Į uostamiestį užsukęs aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas ramino klaipėdiečius, kad jiems nereikės mokėti papildomai euro už viešnagę Smiltynėje. Pabrėžta, kad mokestis už apsilankymą saugomose teritorijose bus savanoriškas.
Paskleidė neteisingą informaciją
Į Neringą antradienį vykęs aplinkos ministras K.Trečiokas apsilankė ir Klaipėdoje. Su miesto meru Vytautu Grubliausku jis aptarė du miestui svarbius klausimus.
Vienas jų – daug diskusijų sukėlęs lankytojo bilieto įvedimas saugomose teritorijose. Praėjusią savaitę skelbta, kad vienkartinis mokestis sieks eurą.
Klaipėdos teritorijoje yra dvi valstybės saugomos teritorijos Kuršių nerijos nacionalinis ir Pajūrio regioninis parkai. Tarp miestiečių kilo didelis nepasitenkinimas. Ypač jie piktinosi, kad papildomai eurą teks mokėti už apsilankymą Smiltynėje, kuri priklauso Klaipėdos miestui.
K.Trečiokas aiškino, kad praėjusią savaitę buvo pateikta neteisinga informacija. Lankytojo bilietas saugomose teritorijose bus savanoriškas, o ne privalomas. Tad kiekvienam klaipėdiečiui, kuris persikels į Smiltynę ar vyks į delfinariumą tikrai nereikės mokėti papildomai euro.
„Saugomų teritorijų lankytojų bilietas bus neprivalomas. Žmonės, kurie norės, matys prasmę, galės jas paremti. Tai vienas iš būdų parodyti, kad mylime savo kraštą, jis mums rūpi ir prisidedame prie jo puoselėjimo. Juk valstybės saugomos teritorijos yra Lietuvos pasididžiavimas, šalies vizitinė kortelė, o infrastruktūra kainuoja“, – tvirtino ministras.
Dydis dar nėra aiškus
Raginti žmones susimokėti savanorišką mokestį už apsilankymą valstybės saugomose teritorijose planuojama nuo gegužės. Tačiau dar nėra tiksliai aišku, kaip jis bus renkamas.
Pasak K.Trečioko, būdų yra įvairių: „Tiketa“, „Perlo“ terminalai, internetas ar mobilusis ryšys.
„Būdą tikrai rasime ir sutarsime su kompanijomis, kurios gali rinkti šį mokestį“, – teigė ministras.
K.Trečiokas pabrėžė, kad mokesčio administravimas neatsieis brangiai. Kadangi jis bus savanoriškas, nereikės kontrolės – gaudyti nesusimokėjusių.
„Galvojame, kad tokiu būdu parėmusiems saugomas teritorijas žmonėms reikėtų įteikti tą pažymintį ženkliuką ar lipduką. Taip būtų parodyta, kad žmogus myli savo kraštą, gamtą yra dėkingas už tai, kas padaryta saugomose teritorijose“, – aiškino ministras.
Anot K.Trečioko, dar nėra aišku ir kiek tiksliai kainuos saugomų teritorijų lankytojų bilietas. Tačiau pabrėžė, kad vienkartinis mokestis tikrai nebus euras. Tiek galvojama prašyti už savaitę.
Mėnesinis mokestis galbūt siektų penkis eurus, o metinis bilietas šeimai į visas saugomas teritorijas 25 eurus.
„Tai tik projektas. Nutarimas dar nėra ant mano stalo. Viskas kūrimo stadijoje. Tad gali keistis. Prieš dėdamas parašą, galėsiu išsamiai viską pakomentuoti. Šiandien dar anksti kalbėti, kiek ir už kokį terminą bus prašoma paremti saugomas teritorijas. Nereikia vadovautis kažkokiais gandais“, – pabrėžė ministras.
Surinko 40 tūkst. litų
K.Trečiokas neabejojo, kad bus nemažai žmonių, kurie norės paremti valstybės saugomas teritorijas ir įsigyti lankytojo bilietą. Kai kuriose jų tokia tvarka jau yra.
„Aukštaitijos nacionalinis parkas lankytojo bilietą platino jau pernai. Jis taip pat buvo savanoriškas. Per metus buvo surinkta beveik 40 tūkst. litų. Tai rodo, kad mes esame pakankamai sąmoningi ir vertiname tai, kas padaryta saugomose teritorijose“, – tvirtino ministras.
Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas džiaugėsi, kad į praėjusią savaitę pasirodžiusią žinią sureaguota deramai, o reakcija adekvati ir pozityvi.
„Ministro vizitą vertinčiau kaip gerų naujienų laiką. Akivaizdu, kad kiekviena žinia, kuri dar yra darbiniame procese turi būti pateikta atsakingai. Paskui matome, kokios audros kyla. Reikia skirti laiko ir energijos viskam paneigti. Po tokių diskusijų įvedinėti kažką privalomo būtų tiesiog protu nesuvokiama“, – pabrėžė meras.
Pinigai paplūdimiams skirti
Aplinkos ministro vizito metu Klaipėda išgirdo dar vieną gerą žinią. Uostamiesčiui jau yra skirtos lėšos krantotvarkai. Pasak V.Grubliausko, šis klausimas buvo pakibęs ore.
K.Trečioko teigimu, sprendimai dėl lėšų skyrimo krantotvarkai Klaipėdai ir Palangai iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos priimti senokai. Klaipėda gaus 65 tūkst., Palanga – 74 tūkst. eurų. Pinigai bus pervesti, kai bus baigti konkursai paslaugoms įsigyti.
Paklaustas, ar bus spėta vasaros sezonui pasiruošti laiku, ministras atsakė, kad tai priklauso ne nuo jo.
„Konkursus buvo galima skelbti seniai ir jau turėti nugalėtojus. Tai ne nuo manęs priklauso. Tačiau mačiau audros padarinius. Pasekmės nėra tokios tragiškos, kad nebūtų galima pradėti sezono. Baisu, kad neateitų dar viena audra ir nepridarytų dar bėdų. Tikėkimės, kad taip dažnai nebus. Tačiau nebūtų nieko nuostabaus, kad tokie kataklizmai padažnėtų. Klimato kaita – iššūkis“, – pabrėžė ministras.
V.Grubliauskas tvirtino, kad 65 tūkst. eurų kraštotvarkai – optimali suma tiems darbams, kurios buvo numačiusi savivaldybė, nors prašoma buvo daugiau – apie 80 tūkst. eurų.
„Žinoma, visiems darbams lėšų nepakaks. Pirmiausia jas skirsime krantotvarkai – žabtvorių pynimui. Kitai infrastruktūrai – laiptams, takams – lėšų bus skirta ir iš miesto biudžeto, bandoma gauti iš kitų fondų“, – tvirtino meras.
V.Grubliauskas vylėsi, kad vasaros sezonui bus pasiruošta laiku. Pabrėžė, kad biudžetinė įstaiga „Klaipėdos paplūdimiai“ turės nedelsiant skelbti konkursus.
„Norima, kad šie pinigai būtų įsisavinti ne vasaros pabaigoje, o iki sezono pradžios“, – teigė meras.
Naujausi komentarai