Pereiti į pagrindinį turinį

Naujos skaitmeninės televizijos eros belaukiant

2012-09-14 05:00
Naujos skaitmeninės televizijos eros belaukiant
Naujos skaitmeninės televizijos eros belaukiant / Aliaus Koroliovo nuotr.

Perėjimas prie skaitmeninės televizijos iškėlė daug klausimų. Kas nutiks spalio 29-ąją? Ką reikia padaryti, kad tą lemtingą šeštadienio rytą, įsijungus televizorių, netektų žiūrėti į juodą mirgantį ekraną?

Permainos – kitą mėnesį

2012 m. spalio 29 d. 3 val. nakties visoje Lietuvoje analoginės antžeminės televizijos transliavimo siųstuvai bus išjungti ir pakeisti skaitmeninės televizijos siųstuvais.

Taip, skatindama technologinį progresą, Lietuva kartu su kitomis ES šalimis pereis nuo analoginės antžeminės prie skaitmeninės televizijos formato.

Analoginė antžeminė televizija – tai televizija, kurios signalas perduodamas lauko antena. Ji populiari tarp žmonių, gyvenančių kaimo vietovėse, kolektyviniuose soduose – ten, kur neįrengti kabeliniai tinklai.

Dauguma miestiečių, gyvenančių daugiabučiuose, dažniausiai naudojasi kabelinių televizijų paslaugomis. Be to, nemaža jų dalis jau dabar žiūri skaitmeninę televiziją.

Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos Radijo ryšio departamento direktoriaus pavaduotojas dr. Augutis Čėsna teigė, kad birželio mėnesį atliktų tyrimų duomenimis, analoginę antžeminę televiziją žiūrėjo 21 proc. namų ūkių. Tas penktadalis namų ūkių spalio pabaigoje analoginės antžeminės TV nebematys, nes ji bus išjungta.

„Perėjimas prie skaitmeninės televizijos nebus paprastas, nes jau dabar daugėja gyventojų skundų, o artėjant spalio 29 d. tokių skundų bus dar daugiau“, – neslėpė A.Čėsna.

Teiks pagalbą

Ryšių reguliavimo tarnyba skelbia, kad padės gyventojams pereiti prie skaitmeninės antžeminės televizijos, konsultuos žmones.

„Mūsų žmonės nepardavinės nei antenų, nei priedėlių, bet padės juos įsirengti, visas paslaugas teiksime nemokamai: nei už konsultacijas telefonu, nei už specialistų atvažiavimą mokėti nereikės“, – tikino A.Čėsna.

Nuo 2012 m. rugsėjo 17 d. iki spalio 30 d. gyventojai telefonu bus konsultuojami, kaip prijungti skaitmeninės televizijos priedėlį, kuria kryptimi nustatyti anteną ir kokius parinkti kanalus, kad galėtų matyti pagrindinį skaitmeninės televizijos programų paketą (LTV, LTV2, LNK, „Info TV“, „Liuks!“, TV1, TV3, TV6, BTV).

Nepavykus problemos išspręsti telefonu, tarnybos specialistai vyks pas gyventojus.

Paslauga bus teikiama pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 8 iki 17 val., penktadieniais – nuo 8 iki 15.45 val.

Į artimiausią Ryšių reguliavimo tarnybos padalinį gali kreiptis visi gyventojai, patys įsirengę skaitmeninės televizijos priėmimo įrangą ir nepajėgiantys jos tinkamai sureguliuoti: Vilniuje tel. 8 5 2105657, Kaune tel. 8 37 334114, Klaipėdoje tel. 8 46 346 202.

Kaimynų patirtis įvairi

Skaitmeninės televizijos stotys šiuo metu jau įdiegtos ir sėkmingai veikia daugelyje Europos šalių.

Daugelio šalių vyriausybių nuomone, antžeminė skaitmeninė televizija – ateities televizija.

Kaimynų patirtis labai įvairi. Švedija skaitmeninę televiziją įsijungė dar 2007 metais. Švedai buvo vieni pirmųjų Europoje, perėję prie šios sistemos, ir padarė tai bene sklandžiausiai. Teigiama, kad jokių žinių apie gyventojų nepasitenkinimą ar jiems kilusias technines problemas nebuvo.

Lenkija prie skaitmeninės televizijos planuoja pradėti pereiti tik nuo šių metų lapkričio. Analoginę antžeminę televiziją jie pradės išjunginėti palaipsniui.

Estai ir latviai prie naujos sistemos perėjo 2010 metų vasarą, bet pasirinko labai skirtingą taktiką. Estai laikėsi „pratinimo“ politikos, sukūrė netgi bendruomenės savitarpio pagalbos mechanizmą. Latviai pasielgė priešingai – jie analoginę antžeminę televiziją išjungė staiga, be didesnių paaiškinimų.

Galbūt todėl Estijoje tik 1 proc. namų ūkių išjungimo dieną nematė televizijos, o Latvijoje tokių buvo 10 procentų.

„Prognozuojame, kad Lietuvoje po analoginės antžeminės televizijos išjungimo jos visiškai nematys maždaug 5-6 procentai namų ūkių“, – sakė A.Čėsna.

Lietuvoje perėjimas prie skaitmeninės televizijos nebuvo staigus, aktyvi viešinimo kampanija vyksta jau beveik 10 mėnesių.

„Nežinančių apie šį įvykį tikrai neturėtų būti, bet neabejoju, kad bus tokių, kurie priedėliais ir antenomis ims rūpintis tik po analoginės televizijos išjungimo“, – įsitikinęs A.Čėsna.


Tomas Kairys, laikinai einantis bendrovės TEO LT Klaipėdos regiono direktoriaus pareigas

– Ką gyventojai laimėtų, pasirinkę TEO tiekiamą skaitmeninę televiziją?

– Gyventojams, pasirinkusiems TEO tiekiamą skaitmeninę televiziją, nebereikės rūpintis dėl to, kas nutiks spalio 29 d., išjungus analoginę antžeminę televiziją. TEO tiekiama skaitmeninė televizija veikia visoje Lietuvoje. Skaitmeninė signalo transliavimo technologija užtikrina labai aukštą vaizdo ir garso kokybę. Mūsų bendrovės televizija „Skaitmeninė GALA“ žiūrovams yra patraukli ir dėl kanalų gausos – užtenka televizijos priedėlio, antenos ir galima matyti iki 43 lietuviškų bei užsienio šalių programų. Daugeliui kanalų galima keisti transliacijos kalbą – tai puiki galimybė žiūrovui pramokti ar patobulinti savo užsienio kalbų įgūdžius. Ši televizija turi funkciją, kurią pritaikius rūpestingi tėvai gali kontroliuoti ir apsaugoti savo vaikus nuo nepageidaujamo turinio laidų. Dar yra galimybė ekrane pamatyti savaitės TV programą, tai – geras būdas sutaupyti laiko ir pinigų. Visa tai be jokių papildomų mokesčių gauna televizijos „Skaitmeninė GALA“ klientai.

– Dalis gyventojų mano, kad, norint pereiti nuo analoginės televizijos prie skaitmeninės, pakanka įsigyti priedėlį. Ar tai tiesa?

– Gyventojai turėtų žinoti, kad, norint turėti skaitmeninę televiziją, nepakanka įsigyti priedėlį. Neretai pasitaiko, kad, įsigiję priedėlius, žmonės negali matyti kokybiško vaizdo dėl netinkamos antenos. Tokiu atveju žmogus pats turi ieškoti sprendimo, kaip tinkamai įsirengti televiziją. Mūsų klientai nemokamai priedėlius skaitmeninei televizijai gauna kartu su garantiniu aptarnavimu bei priežiūra. Beje, naujesnius televizorius turintiems gyventojams net neprireiks priedėlio – užteks užsisakyti tik atkodavimo modulį ir kortelę. Juos įdėję į televizorių, televiziją „Skaitmeninė GALA“ matysite be priedėlio.

– Ar „Skaitmeninę GALA“ gali įsivesti priemiesčių ir kolektyvinių sodų gyventojai?

– Taip, šią paslaugą labiausiai ir rekomenduojame priemiesčių bei kolektyvinių sodų gyventojams, taip pat gyvenantiems vienkiemiuose, atokesnėse vietovėse. „Skaitmeninė GALA“ veikia visoje Lietuvos teritorijoje. Kadangi signalas yra transliuojamas oru ir priimamas įprastine lauko ar kambario antena, tai ši skaitmeninė televizija – puikus pasirinkimas ir žmonėms, gyvenantiems atokiau nuo miestų, nuo interneto. Ši televizija yra mobili. Kur jūs bebūtumėte, galite ją pasiimti su savimi. Nuo tinkamos antenos ir teisingo jos įrengimo priklauso transliacijos kokybė. Visą įrangą, klientui pageidaujant, pristato ir padeda pajungti aukštos kvalifikacijos TEO inžinieriai.

– Dalis gyventojų tikisi, kad įsigiję priedėlius galės žiūrėti keliolika nemokamų kanalų. Kaip manote, kiek jų bus galima matyti ateityje?

– Šiuo metu žiūrovai, kurie yra nepriklausomi nuo televizijos paslaugų teikėjo, gali matyti 13 nemokamų televizijos kanalų. Kaimyninių šalių, kurios jau atsisakė analoginės antžeminės televizijos, patirtis rodo, jog nemokamų kanalų sumažėja iki vos kelių. Todėl, mūsų nuomone, gyventojai turėtų pasverti, ar verta investuoti į priedėlį, kurį, užsisakę mūsų televizijos paslaugą, pas mus gauna nemokamai.


Tadas Jankauskas, bendrovės „Avitelos prekyba“ generalinis direktorius

– Ar galėsime žiūrėti skaitmeninę TV per šiuo metu namuose esantį televizorių?

– Viskas priklauso nuo jūsų turimo televizoriaus ir žiūrimos televizijos rūšies. Jei turite įsigiję televizorių su įmontuotu DVB-T i MPEG-4 imtuvu, jokių rūpesčių nebus. Atjungus analoginę televiziją, jūsų televizorius be jokių papildomų priedėlių rodys iki 14 nemokamų kanalų. Senas lempinis televizorius DVB-T MPEG-4 imtuvo neturi. Tokių imtuvų neturi ir kai kurie naujos kartos LCD ar plazminiai televizoriai. Šiais atvejais, norėdami matyti skaitmeninę TV, turėsite įsigyti TV priedėlį arba naują televizorių su įmontuotu DVB-T MPEG-4. Visi, turintys skaitmeninę, kabelinę televiziją, jokių pokyčių nepatirs, nes jau dabar jie žiūri tokio formato televiziją.

– Ką reikėtų žinoti renkantis skaitmeninį TV priedėlį? Kaip sujungti priedėlį su televizoriumi?

– Jei ateityje vis dėlto planuojate įsigyti naują televizorių, o skaitmeninės antžeminės televizijos transliacijas žiūrėti norisi dabar, galima patobulinti senąjį televizorių, prie jo prijungiant papildomą imtuvą. Prieš perkant imtuvą derėtų pasidomėti, kokias išorinės įvesties jungtis turi esamas televizorius. Viena populiariausių jungčių yra „Scart“, dar vadinama EURO jungtimi. Tai pailgos stačiakampio formos jungtis. Taip pat RCA, vadinamos „tulpėmis“. Jų komplektą sudaro trys spalvotos apvalios jungtys (raudona ir balta – garsui, geltona – vaizdui). Pasitaiko, kad seni televizoriai visai neturi išorinės įvesties jungčių, išskyrus antenai, tokiu atveju reikalingas imtuvas, turintis vidinį TV dažnių moduliatorių. Jį su televizoriumi galima jungti per antenos įvestį. Skaitmeninei antžeminei televizijai priimti reikalinga antena. Jos panašios į analoginės transliacijos priėmimui naudojamas antenas, nes TV dažnių diapazonas iš esmės liko nepakitęs, tiesiog keičiasi transliuojamo signalo pobūdis. Taigi, jei iki šiol kokybiškai matėte analoginę televiziją, didelė tikimybė, kad ir skaitmeninės TV transliacijas priimsite kokybiškai, jei tik antena aprėpia reikiamą dažnių juostą (pigesnės antenos ne visada tai gali). Gyvenant toliau nuo TV siųstuvo svarbu tai įvertinti ir rinktis kokybišką anteną.

– Kokios TV priedėlio galimybės?

– Skaitmeninės antžeminės televizijos imtuvo pagrindinė paskirtis – priimti skaitmeninės antžeminės televizijos transliacijas. Lietuvoje naudojamas MPEG-4 glaudinimo standartas, taigi imtuvas turi sugebėti dekoduoti ir perduoti į televizorių šį signalą per vieną iš išvesties jungčių. Šiuo metu TV imtuvai turi vis daugiau funkcijų – gali įrašyti TV transliacijas į išorinę laikmeną, atkurti įvairius vaizdo formatus iš išorinių laikmenų, yra galimybė jungtis prie interneto bei naudotis išmaniosios televizijos paslaugomis ir t.t. Turime itin didelį priedėlių pasirinkimą. Paprasti standartiniai TV imtuvai kainuoja nuo 79 Lt, dekodavimo moduliai, kurie leidžia žiūrėti skaitmenines koduotas („Conax“ kodavimo sistema) programas be skaitmeninio priedelio, kainuoja nuo 139 Lt. Tad jei jūsų televizorius turi „Ci“ lizdą, šio tipo imtuvas tiks labiausiai, tereikės įdėti kortelę į modulį televizoriuje ir bus galima mėgautis TV malonumais be jokių papildomų priedėlių ir laidų.

– Ką patartumėte perkant naują televizorių, ar jie visi pritaikyti skaitmeninei TV? Ar jau visi, esantys prekyboje, yra su įmontuotais imtuvais?

– Perkant naują televizorių, visada svarbu rinktis ten, kur galima jį pačiam apžiūrėti bei palyginti su kitais televizoriais. Prieš pasirenkant televizorių (skystųjų kristalų, LED ar plazminį), derėtų apsispręsti, iš kokio atstumo jį žiūrėsite, tai svarbu renkantis televizoriaus įstrižainę, ekrano raišką ir vaizdo aiškumo indeksą. Svarbu žinoti, ar ketinate įrašinėti skaitmeninės TV transliacijas į išorinę laikmeną. Kokių papildomų funkcijų reikės, ar planuojate jungti televizorių prie interneto ar kompiuterinio tinklo, jei taip, tai kokiu būdu (bevieliu ar įprastu kompiuteriniu laidu). Mūsų kompanija prekiauja tik tokiais televizoriais, kurie turi įmontuotus skaitmeninės antžeminės televizijos imtuvus. Tačiau perkant mažiau patikimoje vietoje, galima įsigyti ir senesnių gaminių, neturinčių šios funkcijos.

– Ko reikės kompiuteriui, kad galėtume per jį matyti skaitmeninę TV?

– Kompiuteriui reikia skaitmeninio imtuvo, jungiamo per USB, bei antenos, tada TV galima matyti per nešiojamąjį kompiuterį. Norime priminti, kad šių televizijos imtuvų ITEMS ITV serijos įdiegimas yra labai paprastas, bet jei jums jo įdiegti nepavyktų, mes padėsime prisijungti, kad galėtumėte žiūrėti TV programas.


Inesa Lukauskienė, elektroninių ryšių bendrovės „Splius“ marketingo direktorė

– Ką turėtų padaryti gyventojai iki spalio 29 d., norėdami, kad po šios datos įjungę televizorių nenustebtų, jog jis nieko nerodo?

– Sunerimti dėl spalio 29 d. artėjančių pokyčių turėtų tik tie gyventojai, kurie televiziją žiūrėdavo turėdami kambarines, lauko arba kolektyvines antenas. Tarkime, jeigu šiandien žmogus dar gali matyti lietuviškas programas tiesiog pasistatęs prie televizoriaus paprastą kambarinę anteną, to nebebus nuo 2012-ųjų spalio pabaigos, kai bus išjungta antžeminė analoginė televizija. Tačiau pasirinkimas yra. Vienas jų – pasirinkti analoginės kabelinės televizijos paslaugas. Kabelinės televizijos paslaugų privalumas yra tas, kad jos klientai yra saugūs nuo technologinių televizijos transliavimo permainų, jų priimamo televizijos vaizdo kokybei netrukdo vietovės reljefas ir kiti išoriniai faktoriai, jiems nereikia gilintis į technologinius dalykus, nes technologijomis už juos pasirūpina kabelinės televizijos operatorius. Taigi, jei jūs esate kabelinės televizijos abonentas ir toliau norite žiūrėti kabelinę analoginę televiziją, jums nereikės įsigyti jokios papildomos įrangos ar naują televizorių. Kabelinių televizijų operatoriai nėra įpareigoti nutraukti analoginės televizijos transliacijų, todėl analoginė televizija kabeliniais tinklais bus transliuojama tol, kol bus poreikis. Kabelinės televizijos abonentai pereiti prie skaitmeninės televizijos gali kada tik panorėję ir tik tuo atveju, jeigu pageidauja matyti daugiau geresnės kokybės programų ar praplėsti turimų paslaugų galimybes.

– Ką daryti tiems, kurie namuose turi kelis televizorius, ar jiems pakaks vieno TV priedėlio?

– Tam, kad gyventojai galėtų naudotis skaitmeninės televizijos paslaugomis, būtinas TV priedėlis, kuris skirtas priimti skaitmeninį signalą tik prie vieno televizoriaus. Tačiau statistika rodo, kad daugelis gyventojų namuose turi daugiau nei vieną televizorių. Šie gyventojai taip pat gali pasinaudoti dar vienu kabelinės televizijos paslaugų privalumu ir išskirtine savybe – kabelinės televizijos abonentai, besinaudojantys skaitmeninės televizijos paslaugomis, viename televizoriuje gali žiūrėti skaitmeninę televiziją, o kituose – kabelinę analoginę televiziją už tą patį abonentinį mokestį.

– Kodėl gyventojams vertėtų kreiptis į jūsų bendrovę dėl skaitmeninės TV?

– Elektroninių ryšių bendrovės „Splius“ skaitmeninės televizijos abonentai gali rinktis itin platų programų spektrą ir naudotis išskirtinėmis paslaugomis – elektroniniu programų gidu, subtitrais, pasirinkti programų kalbas ar įsirašyti programas. Šiuo metu „Splius“ skaitmeninės televizijos žiūrovai gali matyti daugiau nei 100 programų bei rinktis net 7 teminius papildomus paketus. „Splius“ skaitmeninės televizijos abonentai kabelinę analoginę televiziją per kitus jų namuose esančius televizorius žiūri nemokamai, o pageidaujantiems per visus televizorius mėgautis skaitmenine televizija siūlome „Dublio“ paslaugą. Pasirinkus šią paslaugą mėgautis „Splius“ skaitmenine televizija galima ne tik per vieną, bet per du ar tris namuose esančius televizorius. Įsigijus antrą arba trečią įrašantį imtuvą arba modulį, „Dublio“ paslaugos mokestis – vos 6 Lt/mėn. Be to, už tą patį „Dublio“ mokestį yra transliuojami visi papildomi paketai, kurie yra užsakyti pirmai kortelei. Taip pat siūlome net keletą kabelinės analoginės televizijos paketų: mažąjį arba bazinį. Kabelinės televizijos bazinio paketo abonentai su skaitmeninės TV priedėliu be jokių papildomų mokesčių gali matyti net 47 nekoduotas skaitmeninės televizijos programas. „Splius“ esamiems ir būsimiems klientams visada siūlo pačias palankiausias sąlygas įsirengti kabelinę, skaitmeninę ar raiškiąją televiziją, todėl kviečiame pasinaudoti rudens akcijomis, kurių sąlygas galite sužinoti mūsų klientų aptarnavimo skyriuose.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų