija, kurios autoriai kreipėsi į visus Klaipėdos krašto gyventojus, kad Klaipėdos kraštas būtų prijungtas prie Rusijos Federacijos.
Interneto portale avaaz.org, kuris skelbiasi esąs didžiausia pasaulyje bendruomenė, siekianti pakeisti pasaulį, prieš pat Kovo 11-ąją rusų kalba pasirodė anoniminis kreipimasis.
Parašų rinkėjai tikino, kad Lietuvą valdo "proamerikietiški rusofobai", kuriems nerūpi Lietuvos žmonės. Esą Lietuvos rusai diskriminuojami, jiems trukdoma mokytis gimtąja kalba. Teigiama, kad Klaipėdos kraštą atplėšti nuo Lietuvos Rusija turi ir juridinę, ir moralinę teisę.
Neabejojama, kad Klaipėdos kraštas pasirinktas neatsitiktinai, nes čia gyvena gausi rusakalbių bendruomenė, turinti nemažai ryšių su Kaliningrado sritimi.
VSD nustatė, kad peticija dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Rusijos yra paskelbta Niujorke registruotame interneto portale.
"Jame anoniminiai vartotojai kuria įvairiausio – kartais net ir absurdiško turinio peticijas. Tame tinklalapyje jau ir anksčiau buvo keltos provokacinio pobūdžio iniciatyvos, tačiau minėta svetainė yra beveik nežinoma, todėl ji nepasiekė jokio tikslo", – buvo rašoma VSD pranešime spaudai.
"Mane labai užgavo tai, kad iš viso surengta tokia provokacija ir tam panaudojama Klaipėdos miesto simbolika, taip pat spekuliuojama Klaipėdos miesto ir krašto vardais. Tai – spjūvis klaipėdiečiams į veidą, pigus bandymas įžiebti tautinės nesantaikos kibirkštį, manyčiau, kad už to slypi kur kas didesni pavojai", – pasirodžius šiai peticijai dienraščiui sakė V.Grubliauskas.
Naujausi komentarai