Pereiti į pagrindinį turinį

Pavojingų žaislų sąrašas netrumpėja

2014-12-17 12:35

Prieš Kalėdas rinkoje vėl pasirodė nesaugių vaikiškų žaislų. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos darbuotojai šiemet Klaipėdos apskrityje atrinko 11 tipų žaislų. Iš jų 8 neatitiko saugos reikalavimų.

Kontroliuoja: Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos darbuotojai nuolatos tiria rinką ir stebi, ar visi žaislai atitinka saugos reikalavimus.
Kontroliuoja: Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos darbuotojai nuolatos tiria rinką ir stebi, ar visi žaislai atitinka saugos reikalavimus. / Tomo Raginos nuotr.

Prieš Kalėdas rinkoje vėl pasirodė nesaugių vaikiškų žaislų. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos darbuotojai šiemet Klaipėdos apskrityje atrinko 11 tipų žaislų. Iš jų 8 neatitiko saugos reikalavimų.

Nerimą kelia ftalatai

Pasak Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Klaipėdos skyriaus vadovės Violetos Budriuvienės, vaikiškų žaislų kontrolės patikrinimai vyksta nuolatos. Tai esą yra įprastas dalykas.

"Planinių patikrinimų metu yra paimami žaislai nuodugnesniam tyrimui. Šiemet Klaipėdos apskrityje atrinkta 11 tipų žaislų, iš jų 8 tipai neatitiko žaislų saugos reikalavimų ir kėlė pavojų vaikų sveikatai. Žaisliukai atrinkti cheminiams, fizikiniams, mechaniniams požymiams nustatyti", – tvirtino V.Budriuvienė.

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Klaipėdos skyriaus vadovės teigimu, tiriamų žaislų pavyzdžiuose nėra nustatyta, kad žaislų gamybai naudoti toksiniai dažai.
Dažniausiai esą randama ftalatų – sintetinės medžiagos, kurios yra daugelyje kosmetinių priemonių. Jie taip pat naudojami ir gaminant plastikinius vaikų žaislus. Manoma, kad ftalatai gali neigiamai veikti endokrininę sistemą, kenkti kepenims.

"Ftalatai yra cheminė medžiaga, skirta plastikui minkštinti, todėl  ji naudojama lėlių ar vonios žaislų gamybai. Jei tuose žaisluose nėra padidinto ftalatų kiekio, tokie žaislai nekenksmingi. Šios cheminės medžiagos kiekis žaisluose neturėtų viršyti vienos dešimtosios procento. Mūsų paimtuose mėginiuose šių chemikalų buvo rasta daugiau, nei leidžiama", – teigė V.Budriuvienė.

Privalo nutraukti prekybą

Inspektoriai paprastai atrenka tuos žaislus, kurie kelia pagrįstą įtarimą. Ir dažniausiai esą nuojauta neapgauna. Nustatyta, jog mažiausiai saugūs žaislai skirti vaikams iki 3 metukų.

"Tokio amžiaus vaikams skirtuose žaisluose turi tvirtai laikytis smulkios žaisliuko detalės. Negali atskilti ir jokie žaislo gabalėliai, kurių aštrios briaunos pavojingos mažyliams", – sakė V.Budriuvienė.

Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad spalvotos gumytės, skirtos apyrankių pynimui, gali būti nudažytos toksiniais dažais, inspektoriai paprašė ekspertų ištirti keturių gamintojų produkciją. Teigiama, kad draudžiamų cheminių medžiagų specialistai nerado.

Šiuo metu atrinkti 7 tipų žaislai, kurie inspektoriams dėl jų saugumo sukėlė šiokių tokių abejonių. Visi šių žaislų tinkamumo bandymai atliekami akredituotose laboratorijose Lietuvoje.

"Kai gausime bandymų protokolus, rašysime raštą importuotojui, kuris tiekia šiuos žaisliukus į Lietuvos rinką. Prašysime pateikti įvežimo dokumentus, išplatinimo kiekį, jie privalės tuos žaislus susirinkti iš parduotuvių", – tvirtino V.Budriuvienė.

Baudas moka importuotojai

Inspektorių teigimu, jei po patikrinimo, nustačius pažeidimų, nesaugūs žaislai toliau lieka prekyboje, yra taikomos labai didelės ekonominės sankcijos.

"Gamintojui ar platintojui, pateikus į rinką pavojingą gaminį, pirmą kartą taikoma bauda siekia nuo 5 iki 10 tūkst. litų. Jei tie gaminiai lieka rinkoje po įpareigojimo nutraukti jų realizavimą, bauda gali siekti ir 22 tūkst. litų", – pabrėžė V.Budriuvienė.

Klaipėdos apskrityje dėl pavojingų žaislų importavimo nubaustos 8 įmonės. Esą daugiausia pavojų sveikatai keliantys žaislai pagaminti Kinijoje. Tačiau teigiama, kad ne visada pigūs žaislai neatitinka saugos reikalavimų.

"Pasitaiko atvejų, kai brangesnius žaislus gaminančios įmonės, pastebėjusios broką ar reikalavimų neatitikimą, pačios susirenka juos iš parduotuvių", – teigė V.Budriuvienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų