Klaipėdietei teko pereiti kryžiaus kelius, kad galėtų užregistruoti dukrą į eilę gauti vietą vaikų darželyje. Nors veikia elektroninė sistema, moteriai teko kulniuoti į savivaldybę, kad atliktų reikiamą procedūrą internetu. Su tokia problema susidūrė ne viena mama. Anot miesto valdžios atstovų, sistema yra nauja, todėl nesklandumų gali pasitaikyti.
Paaiškinimas nuvylė
36 metų Julija (pavardė redakcijai žinoma) su šeima iš Kretingalės neseniai grįžo gyventi į Klaipėdą. Dirbanti moteris šešiametę dukrą norėjo užregistruoti į vaikų darželio priešmokyklinę grupę.
Iš pradžių klaipėdietė tai bandė daryti elektroninėje sistemoje iš namų kompiuterio, tačiau nesėkmingai.
"Tris kartus registravausi. Tačiau patvirtinimo taip ir nesulaukiau. Viską dariau taip, kaip nurodyta", – pasakojo moteris.
Trūkus kantrybei, Julija nuėjo pasikonsultuoti į savivaldybę. Specialistei moteris papasakojo, su kokia problema susidūrė, tačiau paaiškinimas ją nustebino.
"Pareiškė, kad tik man nepavyksta pačiai prisiregistruoti. Kitiems – viskas gerai. Tačiau konsultacijos laukė daug žmonių. Kai kurie taip pat guodėsi, kad negalėjo prisiregistruoti iš namų", – pasakojo moteris.
Sukėlė klausimų ir įtarimų
Julijos teigimu, savivaldybėje specialistai jai padėjo užregistruoti dukrą elektroninėje sistemoje į eilę darželiui gauti. Šį kartą jokių problemų nekilo. Patvirtinimas atėjo iš karto.
"Nutariau padaryti eksperimentą. Paprašiau, kad draugė iš namų taip pat bandytų atlikti tokią pačią procedūrą. Tačiau jai to vėl padaryti nepavyko. Patvirtinimo, kad registracija sėkminga, ji nesulaukė. Gal savivaldybėje kompiuteriai stebuklingi?" – svarstė moteris.
Klaipėdietė piktinosi, kad sistema, kuri registraciją į darželius turėjo padaryti paprastesnę ir skaidresnę, neveikia. Moteris įtarė, kad patvirtinimas atsiunčiamas tik tada, kai kažkas paspaudžia specialų mygtuką.
"Registracijos nesklandumai kelia ne tik klausimų, bet ir įtarimų. Gal taip padaryta specialiai, kad žmogus ateitų susitikti su specialistu? Gal kokių dovanų tikimasi? Juk kol negauni patvirtinimo, kad registracija sėkminga, niekas toliau nevyksta. Vilniuje tėvai irgi piktinasi tokia neveikiančia sistema. Kam iš viso jos reikalingos? O gal kažkas nori, kad sistema neveiktų?" – svarstė moteris.
Vieta netikėtai atsirado
Elektroninėje sistemoje tėvai vaiką gali užregistruoti į tris ikimokyklinio ugdymo įstaigas.
Pasak Julijos, įdomu tai, kad, bandant užregistruoti jos dukrą į darželį jau savivaldybėje, specialistė pareiškė, kad į vieną įstaigą pakliūti "nėra šansų".
"Kaip jie gali žinoti, jei prieš tai tvirtino, kad dar nėra patvirtinta, kiek laisvų vietų yra. Specialiai po vizito savivaldybėje paskambinau į tą įstaigą. Iš pradžių darbuotoja teigė, kad vietų nėra. Tačiau pasakius, kad savivaldybėje man patvirtino, jog viena atsirastų, darbuotoja patikslino, jog lyg ir vienas vaikas iškrenta. Kažkoks kuriozas", – teigė moteris.
Klaipėdietė tvirtino, kad anksčiau elektroninėje sistemoje buvo skelbiama, kiek įstaigose yra laisvų vietų. Dabar šis sąrašas dingo.
"Manau, kad visiems būtų aiškiau, jei jis būtų viešinamas", – pabrėžė moteris.
Problema kėlė šypseną
Julijos dukra vietą vaikų darželyje gavo. Tačiau apie tai per elektroninę registracijos sistemą jai nebuvo pranešta. Šią naujieną moteris sužinojo iš asmeninio susirašinėjimo su Švietimo skyriaus specialiste.
Tačiau ši žinia klaipėdietės nepradžiugino. Anot jos, dukra turės eiti į darželį, skirtą specialiųjų poreikių vaikams.
"Dabar turėsiu keliauti pas gydytoją prašyti pažymos, kad dukra serga, nors ji sveika. Kitaip šio darželio lankyti negalėsime. Absurdas. Galėjau anksčiau užregistruoti dukrą ir gauti vietą, jei ne ta elektroninė sistema", – guodėsi klaipėdietė.
Julijos teigimu, keista ir tai, kad konsultacijos metu specialistas negali tiksliai paaiškinti, kodėl neįmanoma elektroninėje sistemoje užsiregistruoti iš namų.
Veržėsi į kabinetus
Klaipėdos savivaldybės atstovai pasakojo, kad į savivaldybę atėjusi konsultuotis interesantė elgėsi skandalingai: neprisistatė, veržėsi į kabinetus, filmavo neatsiklaususi.
"Bandėme gražiai kalbėti, bet ji į šnekas nesileido. Nieko neklausė", – teigė situaciją matę darbuotojai.
Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė pasakojo, kad klaipėdietės dukrai rasta vieta dvikalbiame – lietuvių ir rusų – darželyje, kuriame yra grupės ir specialiųjų poreikių vaikams. Įstaiga yra įsikūrusi vadinamajame Žvejybos uosto rajone.
"Priešmokyklinė grupė, į kurią pateko mergaitė, nėra skirta specialiųjų poreikių vaikams. Jokios gydytojo pažymos jai nereikės. Moteris norėjo, kad jos dukra lankytų kitą tame rajone esančią įstaigą", – paaiškino vedėja.
Tačiau, L.Prižgintienės teigimu, kelių nusiskundimų, kad nepavyksta priregistruoti vaiko į darželį elektroninėje sistemoje ar nesulaukiama patvirtinimo, buvo gauta ir iš kitų tėvų.
Informacija apie tai iš karto perduota sistemos administratoriams.
"Jie patikino, kad jokių pakeitimų nebuvo padaryta. Tada buvo kreiptasi į Informacinės visuomenės plėtros komitetą. Jis administruoja elektroninius valdžios vartus, per kuriuos vyksta registracija į vaikų darželius", – pasakojo vedėja.
Paaiškėjo, kad Informacinės visuomenės plėtros komitetas atliko kažkokius pakeitimus savo sistemoje ir apie tai neinformavo vartotojų. Dėl šios priežasties pradėjo strigti registravimo į darželius sistema. Dabar viskas sutvarkyta ir ji veikia.
Nesusipratimai – dėl skubėjimo
L.Prižgintienė pabrėžė, kad patvirtinimas sistemoje užsiregistravusiam žmogui atsiunčiamas automatiškai. Nė vienam Švietimo skyriaus specialistui jokių mygtukų spaudyti nereikia.
Pasak vedėjos, atvejų, kai sistemoje užsiregistravę klaipėdiečiai nesulaukia pranešimo apie pasiūlytą vietą įstaigoje, pasitaiko. Tačiau jie yra pavieniai.
"Nesusipratimų dėl registracijos sistemos dažniausiai kyla, kai tėveliai skuba, iki galo neperskaito rašytinės informacijos ir nori atsakymus gauti iš karto. Be abejonės, norėtųsi supaprastinti procedūras, tačiau elektroniniai valdžios vartai nesuteikia tokios galimybės – tenka atlikti tokius žingsnius, kurie reikalauja identifikavimo proceso", – pabrėžė vedėja.
L.Prižgintienės teigimu, savivaldybės specialistas gali interesantui pateikti informaciją apie galimybę patekti į vieną ar kitą darželį. Jis mato visas eiles pagal įstaigas ir vaikų amžių.
Pašnekovė pasakojo, kad laisvų vietų skaičius darželiuose nuolat keičiasi, nes, atsisakius vienam gyventojui lankyti įstaigą, sistema automatiškai ją siūlo kitam pagal eiliškumą.
Jau kreiptasi į paslaugos teikėjus, kad sistemoje būtų skelbiama informacija apie laisvas ir užimtas vietas darželiuose.
Vedėjos nuomone, elektroninė registravimo į darželius sistema pasitvirtino.
"Tėvams atsirado galimybė registruoti vaiką į tris darželius. Savivaldybė gali kontroliuoti laisvų vietų užpildomumą, valdyti situaciją ir planuoti poreikius. Kadangi sistema pradėjo veikti tik nuo šių metų pradžios ir pirmą kartą vykdomas grupių komplektavimas centralizuotai, neišvengiamai kyla įvairių, iš anksto nenumatytų, problemų", – pridūrė vedėja.
Ieško problemos sprendimo
Pirminiais duomenimis, šiemet į uostamiesčio lopšelius-darželius nepateko apie 700 vaikų. Tikslūs duomenys paaiškės po rugsėjo 1-osios, pasirašius mokymo sutartis.
Miesto valdžia ėmėsi veiksmų spręsti šią aktualią problemą. Šiemet buvo skirtas finansavimas, kad būtų įkurtos keturios papildomos grupės. Ateityje taip pat planuojama didinti vietų ir grupių skaičių įstaigose. Galvojama ir apie naujų darželių statybą.
Svarstoma ir galimybė įvesti darželinuko krepšelį. Vietos darželyje negavusio vaiko tėvai gautų tam tikrą išmoką. Koks būtų jos dydis, dar nėra aišku.
Komentaras
Artūras Šulcas
Klaipėdos mero pavaduotojas
Situacija dėl vietų trūkumo lopšeliuose-darželiuose paaštrėjo per pastaruosius dvejus metus. Anksčiau tokių problemų nekildavo. Taip nutiko dėl kelių priežasčių. Viena iš jų – išaugęs gimstamumas. Taip pat daug klaipėdiečių įsikūrė aplink miestą, Klaipėdos rajono teritorijoje, kur vaikų lopšelių-darželių nėra. Dėl to visi nori patekti į įstaigas, esančias Klaipėdos mieste. Daugumai atrodo, kad vos deklaravus gyvenamąją vietą prie savivaldybės jų vaikui turi būti suteikta vieta ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Be to, tokiai situacijai įtakos turėjo ir tai, kad anksčiau į darželius vaikus priimdavo patys įstaigų vadovai. Grupėse būdavo daugiau mažamečių nei leisdavo sanitarinės normos ir niekas į eiles nežiūrėdavo. Visi kalbėjo, kad norint patekti reikia kažką padovanoti darželiui. Nuo sausio prasidėjo elektroninė registracija į ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Visiems yra sudarytos vienodos sąlygos patekti į darželius. Natūralu, kad yra nusiskundimų, nes nebegalima į darželius pakliūti juos parėmus, kaip buvo anksčiau. Ši sistema padeda matyti, kada pateikta paraiška, vertinti, ar žmogus tik deklaravęs gyvenamąją vietą Klaipėdoje, ar ir iš tikrųjų čia gyvena. Gal dabar specialistai ir nemato visko, bet anksčiau ar vėliau tai paaiškės. Asmenys, kurie mėnesiui deklaravo gyvenamąją vietą Klaipėdoje, kad gautų darželį, nepraslys. Aišku, dabar yra pereinamasis laikotarpis, todėl pasitaiko visokių nesusipratimų, tačiau dauguma užsiregistruoja į eilę darželiui gauti per elektroninę sistemą. Tik 30–35 proc. nenori, nemoka ar net nebando ja naudotis. Manau, kad ši sistema pasitvirtino, nes ji užkerta kelią kyšininkavimui ir galimybei aplenkti kitus vien todėl, kad vieni tėvai gali suteikti daugiau dovanų darželiui. Žinoma, vaikų, kurie negavo vietos darželyje, yra daug – apie 700. Tačiau jei peržiūrėtume, kiek iš jų tikrai gyvena Klaipėdoje, šis skaičius sumažėtų. Didinti vietų skaičių ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra būtina. Esame numatę, kokiomis kryptimis reikia dirbti, kad tai būtų įgyvendinta. Manau, kad vietų darželiuose trūkumo problemą padėtų išspręsti ikimokyklinuko krepšelis. Siekiama, kad ši tvarka įsigaliotų nuo sausio 1 d. Visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams būtų skirta tam tikra pinigų suma – pavyzdžiui 300 litų. Tėvams, kurių vaikas negautų darželio, atitektų šie pinigai. Juos būtų galima panaudoti auklės samdymui ar mokesčiams privačiame darželyje. Tada visiems būtų sudarytos vienodos sąlygos, ko nėra dabar. Vieniems savivaldybė suteikia visą paslaugą – vietą darželyje, kiti negauna nieko. Manau, kad ikimokyklinio amžiaus vaiko krepšeliai paskatintų privačių darželių kūrimąsi.
Naujausi komentarai