Pereiti į pagrindinį turinį

Po trumpos kelionės autobusu – tiesiai į ligoninę

2012-08-23 05:00
Po trumpos kelionės autobusu – tiesiai į ligoninę
Po trumpos kelionės autobusu – tiesiai į ligoninę / Vytauto Petriko nuotr.

Trumpa kelionė miesto autobusu klaipėdietei baigėsi ligoninėje. Staiga sustabdžius autobusą, moteris nuo vidurinių jo durų nuskrido į mašinos priekį ir stipriai susižalojo. Užuot padėjęs keleivei, autobuso vairuotojas ją išvadino višta.

Važiavo su dukrele

35-erių Inga Gedvilienė su šešerių dukrele 5-ojo maršruto autobusu važiavo užvakar. Keleivės į transporto priemonę įlipo Šilutės plente esančioje „Rasos“ stotelėje apie 20 val.

I.Gedvilienė pasakojo, kad autobusu ji važiavo neilgai. Moteris su dukrele turėjo išlipti už poros stotelių, prie prekybos centro. Tačiau trumpa kelionė baigėsi nesėkmingai.

„Klasikinė situacija. Kai autobusas buvo netoli reikiamos stotelės, aš ir dukra stojomės eiti durų link. Tiesiau ranką įsikibti, kai vairuotojas staiga stabdė autobusą“, – tvirtino klaipėdietė.

Anot moters, stabdymas buvo toks staigus, kad ji virto, nuo vidurinių autobuso durų nuskriejo iki transporto priemonės priekinės dalies ir trenkėsi galva į vairuotoją nuo keleivių skiriančias dureles.

Skrydis priminė avariją

I.Gedvilienė labai išsigando. Moteris prieš metus buvo patyrusi eismo įvykį. Dėl to spalį jai buvo atlikta kaklo slankstelio operacija.

„Išsigandau be proto. Viską skaudėjo. Tai nebuvo šiaip griuvimas, – didele jėga skridau per autobusą ir iš naujo išgyvenau prieš metus įvykusį eismo įvykį“, – pasakojo moteris.

Pasak klaipėdietės, keisčiausia, kad vairuotojas nė nepasidomėjo, ar ji gerai jaučiasi. Taip pat nepasiūlė iškviesti greitosios medicinos pagalbos, nors pagal taisykles tai turėjo padaryti.

I.Gedvilienė teigė, kad vyras tik pareiškė: „Ko, višta, nesikimbi į turėklus? Reikia įsikibti“.

„Vietoje pagalbos sulaukiau įžeidimo. Atsistoti man padėjo moteris. Ji paprašė vairuotojo atidaryti priekines duris, kad būtų paprasčiau išlipti. Šis dar suburbuliavo kažką panosėje, bet paklausė. Kaip aš jaučiuosi, jam buvo nė motais. Vos išlipome, autobusas nurūko“, – tvirtino klaipėdietė.

Susižalojo ir kiti keleiviai

Namo grįžusi moteris artimųjų paprašė, kad ją nuvežtų į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Čia klaipėdietei diagnozuotas kaklo raiščių patempimas. I.Gedvilienei sužalota ir galva.

„Vėl tenka nešioti įtvarą. Sužalojimai nėra menki, bet apsidžiaugiau, kad nebus sunkesnių pasekmių. Tai labiausiai man kėlė nerimą“, – prisipažino moteris.

Pasak I.Gedvilienės, įvykio metu ji nebuvo vienintelė keleivė, kuri virto, tačiau jai labiausiai nepasisekė. Moteris, kuri padėjo jai išlipti, stabdymo metu taip pat trenkėsi į turėklus. Jai taip pat buvo sužalota galva.

„Visa laimė, kad mano vietoje nebuvo dukra. Ji spėjo įsikibti ir nukrito vietoje. Jei dukrelė būtų skridusi per visą autobusą tokia jėga, kaip aš, ji būtų užsimušusi“, – nuogąstavo klaipėdietė.

Jautėsi nesaugi

I.Gedvilienė tvirtino nežinanti, kodėl vairuotojui prireikė staiga stabdyti. Anot jos, kažkas iš keleivių sakęs, jog prieš autobusą netikėtai išvažiavo automobilis.

„Aš to tikrai nemačiau. Juk buvau autobuso viduryje. Tačiau nenustebčiau, kad vairuotojas pamiršo prieš pėsčiųjų perėją esančius greičio slopinimo kalnelius“, – neatmetė galimybės moteris.

I.Gedvilienė viešuoju transportu kasdien važinėjasi beveik metus.

„Nusibodo kaskart priminti dukrai, kad įlipai, įsikibk ir lauk manęs“, – tikino klaipėdietė.

Pasipainiojo automobilis

Nukentėjusi keleivė žadėjo kreiptis į 5 maršrutu keleivius vežančią įmonę „Klaipėdos autobusų parkas“ ir parašyti pretenziją dėl įvykio.

„Teisybės tikrai čia nesurasi, bet tylėti nesiruošiu. Nežinau, ar šiandien galėsiu sėsti į autobusą ir nuvažiuoti iki vietos, kur įsikūrusi bendrovės administracija“, – abejojo moteris.

Įmonės „Klaipėdos autobusų parkas“ direktorė Jelizaveta Daugininkienė pripažino, kad toks įvykis buvo. Vairuotojas pasiaiškino, kad autobusą teko stabdyti, kai staiga sustojo priešais važiavęs automobilis.

„Darbuotojas tvirtino, kad įspėjo keleivę, jog reikia įsikibti į turėklus, tačiau neprisipažino, kad pavadino ją višta“, – komentavo vadovė.

Sveikata pablogėjo vėliau

J.Daugininkienė pasakojo, kad panašus įvykis tą pačią dieną buvo ir Tiltų gatvėje. Iš šalutinio kelio priešais autobusą išvažiavo lengvasis automobilis, kurio numeriai buvo angliški.

Šiuo atveju autobuso vairuotojui taip pat staiga teko stabdyti, o įvykio metu nugriuvo moteris. Anot J.Daugininkienės, ši keleivė tvirtino, kad jaučiasi gerai, bet vairuotojas vis tiek iškvietė policiją.

„Atvykę pareigūnai aiškinosi eismo įvykį. Nors susidūrimo nebuvo, bet buvo sudaryta kliūtis, dėl to ir nukentėjo keleivė. Kol buvo aiškinamasi, moteriai tapo silpna. Buvo iškviesti medikai“, – pasakojo vadovė.

Pasak jos, policija šiuo atveju buvo iškviesta gal ir todėl, kad vairuotojai susiginčijo, kuris kaltas.

Vadovė pabrėžė, kad šiuo atveju jokių klausimų nekyla. Jei nukentėjusi keleivė kreipsis dėl materialinės žalos atlyginimo, problemų nebus. Tą padarys draudimas.

Taisyklių laikosi ne visi

J.Daugininkienė negalėjo pasakyti, kodėl autobuso, kuriame nukentėjo I.Gedvilienė, vairuotojas neiškvietė policijos.

Anot vadovės, tokiais atvejais jie yra įpareigoti tai padaryti. Pranešti ne tik policijai, bet ir įmonės dispečerinei.

„Mūsų vairuotojai kenčia nuo kaltinimų. Tad esame juos įpareigoję tokiais atvejais kviesti policiją. Darbuotojas pasakojo, kad moteris nesiskundė, jog jaučiasi blogai. Gal vėliau sveikata pablogėjo? Būna tokių atvejų, kai iškviečia policiją, o nukentėjusieji dingsta“, – tvirtino direktorė.

Vadovė pabrėžė, jei nukentėjusioji kreipsis, draudimui apie šį įvykį bus pranešta kaip apie neregistruotą. Ar tokiu atveju bus atlyginta patirta žala, neaišku.

Kompensacijų nori ir sukčiai

Esant tokioms situacijoms, J.Daugininkienė patarė patiems nukentėjusiesiems kreiptis į vairuotoją ir prašyti, kad šis iškviestų policiją ir medikus.

„Autobusų vairuotojams mieste dirbti yra sunku. Lietuvoje trūksta vairavimo kultūros. Keleivis pats turi įsikibti, nesvarbu, ar stovi, ar sėdi. Vairuotojai stabdo tik tais atvejais, kai kas nors užlenda. Mums labai nemalonūs tokie įvykiai“, – atviravo direktorė.

Pasak J.Daugininkienės, pasitaiko atvejų, kai žmonės bando sukčiauti – aiškina, kad susižalojo autobuse dėl vairuotojo kaltės ir reikalauja moralinių kompensacijų.

„Susižaloja namie, o aiškina, kad autobuse. Kai tokį eismo įvykį užfiksuoja policija, atvyksta medikai, tuomet nekyla klausimų. Be to, žalos, kad ir norėtume, mes negalime be policijos užfiksavimo atlyginti“, – pabrėžė direktorė.


Komentaras

Mindaugas Džermeika

Klaipėdos kelių policijos biuro Administracinės veiklos poskyrio viršininkas

Gauname nemažai pranešimų apie tai, kad žmonės susižalojo miesto autobusuose. Nukentėjusieji kreipiasi į medicinos įstaigas, kuriose turi nurodyti, kaip susižalojo. Pacientui pasakius, kad nuvirto autobuse, medikai informaciją persiunčia mums. Pagal pranešimą pradedame tyrimą. Sužalojimų keleiviai patiria ir dėl savo, ir dėl vairuotojų kaltės. Būna atvejų, kai žmogus įlipa į autobusą ir pasilieka stovėti, nors yra vietų, neįsikimba, o važiuojant nuvirsta. Tai vertinama kaip neatsargus paties keleivio elgesys. Nustačius tokias aplinkybes, tyrimas nutraukiamas, nes žmogus susižeidė pats. Pasitaiko, kad vairuotojai neužtikrina žmonių saugumo – pradeda judėti, nepalaukę, kol visi žmonės sulips. Tokiais atvejais matome jų kaltę. Komentuoti konkrečią situaciją sunku. Reikia atlikti tyrimą. Paprastai vairuotojas šiaip sau staiga nestabdo. Taip įvyksta dėl tam tikrų aplinkybių. Būna atvejų, kai kitas eismo dalyvis staiga išvažiuoja prieš autobusą ar į gatvę išbėga vaikas. Paprastai tokiais atvejais vairuotojas nėra kaltas, jei susižalojo keleivis, nes taip siekta išvengti nelaimės. Reikia suprasti ir vairuotoją. Tiek autobusų, tiek automobilių vairuotojai privalo pasirūpinti kito eismo dalyvio sveikata, iškviesti greitąją medicinos pagalbą. Tai numato kelių eismo taisyklės.

 

Faktai

Nuo šių metų pradžios Klaipėdos kelių policijos biuras gavo 8 pranešimus apie atvejus, kai miesto autobusuose žmonės patyrė sužalojimų.

Pastebėta, kad tokių atvejų būna daugiau žiemos metu, kai daugiau keleivių važiuoja viešuoju transportu.

Iš visų užfiksuotų atvejų 70 proc. nukentėjusiųjų patyrė nežymių sveikatos sutrikimų.

Nuo žmogaus patirtų sužalojimų priklauso, kokia byla bus iškelta vairuotojui.

Esant nesunkiems sužalojimams: sumušimams, raiščių patempimams, kojų nikstelėjimams pradedama administracinė byla.

Tokiu atveju, įrodžius, kad keleivis buvo sužalotas dėl vairuotojo kaltės, šiam gresia bauda nuo 500 iki 1000 litų arba teisės vairuoti atėmimas nuo metų iki dvejų metų.

Dažniausiai tokiais atvejais skiriama piniginė bauda.

Jei žmogui nustatomas sunkus sužalojimas – bent vienas lūžis, policijos pareigūnai pradeda ikiteisminį tyrimą. Tokie atvejai yra ypač reti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų