Sunkmetis skatina žmones ieškoti ligų ir nuo finansinių problemų bent trumpam pasislėpti ligoninėje.
Turi siuntimą
Spustelėjus šalčiams – ligoninių lovos būna pilnos, o šylant orams pacientų gydymo įstaigose akivaizdžiai sumažėja. Tokią tendenciją medikai pastebi jau ne vienerius metus.
Kai kurie žmonės čia ieško šilumos ir pastogės. Tada prisimenamos lėtinės ligos. Ligoninės palata būna puiki išeitis už tam tikrą mokestį trumpam išnuomoti savo butą ir taip prisidurti prie pensijos už gerokai išaugusius komunalinius mokesčius. Kiti, įsikūrę ligoninėje, kur tris kartus per dieną duoda valgyti, sutaupo maistui išleidžiamų pinigų.
Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis patvirtino, kad atvėsus orams sulaukiama tokių pacientų. Dažniausiai tai būna vyresnio amžiaus ir sunkiai gyvenantys žmonės.
"Šie pacientai turi šeimos gydytojo siuntimą planinei pagalbai. Nors indikacijų guldyti į ligoninę ne visada pakanka. Tačiau tai jau gydytojo etikos klausimas", – sakė ligoninės vadovas.
V.Janušonis prognozavo, kad šiemet tokių pacientų tik daugės. Sunkmetis paskatins ligų paieškai.
Ligoninė pajuto ir kitokių pacientų antplūdį. Gąsdinimai didinti medicinos paslaugų kainas kai kuriuos žmones paskatino susirūpinti sveikata, nors tam ne visada yra priežasčių.
Gudruoliams nėra vietos
Klaipėdos apskrities ligoninė išvengia norinčiųjų pagudrauti. Kaip paaiškino vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas, nuo lapkričio iki gruodžio vidurio gydytojai guldo pacientus suplanuotoms operacijoms. Tad neturintiems rimtų negalavimų tiesiog nelieka laisvų vietų.
Tendencija pasinaudoti prasta ekonomine situacija pastebima tik ligoninės Skuodo filiale. Rudenį ir žiemą čia atakuojamas Slaugos skyrius, kur artimieji stengiasi paguldyti kokį kaimo gyventoją.
Apvagia ir sumuša
Savaitgalį paspaudus šalčiui, ligoninės sulaukė ir kitokių pacientų – benamių. Vieni čia ateina patys, kitus, surinktus gatvėse, į priėmimo skyrius atveža greitosios medicinos pagalbos darbuotojai.
Universitetinėje ligoninėje jau teko suteikti pagalbą pirmajai šių metų šalčio aukai.
"Benamiai – ne medicininė, o socialinė problema. Ją turėtų spręsti miesto valdžia, socialinės įstaigos, o ne ligoninės, – piktinosi V.Janušonis. – Nakvynės namai susikuria tokias taisykles, kad benamiui ten patekti neįmanoma. Arba atsako, kad nėra vietų, ir viskas. Tada niekam nereikalingus žmones atveža mums. Žino, kad į gatvę neišmesime".
Benamiai problemų kelia ne tik priėmimo skyriuose, bet ir palatose. Nė vienas pacientas nenori gulėti benamio kaimynystėje, nežiūrint to, kad jis palatoje jau būna nupraustas ir perrengtas švariais drabužiais. Tad neretai keturvietę palatą jis užima vienas.
"Apvagia, prisigeria, triukšmauja, sumuša kitus pacientus", – benamių sukeliamas problemas vardijo V.Janušonis.
Atbaido apsauga
Klaipėdos apskrities ligoninėje benamiai be rimtos priežasties lankytis vengia. Čia juos tuoj pasitinka apsaugos darbuotojas.
Pasak R.Sakalausko, iš lūpų į lūpas benamiai perduoda, kur galima nemokamai pasišildyti. Nuo kovo ligoninės vestibiulyje pradėjus budėti apsaugos darbuotojui, sumažėjo ne tik prieglobsčio ieškančių benamių, bet ir narkomanų, vagių.
"Benamiai taip pat serga, tad prireikus pagalbą suteikiame. Jei nėra būtinybės, atsisveikiname. Jie žino tokį mūsų požiūrį ir be reikalo nesikreipia. Džiaugėmės to pasiekę", – tvirtino ligoninės vadovas.
Jei benamį tenka guldyti į ligoninę, jis įkurdinamas specialioje intensyvaus stebėjimo palatoje su kamera. Joje galima stebėti ne tik sveikatos būklę, bet ir elgesį.
Naujausi komentarai