Pereiti į pagrindinį turinį

Pagalba policijai stebina: kodėl prašymai atpažinti įtariamuosius kartais primena mįslę?

2024-08-22 10:26

Pareigūnai pripažįsta, kad visuomenės pagalba atpažįstant įtariamuosius ir sužinant nusikaltimo detales neretai būna labai reikšminga. Vis tik kartais atrodo, kad kreipdamiesi į galimus liudytojus policininkai patys nepasistengia, jog ką nors reikšmingo žinantys žmonės jiems padėtų.

Vos įžiūrimas siluetas

Rugpjūčio 13-ąją Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) atstovė spaudai Asta Kažukauskienė išplatino kreipimąsi į visuomenę. Jame prašoma padėti atpažinti nuotraukose užfiksuotą asmenį, galintį suteikti tyrimui vertingos informacijos.

Pažinusius šį žmogų prašoma nurodytais kontaktais susisiekti su tyrėja.

Dienraščio „Klaipėda“ skaitytojas, pamatęs tinklalapyje paskelbtą prašymą, nustebo.

Pateikiamos nuotraukos yra stop kadrai iš vaizdo stebėjimo kamerų, kuriomis naktį užfiksuotas vyras. Klaipėdietis dėstė, kad viskas, ką galima iš jų suprasti, kad tai yra liekno kūno sudėjimo ir galbūt jaunas vyras. Siluetas – vos įžiūrimas, veido visai nematyti.

Įstatymai draudžia konstatuoti

Komisariato atstovai nurodė, kad Konstitucija neleidžia asmens įvardinti kaltu, kol tai neįrodyta įstatymo nustatyta tvarka ir pripažinta įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.

Be to, asmens duomenų apsauga reglamentuojama įstatymu.

Laikas ir vieta, pasak Klaipėdos AVPK atstovės A. Kažukauskienės, nenurodomi todėl, kad tai nėra svarbu nustatant asmens tapatybę.

O ir Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos išaiškinimas skelbia, kad vaizdo įrašas negali būti skelbiamas, tik tokio įrašo stop kadras su asmens atvaizdu, o prie jo negali būti parašyta, kad jis įtariamas įvykdęs nusikaltimą.

Leidžiama tik nurodyti, kad prašoma pagalbos nustatyti asmens tapatybę.

Net ir laikantis visų įstatymų reikalavimų, nesuprantama, kodėl pareigūnai nepažymi, kada ir kur buvo užfiksuotas žmogus. Juk Klaipėdos apskrities policijos komisariatas aprėpia beveik visą Vakarų Lietuvą.

Asta Kažukauskienė. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Statistika nekaupiama

Ne kartą yra buvę, kad skelbiama nuotrauka ar vaizdo įrašo stop kadras buvo padarytas prieš kelis mėnesius ar net praėjusiais metais. Nežinant tokios aplinkybės, prisiminti įvykį ar atpažinti žmogų – labai sudėtinga.

Laikas ir vieta, pasak Klaipėdos AVPK atstovės A. Kažukauskienės, nenurodomi todėl, kad tai nėra svarbu nustatant asmens tapatybę. Svarbu jį atpažinti.

Miesto policijos komisariato viršininkė Rasa Bekėžienė pripažino, kad kreipimasis į visuomenę, prašant padėti nustatyti asmens, galinčio suteikti tyrimui vertingų duomenų, tapatybę, yra veiksminga ir efektyvi priemonė. Taip pagrįstai tikimasi gauti reikšmingų duomenų, galinčių paspartinti tyrimo eigą.

Tiesa, statistika, kiek kartų yra kreiptasi į visuomenę ir kiek sulaukta vertingos informacijos, nėra kaupiama.

R. Bekėžienė teigė, kad pareigūnai visada yra dėkingi gyventojams už pilietiškumą ir suteikiamą informaciją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų