Pereiti į pagrindinį turinį

Nakties verslas uostamiestyje – ant ribos

2012-08-24 05:00
Nakties verslas uostamiestyje – ant ribos
Nakties verslas uostamiestyje – ant ribos / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Per naktį dirbančių lombardų mieste mažėja. Juos uždaro patys savininkai, nes tuščiai laikyti darbuotojus neapsimoka. Nors pareigūnai įsitikinę, kad lombardai maitina nusikaltėlius, vis dažniau čia užsuka iki mėnesio pabaigos pinigų pritrūkę nepasiturintieji.

Vakare užplūdo moterys

Aukso papuošalai, telefonai bei brangesnė vaizdo bei garso aparatūra – ne vieninteliai į lombardus atnešami daiktai. Žmonės užstato automobilių ratus, dviračius, laikrodžius, grąžtus, pjūklus, automobilius ir net namus.

Trečiadienio vakarą į lombardą, įsikūrusį pietinėje miesto dalyje esančio prekybos centro komplekse, viena po kitos suko moterys – jaunos ir pagyvenusios. Daugelis jų žengė per slenkstį nesibaimindamos, buvo aišku, kad jos lombarde lankosi ne pirmą kartą.

Vienos užtrukdavo vos kelias minutes ir, panašu, tik pratęsdavo užstatyto daikto terminą. Kitos lūkuriavo ilgėliau su viltimi gauti tam tikrą sumą pinigų už paduotą vertingą daiktą.

Nė viena jų neatrodė nuskurdusi ar degradavusi.

Tokį moterų antplūdį į vieną lombardą galima būtų paaiškinti nebent atsitiktiniu sutapimu, nes moterys nepirko jokių daiktų.

Žvalgėsi auksinės dovanos

Tos pačios dienos vakare į lombardą netoli naktinio klubo „Kalifornija“ atėjo vyras su puokšte gėlių. Akivaizdu, kad jis ieškojo dovanos.

Kitas, nedrąsus, truputį apšepęs jaunas vyras ilgokai nesiryžo atidaryti nediduko lombardo durų. Jis spaudė rankose mažą baltą dėžutę ir studijavo superkamų daiktų sąrašą, išrašytą ant stiklinės sienos.

Galiausiai vyras įėjo į vidų, o po kelių minučių išėjo nešinas kvitu.

Dar keli vyrai tiesiog smalsiai apžiūrinėjo lentynose sudėtas prekes.

Sutemus ištuštėjo gatvės, niekas nebetrikdė ir lombardų darbuotojų ramybės.

Tačiau taip yra ne visada.

Pinigų reikia maistui

Kelis lombardus valdančios bendrovės „Adverto“ vadovas Aleksejus Agafonovas teigė, kad pastaraisiais metais į lombardus kur kas dažniau užsuka iki mėnesio pabaigos pinigų pritrūkę žmonės.

Dar viena pastarojo meto ypatybė – dauguma savo vertybes užstačiusių žmonių jų nebeišsiperka.

„Žmonės tiesiog nebeišgyvena iš turimų pajamų. Dažniausiai jie atneša aukso dirbinius, telefonus, brangesnę buitinę techniką. Ne vienas tikina, kad gavęs pensiją susigrąžins savo daiktus. Bet tai padaro tik retas. Moterys dažniau ateina pasižvalgyti auksinių papuošalų“, – pasakojo A.Agafonovas.

Nors daugelis lombardų skelbiasi skolinantys pinigus už namo ar automobilio užstatą, šia paslauga, pasak verslininko, naudojamasi itin retai, nes tenka nemažai laiko sugaišti, kol įforminamas šis sandėris, o klientai dažniausiai pinigų nori gauti per kelias minutes.

Naktį pritrūksta linksmybėms

Klausinėjamas apie nakties darbą kelių lombardų savininkas tikino, jog būna, kai per visą naktį niekas nepraveria durų. O kartais klientų sulaukiama visai nemažai.

Panašu, kad pastaruoju metu naktinių klientų mažėja, todėl kai kurie pernakt dirbę lombardai Klaipėdoje buvo uždaryti. Dabar keturis lombardus Klaipėdoje turintis A.Agafonovas pripažino ir pats apribojęs kelių įstaigų darbo laiką.

„Visų dažniausiai naktį užsuka tie, kam pritrūksta pinigų linksmybėms tęsti“, – tikino savininkas.

Uostamiesčio policininkai vienbalsiai teigia, kad lombardai yra įteisinti nusikaltėlių bendrininkai.

„Kai apvagiamas ar apiplėšiamas žmogus, jo daiktų pirmiausiai ieškome arčiausiai įvykio vietos esančiame lombarde. Ir neretai randame. Juose „nusėda“ pusė Europoje pavogtų daiktų“, – aiškino 1-ojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Kęstutis Kubilius.

Nors šiemet miete nebuvo atvejo, kai lombardų darbuotojai būtų nubausti už tai, jog priėmė daiktą neišrašę kvito, bet pareigūnai mano, kad tokie faktai nėra retenybė.

A.Agafonovas tikino, kad jiems klijuojama nusikaltėlių bendrininkų etiketė labai žeidžia. Jeigu nebūtų galimybės teisėtai daiktus parduoti lombarde, vagys rastų kitų būdų juos realizuoti, bet be kvitų. Tada policija neturėtų jokių šansų nustatyti, kas pardavė pagrobtą svetimą daiktą.

Suskaičiuoti, kuri dalis daiktų užstatoma naktimis, būtų sudėtinga, nes dokumentuose nėra fiksuojamas laikas, kada klientas jį atnešė.

Vaikai pasamdo girtuoklius

Nors įstatymas draudžia lombarduose aptarnauti nepilnamečius, paaugliai nesunkiai realizuoja pagrobtus daiktus.

Būtent lombarde atsidūrė dviejų penkiolikmečių merginų, naktį praleidusių suaugusio vyro namuose už miesto, pagrobtos vertybės.

Panašiai atsitiko ir Kauno vaikų socializacijos centre auklėjamam 14-mečiui klaipėdiečiui, kuris pabėgo iš ekskursijos po laikinosios sostinės senamiestį ir gretimame skersgatvyje iš mažesnio vaiko atėmė grotuvą.

Kai mažasis nusikaltėlis po valandos buvo sučiuptas, pagrobtas daiktas jau buvo lombarde.

Lombardų darbuotojai tikina, jog įstatymui nenusižengia ir daiktus priima tik iš suaugusiųjų, o įsitikinti, kad benamis ar girtuoklis atnešė savo, o ne iš nusikaltusių paauglių gautą daiktą, jų niekas neįpareigoja.

Kai kurie policininkai labai kategoriškai teigia esantys tikri, jog ne mažiau 70 procentų lombardų klientų yra narkomanai ir nepilnamečiai nusikaltėliai, tačiau tokio teiginio patikima statistika jie patvirtinti negali.


Komentaras

Vytautas Čepas


Klaipėdos vicemeras

„Lombardas yra įstaiga, kur žmogus atneša sau priklausantį daiktą ir gauna pinigų sumą, atitinkančią dalį jo vertės, ir turi galimybę jį išsipirkti. Tai yra visiškai legali, visame pasaulyje vystoma veikla, tačiau pas mus, kaip ir daugelis dalykų, ji yra perdėm liberalizuota. Lietuvoje tai padaryti galima bet kuriuo paros metu ir nereikia įrodyti, kad tas daiktas tau priklauso. Akivaizdu, kai ateina apšepusi, dvokianti žmogysta, neturinti nieko bendro net su vieno cento moneta, ir atneša moteriškus auskarus, lombardui tai yra labai naudinga, nes toks klientas niekada neateis jų išsipirkti. Kaip ir visų rimtų įstaigų, lombardų darbas turi būti reglamentuotas. Nėra čia kokios girdymo įstaigos, kad pagirioms reikėtų užstatyti auskarus ar žiedus, galima pakentėti. Koks reikalas antrą valandą nakties žmogui kažką įkeisti? Parduotuvės ir bankai nedirba. Viena vertus, kovojame su girtavimu, ribojame prekybą alkoholiu, o kita vertus, skatiname svaiginimąsi. Juk akivaizdu, kad už gautus pinigus perkamas alkoholis, narkotikai arba jie pralošiami kazino. Lombardai turėtų dirbti nuo 9 iki 18 val. su pietų pertrauka. Juk visi stebėtųsi, jei bankas veiktų pernakt duoti smulkias paskolas. Faktiškai dabar lombardai superka pavogtus ir atimtus daiktus. Sovietiniais laikais žmonės, kuriais pasitikėdavo vagys, buvo vadinami „barygomis“, jie savo kanalais realizuodavo pagrobtas vertybes. Dabar šitas funkcijas yra perėmę lombardai. Juk apie auksinius žiedus atnešusį apšepėlį lombardų darbuotojai policijai nepraneša, o už kelių tūkstančių litų vertės daiktą duoda šimtinę. Visoje nusikaltimų grandinėje valstybė padarė tai, ko nusikaltėliams labiausiai trūko – suteikė galimybę realizuoti grobį. Taip mes patys tampame plėšimų bendrininkais. Tai sutramdyti turi Seimas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų