Kaip teigia šventę organizuojančio Liudviko Rėzos kultūros centro darbuotojai, istoriniai šaltiniai byloja, kad Pamario krašto žvejo šventės ištakos siekia 1958-uosius, kuomet buvo švenčiamas 2-asis žvejų kolūkių festivalis. Smagiu žvejų susibūrimu buvusi šventė nuolat keitė savo formas ir šiandien išaugo į kelias dienas trunkantį renginių ciklą, skirtą prisiminti ir pagerbti verslinę žvejybą praktikuojančius pamario gyventojus bei jų tęsiamas tradicijas.
Pamario krašto žvejo šventei skirti renginiai prasidės liepos 8-ąją, penktadienį, Liudviko Rėzos kultūros centro parodų salėje vyksiančiu Eugenijaus Striogos fotografijų parodos „Žvejų krantas“ atidarymu (pradžia 18 val.). Apžvelgus parodą bus galima pasiklausyti doc. dr. Nijolės Strakauskaitės paskaitos apie žvejų gyvenimo kasdienybę ir pokyčius XIX – XX a. sandūroje (nuo 19 val.).
Daugiausiai Pamario krašto žvejo šventei skirtų iniciatyvų vyks liepos 9-ąją, šeštadienį, nuo 10 ryto iki vėlyvo vakaro Kuršių marių krantinėje ties Raganų kalnu.
Kaip pastebi šventės organizatoriai, skirtingose marių vietose būdavo žvejojamos skirtingos žuvys, skirdavosi ir žvejybos būdai. Šiuos skirtumus nuspręsta pristatyti kasmet į Pamario krašto žvejo šventę pasikviečiant vis kitą Kuršių marių prieglobstyje gyvenančią bendruomenę.
Šiais metais šventėje dalyvaus ir prisistatys Rusnė. Salos etnokultūros ir informacijos centro atstovai demonstruos kaip pinami nėginiai bučiukai, supažindins su Rusnės žvejybos ir gyvenimo ypatumais.
Kelis metus Juodkrantės krantinėje vykusias pamario bendruomenių varžytuves keis visiems šventės dalyviams skirtos sporto rungtys. Siekiantys laimėti didįjį Bangpūčio prizą turės įveikti 10 rungčių - inkaro laikymo, plūduro metimo, žuvies gaudymo, tinklo mezgimo, bučiuko pynimo ir kitas.
Šventės metu bus piešiamos jūrinės tatuiruotės, veiks vaikams skirta erdvė, žvejo foto studija, Neringos žvejų istorijas pasakojanti paroda, tautodailininkų, amatininkų ir kulinarinio paveldo mugė. Bus pristatomas pamario krašto kulinarinis paveldas. Į šventę atvykęs Bangpūtys kartu su jos organizatoriais pagerbs Neringos žvejus.
Šventinio baigiamojo koncerto metu pasirodys šalies populiariosios muzikos atlikėjai (pradžia 20. 30 val.), o šventę vainikuos lazerių ir pirotechnikos šou (23.45 val.).
Ramią sekmadienio, liepos 10-osios, popietę Juodkrantės bažnyčioje vyks šventos mišios už žvejus ir jų šeimas (nuo 13 val.).
Programa
Liepos 8 d.
Liudviko Rėzos kultūros centro parodų salė (L. Rėzos g. 8)
18.00 Eugenijaus Striogos fotografijų parodos „Žvejų krantas“ atidarymas
19.00 Doc. dr. Nijolės Strakauskaitės paskaita „Žvejų gyvenimo kasdienybė ir pokyčiai XIX – XX a. sandūroje“
Liepos 9 d.
Kuršių marių krantinė šalia Raganų kalno
10.00 – 24.00 Tautodailininkų, amatininkų ir kulinarinio paveldo mugė
Paroda „Neringos žvejų istorijos“
10.00 – 22.00 „Vaikų sala“
10.00 – 22.00 Jūrinių tatuiruočių piešimas ant kūno
11.30 – 12.30 Senovinių automobilių paroda
14.00 „Žvejo kiemas“:
-
Vėtrungių gaminimas
-
Nėginių bučiukų pynimas
-
Tinklų mezgimas
-
Žvejo fotostudija
-
Rungtys visiems dėl Didžiojo Bangpūčio prizo
17.00 Pamario krašto kulinarinio paveldo pristatymas
Skaniausios žuvienės virimo varžytuvės
19.00 Bangpūčio sutikimas
19.30 Žvejų apdovanojimai
20.00 Bangpūčio dovanos rungčių nugalėtojams
20.30 Šventinis baigiamasis koncertas „Kai ilsisi tinklai“
Grupės: „Sirupas“, „4 Roses“, „Hiperbolė Tribute Band“
23.45 Lazerių ir pirotechnikos šou
Šventės vedėjas – Marijus Budraitis
Liepos 10 d.
Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčia (L. Rėzos g. 56)
13.00 Šv. Mišios už žvejus ir jų šeimas
Naujausi komentarai