Baigęs inžinerinius mokslus ir vadovo pareigas įvairiose regiono įmonėse ėjęs Algirdas Giedraitis po 30 metų iš verslo pasinėrė į mokslą, eksternu parašė disertaciją ir susidomėjo grafologija. Pagal žmogaus parašą klaipėdietis tiksliai atskleidžia dalykines asmens savybes ir net pasiūlo, kokioms pareigoms įmonėje šis labiausiai tiktų.
Neišnaudotas ginklas
Daktaras A.Giedraitis per savo darbo praktiką verslo įmonėse vadovavo daugybei darbuotojų. Per 30 metų spėjo pažinti ne tik psichologinius jų tipus, bet ilgainiui suvokė, kad žmogaus dalykines savybes atspindi net jo parašas, ir tuo labai susidomėjo.
"Pasinėriau į grafologiją. Sužinojau, kad daugiau nei prieš 100 metų vienas prancūzų kriminalistas pradėjo tyrinėti nusikaltėlių parašus ir nustatė, kad jie, kaip ir pirštų atspaudai, yra nepakartojami, ir iš to galima daug ką suprasti", – pasakojo A.Giedraitis.
Grafologija – tai rašto tyrimas. Graikų kalbos žodis "grapho" reiškia "rašau", "logos" – "mokslas".
Kruopščiai apžiūrėję kiekvieną raidę, jos dydį, formą, palinkimo kampą, kitus komponentus, grafologai sprendžia apie rašiusiojo asmenybę – charakterį, polinkius, emocijas.
A.Giedraitį labiausiai domina dalykinės žmogaus savybės.
Mokslininkai, dirbantys neurologijos srityje, yra nustatę nervines raumenų reagavimo tendencijas, kurios susijusios su specifiniais asmenybės bruožais.
Taigi, kiekvienas judesys rašant atskleidžia tam tikrą žmogaus bruožą.
Raštas neretai apibūdinamas kaip smegenų diagrama. Tai – tarsi kūno kalba, tačiau ypatinga ir turinti daugiau nesąmoningai paliktų ženklų.
Todėl žmogaus parašas gali būti rimtas ginklas tų rankose, kurie moka jį iššifruoti ir atskleisti pasirašiusiojo asmens savybes ir galbūt pasinaudoti jo silpnybėmis.
A.Giedraitis dabar siekia moksliškai įrodyti, kad parašas atspindi asmenybės dalykines savybes bei gebėjimus. Ir apie tai rašo knygą.
Padeda apsispręsti
Šiuo metu A.Giedraitis skaito paskaitas universitete apie personalo valdymą, lyderystę, ergonomiką.
Dažniausiai atvykusių į paskaitą studentų prašo pasirašyti ant lapo. Tuos parašus tyrinėja ir teigia, kad taip lengviau jiems parinkti tinkamiausias užduotis. Esą paradoksalu, bet šios jo įžvalgos dažnu atveju pasitvirtina.
"Parašą padaliju į 4, 6 arba 8 dalis. Tada jau nagrinėju, kiek tose atskirose dalyse yra kilpučių ar pasvirimų, kitų detalių, iš kurių galiu nustatyti kūrybiškumą, intelektą, gebėjimą valdyti informaciją", – tvirtino A.Giedraitis.
Neseniai vienoje uostamiesčio gimnazijoje abiturientams jis skaitė paskaitą apie tai, kaip tapti lyderiu, ir paskui pasiūlė nustatyti klausytojų dalykines savybes.
Vaikus tai labai sudomino. Jie vardijo, kuo norėtų būti, ir rodė savo parašus.
"Pagal tuos parašus mačiau, kurie iš jų pasirinko teisingą kelią, o kuriems reikėtų keisti kryptį, nes jų dalykinės savybės tai profesijai nelabai tinka. Nesakiau, kad pasirinkimas geras ar blogas, tik pabrėždavau, kuri asmenybės savybė labiau išreikšta", – teigė A.Giedraitis.
Pokštas su J.Stalinu
A.Giedraitis ištyrė apie pustrečio šimto parašų.
Iš pažiūros infantilūs, neįmantrūs parašai, kai asmuo pasirašo visu vardu ir pavarde liudija, kad tokie žmonės yra rimti, gebantys dirbti, realizuoti save, siekiantys rezultato. Jie neturi problemų dirbdami, jie tiesiog dirba ir jiems tai pavyksta.
Neretai visu vardu ir pavarde pasirašinėja kai kurie esantys ir buvę valstybių vadovai – Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus ar JAV prezidentas Barackas Obama.
"Maždaug prieš savaitę man vaikai iškrėtė pokštą. Atsiuntė vieną parašą, paprašė, kad apibūdinčiau. Parašiau 10 ne itin teigiamų pastebėjimų, kad tai asmuo, kuris neturi kantrybės, iš kitų reikalauja greitų rezultatų, ir jam nesvarbu, kokiais būdais tai pasiekiama. O man tie pokštininkai atrašė, kad tai buvo J.Stalino parašas", – prisiminė A.Giedraitis.
Iš parašo nesunku atpažinti žmogų, kuris naudojasi kitų darbu ir rezultato siekia kitų žmonių sąskaita. Parašas išduoda asmenyje slypinčią neapykantą.
"Esu peržiūrėjęs visų valdžios žmonių parašus. Manyčiau, kad parašas – savotiškas ginklas. Tačiau apie valdžią gerai arba nieko", – šiuo klausimu pašnekovas buvo lakoniškas.
Vis dėlto dienraščio žurnalistė grafologui parodė Klaipėdos valdžios žmonių parašus ir paprašė juos apibūdinti.
"Šitas žmogus turi problemų, viena jo parašo dalis rodo, jog jis persunktas pesimizmo. Štai šitam žmogui labai svarbu, kad rezultatą pamatytų kiti. O tai – labai stiprus žmogus, kai kurios detalės parodo, kad vidinį pasitenkinimą, atlikus darbą, jis pajunta tik tada, jei tai įvertina aplinkiniai. Tai – paprastas žmogus, kuris žino, kur ieškoti informacijos, jam reikėtų pasimokyti užbaigti darbą. O apie šitą žmogų nieko nenorėčiau sakyti", – pokalbį apie uostamiesčio valdžios žmonių savybes pabaigė A.Giedraitis.
Prašo patarimų
A.Giedraitis pasakojo, kad neseniai sulaukė prašymo iš vienos įmonės. Esą darbuotojams sunkiai sekasi dirbti. Visi ištekliai įmonėje tarsi yra, bet norimo rezultato vadovas nepasiekia.
"Man atsiuntė įmonės darbuotojų parašus, kurie yra gana panašūs. Ką tai sako? Kad jie vienodai stiprūs vienoje srityje ir – silpni kitoje. Tai reiškia, kad jie gali suplanuoti, suorganizuoti darbą, turi stiprius gebėjimus susirinkti informaciją, tačiau kažkas turi dirbti toliau, o tokių žmonių ten nėra", – savo verdiktą paskelbė A.Giedraitis.
Jis rado, kurių žmonių gebėjimuose slypi problemos. Neretai žmonės klausia, ką daryti, kad pakeistų dalykines savybes. Pasak A.Giedraičio, tai galima padaryti ir pasitelkus parašą.
"Kreipėsi patarimo viena mergina, kuri ketino dalyvauti konkurse vadovo pareigoms eiti. Jos parašas rodė, kad ji labai puikiai moka dirbti su informacija, planuoti, bet mačiau, kad pristatyti darbą jai seksis sunkiai. Ji tikrai kūrybinga, siekianti tikslo, bet turės problemą perteikti, ką pasiekė. Jei vadovai šitai matys, tai gerai. Tačiau ne visada jie pastebi pilkas pelytes, kurios veža kur kas daugiau nei išsišokėliai", – įsitikinęs A.Giedraitis.
Tyrinėja ir institutai
Žmogus parašu reprezentuoja save pasauliui. Tai – tarsi bendrovės prekės ženklas ar iškaba. Ne paslaptis, kad daugelio pasaulio valstybių vadovai, politikai ar verslo atstovai parašus koregavo konsultuojami grafologų.
Grafologija pasaulyje plačiai naudojama privačiose sferose ir ypač versle, kur daugelyje šalių tai taikoma personalo specialistų atrankai. Atkreipiamas dėmesys, kad grafologas negali nustatyti pasirašiusio asmens amžiaus, rasės, lyties, religijos, politinių pažiūrų ir kt.
"Kurie domisi psichologija, kuriems aktualūs žmoniškieji dalykai, į tai žiūri rimtai. Kiti gi grafologiją vertina vos ne kaip būrimą iš kavos tirščių. Bet aš psichologinių savybių nenustatinėju.
Geras žmogus ar piktas, man rūpi, kaip jis organizuoja darbą, kaip vykdo užduotis ir kaip užbaigia darbą", – pabrėžė grafologija užsiimantis A.Giedraitis.
Beje, vertinti žmogų vien tik pagal parašą yra kiek rizikinga, nes parašu asmuo parodo ne koks yra iš tikrųjų, o koks norėtų būti aplinkinių akyse.
Susidaryti išsamesnį žmogaus portretą padeda ir jo rašysenos pavyzdys. Tačiau ir parašas patyrusiam grafologui apie asmenį gali nemažai pasakyti.
Naujausi komentarai