Pereiti į pagrindinį turinį

Palangoje – gausios medikų pajėgos

2018-05-16 06:44
DMN inf.

Dvyliktųjų greitosios medicinos pagalbos (GMP) žaidynių dalyviai jau renkasi Palangoje. Jų pasirodymai bus vieši, medikai kasdienio darbo užduotis atliks, į imituotas nelaimių vietas skubės tiesiog gatvėje, bet kurioje miesto vietoje ir net pliaže. Laukiama atvykstant maždaug 250 dalyvių. Visi jie, prieš startuojant „GMP žaidynėms 2018“ apvažiuos miestą su įjungtais švyturėliais ir garso signalais. Tokį reginį bus galima išvysti tik vienąkart metuose – gegužės 17-19 dienomis.

Palangoje – gausios medikų pajėgos
Palangoje – gausios medikų pajėgos / Organizatorių nuotr.

Renginys – medikams ir visuomenei

Organizatoriai sako, kad GMP žaidynės ne tik iš šalies atrodo įspūdingai, o yra ir labai naudingos: tiek medikams, tiek visuomenei. Žaidynės šiemet į šį kurortą atkeliauja antrus metus iš eilės. Lietuvos GMP įstaigų asociacijos valdybos pirmininkas, VšĮ „Kauno greitosios medicinos pagalbos stotis“ direktorius Nerijus Mikelionis sako, kad Palanga Žaidynėms pasirinkta neatsitiktinai.

„Į didžiausią Lietuvos kurortą medikai suvažiuoja ne todėl, kad mums smagu čia pabūti, o dėl to, kad Palangoje susirenka labai daug žmonių, kuriems mūsų viešai demonstruojama praktika gali būti gyvybiškai svarbi, – pastebi N.Mikelionis. – Medikams šios žaidynės yra svarbios todėl, kad įgauna progą parodyti, ką geba, ko patys išmoko, bet tuo pačiu šias žinias gali perteikti ir visuomenei. Tos kelios minutės, laukiant kol atvyks medikų brigada, mūsų artimam žmogui gali būti pačios svarbiausios gyvenime. Tad kiekvienas mūsų turėtume būti pasiruošę suteikti pirmąją pagalbą“.

Pašnekovas priduria, kad Žaidynių dalyviams ne mažiau svarbus yra ir tarpinsitucinis bei tarptautinis GMP darbuotojų bendravimas. Kasmet dalyvaudami tokiuose susiėjimuose medikai įgauna vis daugiau žinių, patirties, sužino, kuo gyvena kolegos užsienio valstybėse. „Sudalyvavusieji Žaidynėse į savo kolektyvus, savo gyvenamąją aplinką parveža naujovių. Tai yra dar vienas GMP žaidynių pliusas. Žinoma, nereikia pamiršti  naudos ir medikams – jiems toks renginys yra ne tik būdas žaidimo forma pasisemti daugiau patirties, o ir pabendrauti tarpusavyje, smagiai praleisti laiką. To ir linkiu šiųmetėse Žaidynėse“, – prieš pat „GMP žaidynių 2018“ startą kalbėjo ir linkėjo N.Mikelionis.

Lietuvos GMP įstaigų asociacijos valdybos pirmininkas pastebėjo, kad GMP komandos į Žaidynes dažnai žiūri lyg į olimpiadą, prieš startą būna įsitempę, dega didžiuliu noru laimėti pirmą vietą. Pašnekovas akcentuoja, kad ne laimėjimas Žaidynėse yra svarbiausia, kur kas svarbesnis noras tobulėti, kartu suteikiant pacientams vis geresnes paslaugas. O šis medikų renginys todėl ir vadinasi Žaidynėmis, ne olimpiada, kad čia atvykstantieji tarpusavyje nekonkuruoja, nerungtyniauja.

Masinė „nelaimė“ – prie Palangos tilto

Evelina Pukenytė yra ne tik GMP žaidynių vyriausioji teisėja, o ir viena pagrindinių Žaidynėms užduotis kuriančių žmonių Lietuvoje. „Užduotis kuria, galvoja pačių įvairiausių sričių medikai. Štai kodėl kasmet Žaidynių dalyviams tenka ieškoti atsakymų į klausimus, susijusius su medicina apskritai. Visada ieškome įvairesnių, sudėtingesnių situacijų, pritaikome užduotis dabartiniam laikmečiui, – prieš pat Žaidynių pradžią, nenorėdama atskleisti visų jų subtilybių, atsargiai kalbėjo E.Pukenytė. – Populiarėjant Žaidynėms, užduočių vis daugėja, tad į vieną dieną visko nebesutalpiname. Štai kodėl šiemet bus dvi dienos skirtos vien tik užduotims atlikti. Tikimės, kad kaip ir kiekvienais metais, didžiulio visuomenės dėmesio sulauks masinės nelaimės užduotis, kuri, kaip ir pernai, vyks prie Palangos tilto“.

GMP žaidynių vyriausioji teisėja papildė, kad masinėms užduotims, kai į įvykio vietą važiuoja visi Žaidynių dalyviai (po tris ekipažus vienu metu), visada yra pasirenkama tokia vieta, kad renginio žiūrovams būtų patogu viską stebėti. „Todėl Palangoje renkamės vietą prie tilto. Masinės nelaimės situacija bus maksimaliai priartinta prie realiai vykstančių panašių veiksmų. Čia nebus teisėjų, niekas nevaikštinės aplink „sužeistuosius“ ir jiems pagalbą teikiančius medikus. Beje, „nukentėjusieji“ taip pat – medikai, kurie žino, kaip reikia elgtis tokioje situacijoje, kokios grėsmės gali tykoti, jeigu nutiktų tokia  nelaimė realybėje“, – detaliau apie vieną pikantiškiausių renginio momentų papasakojo E.Pukenytė.

Medikė atskleidė, kad Žaidynių dalyvių šioje užduotyje laukia iššūkis. Juk ir trys komandos nariai kartais ne iškart supranta vienas kitą, o šią užduotį tenka atlikti su visiškai svetimais žmonėmis, neretai – užsieniečiais. „Bet realybė juk tokia ir būtų: nelaimei atsitikus, niekas nelauktų pagalbos iš šalies, reikėtų sprendimus priimti čia ir dabar, ieškoti jų su greta dirbančiais kolegomis“, – drąsina viena Žaidynių užduočių sumanytojų.

E.Pukenytė neabejoja, kad GMP žaidynės medikams yra pagrindinis metų renginys.

Žaidynės skaičiuoja dvyliktus metus

Vienas iš šio renginio Lietuvoje sumanytojų – Paulius Dobožinskas. „Atsimenu, kaip tąsyk prieš tuziną metų GMP aktyviai mokėsi, siekė tobulėti ir norėjo kažkur patikrinti savo žinias, pasidalinti savo gerąja patirtimi. Juk kiekvieno miesto ar rajono GMP darbuotojai dirbo atskirai. Kadangi Kauno medicinos universitetas bendradarbiavo su kolegomis užsienyje, vykome vieni pas kitus į mokymus, užsimezgė kontaktai, pakvietėme tų šalių GMP atstovus sudalyvauti mūsų Žaidynėse. Tad netrukus jos tapo tarptautinės, – pasakoja GMP žaidynių atsiradimo mūsų šalyje istoriją vienas jų sumanytojų. – Taip pat netrukus supratome, kad tobulėjimui ribų nėra. Toks ir yra šių Žaidynių tikslas – nuolat siekti geriausio rezultato, tobulėti, nesustoti ieškant naujovių. Štai kodėl esu įsitikinęs, kad likus mėnesiui iki GMP žaidynių pacientai visoje Lietuvoje yra aptarnaujami geriau, gali tikėtis kokybiškesnių paslaugų“.

Universiteto Ekstremaliosios medicinos katedros lektoriaus teigimu, medicina visame pasaulyje vystosi labai sparčiai, o GMP darbuotojai privalo suspėti perimti tas naujoves, įgyvendinti savo darbe. Štai kodėl Žaidynių užduotys visada yra susijusios su GMP darbuotojų kasdienybe. Žinoma, kiek sudėtingesne: Žaidynių dalyviams tenka teikti pagalbą tariamiems vaikams, traumas patyrusiems asmenims ar net atlikti gaivinimą.

Įspūdžių kupinos dienos

Gegužės 17-19 dienomis Palangoje vyksiančiame renginyje varžysis 23 komandos iš Lietuvos ir dar 7 komandos – iš užsienio valstybių: Estijos, Kazachstano, Baltarusijos. Šiemet žaidynėse pasirodys ir Palangos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai bei Lietuvos kariuomenės dr.Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos komanda.

Vienas įspūdingiausių Žaidynių momentų – prieš atidarymą kurorto gatvėmis prariedanti GMP automobilių (su įjungtais šviesos ir garso signalais) virtinė.  Šventinė GMP automobilių kolona kurorto gatvėmis pradės riedėti nuo 9.15 val. gegužės 18 d. (penktadienį).

Ne mažiau įspūdingos smalsuoliams yra ir medikų atliekamos užduotys (jas bus galima stebėti J.Basanavičiaus gatvėje), kai viešose vietose imituojamų nelaimių aukoms GMP ekipažai teikia pagalbą. Greitosios pagalbos pratybos vyks dvi dienas (ketvirtadienį ir penktadienį). Komandines užduotis medikų ekipažai atliks gegužės 17 d. nuo 13 iki 17 val., gegužės 18 d. – 10.30-17 val.

Be to, jau tampa tradicija, jog Žaidynių medikai moko skubiosios pagalbos pradmenų ir visuomenę. Šįkart medikų brigados aplankys Palangos miesto mokyklas (17 d., nuo 12 iki 15 val.), o miestiečius ir kurorto svečius pirmosios pagalbos mokys kauniečiai: 18 d. Kauno GMP palapinę, kurioje medikai mokys pirmosios pagalbos veiksmų, bus galima rasti netoli Palangos tilto, Jūratės ir Kastyčio skvere.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų