Pereiti į pagrindinį turinį

Pajūryje išaiškinta šešėlinė prekyba žuvimi

2011-04-15 18:12
Pajūryje išaiškinta šešėlinė prekyba žuvimi
Pajūryje išaiškinta šešėlinė prekyba žuvimi / FNTT nuotr.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos valdyba pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl šešėlinės prekybos neapskaityta žuvimi bei žuvies produktais.

Pirminėje ikiteisminio tyrimo stadijoje FNTT pareigūnai, bendradarbiaudami su Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro, Nidos policijos komisariato bei Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnais, atliko per 50 kratų. Ikiteisminiame tyrime 4 fiziniams asmenims pareikšti pirminiai įtarimai, 2 įtariamieji sulaikyti 48 val., artimiausiu metu įtarimai bus pareikšti dar 5 asmenims.

Tyrimo metu nustatyta, kad nusikalstamos veiklos schemoje dalyvavusios įmonės didžiąją dalį žuvies supirkinėjo be dokumentų, neapskaitydamos buhalterinėje įmonių apskaitoje. Neapskaityta žuvis ir žuvies produkcija buvo laikoma sandėliuose ir iš jų be dokumentų tiekiama realizacijai į turgavietes asmenims, prekiaujantiems su verslo liudijimais. Taip pat, siekiant išvengti mokesčių sumokėjimo, buvo pasinaudojama asmenimis, kuriems buvo išperkami verslo liudijimai, nors realiai tokie asmenys turėtų būti įdarbinami įmonėse, o nuo jiems mokamų atlyginimų mokamos įmokos Valstybinio socialinio draudimo fondui bei kiti įstatymais nustatyti mokesčiai.

Nustatyta, kad įtariamasis R.Z., subūręs organizuotą grupę ir jai vadovaudamas, būdamas RAB „S“, Klaipėdos filialo vadovu, laikotarpiu nuo 2010-01-01 iki 2011-04-01, iš fizinių ir juridinių asmenų supirkinėjo žuvies produkciją be įsigijimo dokumentų. Siekdamas nuslėpti neteisėtai vykdomą veiklą, R. Z. naudojo su bendrininku suklastotus UAB „S“ dokumentus, t. y. PVM sąskaitas faktūras dėl faktiškai neįvykusių ūkinių finansinių operacijų – tariamo šios bendrovės žuvies ir jos produkcijos pardavimo RAB „S“ daugiau kaip už 52 tūkstančius litų sumą, tarp jų PVM – daugiau kaip 9 tūkstančiai litų.  Taip pat nusikalstamos veiklos schemoje buvo naudojami ir suklastoti UAB „W“ dokumentai, t.y. UAB „W“ vardu išrašytus kasos pajamų orderių kvitus ir PVM sąskaitas faktūras dėl faktiškai neįvykusių ūkinių finansinių operacijų – tariamo UAB „W“ žuvies ir jos produkcijos pardavimo RAB „S“ už daugiau kaip 24 tūkstančių litų sumą, tarp jų PVM daugiau kaip 4 tūkstančiai litų. Tokiu būdu R. Z., klastodamas buhalterinės apskaitos dokumentus, organizavo apgaulingą apskaitos tvarkymą, dėl ko RAB „S“ apgaule išvengė daugiau kaip 13 tūkstančių litų turtinės prievolės PVM sumokėjimo į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą bei pasisavino iš RAB „S“ kasos daugiau kaip 76 tūkstančius litų.

Ikiteisminio tyrimo metu atliktų kratų metu RAB „S“ buvo rasta daugiau kaip 3,8 tonos supirktos žuvies be įsigijimo dokumentų, kurios vidutinė rinkos kaina siekė apie 10 000 Lt. Netesėtai laikoma žuvis kratos metu buvo išimta, ir, prokurorui priėmus nutarimą realizuoti greitai gendančius produktus, įstatymų nustatyta tvarka per Klaipėdos AVMI tą pačią dieną realizuota, o gautos lėšos bus konfiskuotinos. Kiti RAB „S“ nusikalstamos veiklos epizodai toliau nustatinėjami atliekamame ikiteisminiame tyrime.

 

Be to, ikiteisminio tyrimo metu atskleista, kad pilietis S.P., dirbantis S.P. individualiojoje įmonėje ir UAB „P“, dalį žuvies be dokumentų supirkdavo iš priekrantėje ir jūroje žvejojančių žvejų ir be dokumentų parduodavo Klaipėdos turgavietėse prekiaujantiems asmenims, kitiems fiziniams ir juridiniams asmenims, Estijos verslininkams, tarp jų ir minėtai RAB „S“. Nustatyta, kad S.P., susitaręs su žvejais, klastojo sąskaitas faktūras, nurodydami mažesnes žuvies pirkimo ir pardavimo kainas, kiekius ir neįvykusius komercinius sandorius. S. P. nusikalstamai veiklai vykdyti naudojo UAB „M“, t. y. prekiaujant žuvimi turėdavo išsirašęs sąskaitas UAB „M“ vardu, o pardavęs žuvį sąskaitas sunaikindavo. S. P. savo nusikalstamą veiklą, tai yra prekybą žuvimi be dokumentų, vykdė ir pasinaudodamas kitais fiziniais asmenimis, kuriems nupirkdavo verslo liudijimus. Šio tyrimo metu nustatyta, kad vienas fizinis asmuo, prekiaujantis su verslo liudijimu, per 4 mėnesius apytikriai parduoda žuvies už 70 tūkstančių litų, nuo kurių mokesčiai valstybei nesumokami.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatytas atskiras epizodas dėl pilietės M. P. individualiosios įmonės neteisėtos veiklos, vykdančios žuvies pirkimą–pardavimą. M. P. įmonė didžiąją dalį žuvies iš žvejų ir įvairių įmonių perpirkdavo be dokumentų. M. P. keturiems asmenims, per kuriuos turgavietėse be dokumentų realizuodavo žuvį, buvo išpirkusi verslo liudijimus. M. P. asmeniškai valdė visas gautas pajamas už realizuotą žuvį ir vadovavo minėtiems asmenims, mokėdama jiems neoficialius atlyginimus, nuo kurių nebuvo mokamos įmokos Valstybinio socialinio draudimo fondui ir kiti nustatyti mokesčiai.

Pirminiais paskaičiavimais, vienas asmuo su verslo liudijimu per dieną parduodavo produkcijos apie 800 litų. Kiekvieną dieną dirbdavo 3 asmenys, kurie M. P. duodavo pajamų apie 2,4 tūkstančio litų per dieną, o per mėnesį – apie 72 tūkstančius litų. M. P. įmonė, siekdama neįsiregistruoti PVM mokėtoja, nors jos pajamos akivaizdžiai turėjo viršyti metinę 100 tūkstančių litų apyvartą jau per 2–3 mėn., apgaulingai tvarkė apskaitą, išrašydavo sąskaitas asmenims, prekiaujantiems pagal verslo liudijimus, o realizavusi žuvį, didžiąją dalį sąskaitų sunaikindavo.

Tyrimo metu buvo akivaizdu, kad pilietė M. P. gyvena neadekvačiai oficialiai gaunamoms pajamoms, todėl ikiteisminio tyrimo byloje renkami duomenys dėl jos pajamų ir išlaidų bei atliekamas finansų tyrimas, siekiant nustatyti galimą neteisėto praturtėjimo atvejį.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų