Klaipėdos politikų veiklos ataskaitos, kurias jie privalo kasmet pateikti, vieniems miesto tarybos nariams vis dar yra nemaloni prievolė, o kitiems – galimybė pasigirti savo iniciatyvomis. Todėl ir ataskaitų turinys labai skirtingas. Jose daugelis politikos veikėjų atvirai pripažino, kad per metus tik balsavo, kalbėjo, skundė, kiti vardijo ir realius darbus.
Dirba nuo 201 metų
Savo praėjusių metų veiklos ataskaitas Klaipėdos miesto tarybos nariai privalėjo pateikti iki balandžio 1-osios.
Tačiau vakar popietę buvo matyti, jog pareigingi yra tik kiek daugiau nei pusė klaipėdiečių išrinktų politikų – savivaldybės interneto svetainėje paskelbtos tik 17 miesto tarybos narių ataskaitos.
Tarp jų viena skurdžiausių savo turiniu yra Jurijaus Šeršniovo ataskaita. Politikas yra Etikos komisijos, kuri privalo rūpintis, kad miesto tarybos nariai laiku pateiktų savo ataskaitas, o tokį reikalavimą pažeidžiančiuosius pabarti, pirmininkas.
J.Šeršniovas tik išvardijo, kokių komitetų, komisijų narys yra ir pridūrė:
"Visuose išvardytų komisijų posėdžiuose dalyvavau ir aktyviai balsavau priimant nutarimus".
Jis taip pat pabrėžė, jog siekia garbingai atstovauti klaipėdiečiams, kurie suteikė jam pasitikėjimą ginti viešąjį interesą.
Gana skurdi ir miesto tarybos nario Jono Mileriaus ataskaita. Šis politikas yra pagarsėjęs tuo, jog per miesto tarybos posėdžius nėra prataręs nė žodžio. Mažai jų jis parašė ir ant popieriaus.
"2013 metais dalyvavau visuose 13 posėdžių, susipažinau su miesto tarybos sprendimais. Palaikau ir balsuoju visais klausimais vieningai su frakcijos nariais", – ataskaitoje rašė J.Milierius.
Jo ataskaita išskirtinė tuo, kad politikas save paskelbė ilgiausiai dirbančiu miesto taryboje. J.Milierius nurodė, jog
"Klaipėdos miesto savivaldybės pareigas pradėjo vykdyti nuo 201-09-23 dienos" (kalba netaisyta – V.S.).
Komandiruotėse – mėnuo
Išsamiausias ataskaitas pateikė Klaipėdos mero pavaduotojai Artūras Šulcas ir Vytautas Čepas.
Pastarasis savo darbo efektyvumą ypač grindė skaičiais.
"Asmeniniais ir visuomeniniais klausimais į mane kreipėsi 379 miesto ir šalies gyventojai. Gautų dokumentų registre mano vardu užregistruoti 43 dokumentai. Kad operatyviau būtų sprendžiamos opios miesto problemos, Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorei parašiau 11 pavedimų. 2013 metais beveik mėnesį praleidau komandiruotėse. 26 kartus buvau išvykęs į Vilnių, kur Seime ir ministerijose sprendžiau aktualius miestui klausimus", – vardijo V.Čepas.
Savo ataskaitoje jis pabrėžė, kad nenuleidžia rankų ir toliau koordinuoja miesto institucijų pastangas kovojant su pastatų sienų tepliotojais.
"Per paskutinius metus situacija iš esmės pasikeitė, į teisiamųjų suolą sėdo pagrindiniai vandalai, anksčiau veikę organizuotomis grupėmis, akivaizdžiai geriau atrodo ir pastatų sienos, Neužmiršti liko ir kiti miesto estetinio vaizdo reikalai", – pasidžiaugė vicemeras.
Įkūrė didmiesčių sąjungą
Klaipėdos mero pavaduotojas A.Šulcas džiaugėsi, jog pernai pavyko dirbti ne tik komandoje, bet pasiekti, kad būtų įgyvendintos ir kelios asmeninės iniciatyvos.
"Pavyzdžiui, Klaipėdos miesto taryba vienbalsiai palaikė mano pasiūlymą taikyti 1 lito metinį mokestį už tuos verslo liudijimus, kurių mieste galbūt dėl per didelės kainos anksčiau būdavo įsigyjama vienas kitas arba nė vieno. Labai tikiuosi, kad nauja galimybė paskatins šiandien nelegaliai dirbančius žmones legalizuoti savo veiklą ir jaustis oriais, pilnateisiais Lietuvos piliečiais", – ataskaitoje rašė A.Šulcas.
Jis taip pat pasidžiaugė, kad jo siūlymą sudaryti Lietuvos didžiųjų miestų sąjungą palaikė septynių miestų vadovai ir ši neformali sąjunga šiandien jungia resursus ginti didžiųjų šalies savivaldybių gyventojų interesus.
Dar viena A.Šulco prisiskirta iniciatyva – įžiebta diskusija dėl Atgimimo aikštės perspektyvų. Savivaldybės kolegija apsisprendė, kad būtina profesionaliai analizuoti ir ieškoti sprendimų, kaip sutvarkyti šią miestui svarbią erdvę.
Vicemeras ataskaitoje ne tik džiaugėsi, bet išvardijo ir sumanymus, kurių nepavyko įgyvendinti. Pernai, nors ir norėta, nepradėtas masinis požeminių atliekų surinkimų konteinerių įrengimas mieste.
"Aktyvi Viešosios skyriaus veikla ir kontrolė išryškino priimtų teisės aktų spragas ir alogizmus, tad tenka aktyviai dalyvauti rengiant pakeitimus. Kasdieniame darbe daug laiko skiriu šiems reikalams, kaip ir kūrybinei naujų, nestandartinių sprendimų paieškai", – dėstė A.Šulcas.
Pasiūlė atsistatydinti
Nemažai savo iniciatyvų ataskaitose išskyrė ir kiti uostamiesčio politikai. Miesto tarybos opozicijos formalus lyderis Arūnas Barbšys nepabijojo pripažinti, kad pernai nemažai dėmesio skyrė skųsti kitus politikus ar savivaldybės administracijos darbuotojus.
"Dėl administracijos miesto tarybos kolegijos pavedimo nevykdymo, neruošiant miesto tarybos sprendimo projekto dėl A.Rubliovo mokyklos reorganizavimo, pasiūliau atsistatydinti savivaldybės administracijos direktorei Juditai Simonavičiūtei", – vieną savo darbų įvardijo A.Barbšys.
J.Simonavičiūtė iki šiol dirba Klaipėdos savivaldybės administracijos direktore.
Ataskaitoje A.Barbšys nepamiršo paminėti, kad kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją norėdamas išsiaiškinti, ar vienas pagrindinių sporto reformos iniciatorių ir rengėjų, miesto tarybos narys ir Klaipėdos mero pavaduotojas V.Čepas nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų. Politikas pasidžiaugė, jog komisija nusprendė, kad V.Čepas supainiojo viešuosius ir privačius interesus, balsuodamas dėl sporto šakų finansavimo nesilaikė pareigos vengti interesų konflikto.
Pakabino dėžutes
Nors Klaipėdos miesto tarybos narių ataskaitose dažnai informacija kartojasi, nes politikai vardija, kuriuose komitetuose ir komisijose dirba, kaip aktyviai lanko posėdžius, jose paminėta ir išskirtinių iniciatyvų.
Politikas Vygantas Vareikis nurodė, kad jo iniciatyva nutarta įamžinti kai kuriuos žymius Klaipėdos miesto ir krašto, Mažosios Lietuvos veikėjus (pavyzdžiui, R.Valsonoką), grąžinti Įgulos gatvei W.Beerbomo pavadinimą.
Algirdas Grublys, kuris yra ir Korupcijos prevencijos ir kontrolės komisijos pirmininkas, pasidžiaugė, jog savivaldybėje ir rotušėje pranešimams ir pareiškimams pakabintos dėžutės "Aš – prieš korupciją Klaipėdos savivaldybėje".
Politikas Mindaugas Žilys nurodė, jog pasiūlė įrengti triukšmą mažinančią sienelę prie Debreceno gatvėje esančio lopšelio-darželio "Žuvėdra". Jis savivaldybės administracijai taip pat pateikė pasiūlymą informuoti visuomenę apie griaunamus objektus ir taip esą nereikės pirkti brangių griovimo paslaugų, o galima tikėtis, kad atsiras gyventojų ar verslininkų, kurie nemokamai išsiveš statybinį laužą.
"Teikiau paklausimą administracijai dėl vizualios taršos objektų daugiabučių namų kiemuose, Kapinių priežiūros skyrių įpareigojau kuo trumpiausiais terminais sutvarkyti Joniškės kapinių prieigas", – darbus vardijo M.Žilys, tačiau nepaminėjo, ar pavyko pasiekti kokių nors rezultatų.
Miesto tarybos narys Artūras Razbadauskas ataskaitoje įrašė, kad jo iniciatyva į Visuomenės sveikatos specialiąją programą buvo įtrauktos priemonės – nemokamos vasaros stovyklos vaikams, pietinės miesto dalies nemalonaus kvapo tyrimai. Jis nurodė, kad yra vienas autorių siūlymo administracijai uždaryti "naktines girdyklas".
"Dedu nemažai pastangų, kad miestas būtų gražesnis ir patrauklesnis, kad klaipėdiečiai būtų savo miesto šeimininkai", – abstrakčiai apie nuveiktus darbus rašoma miesto tarybos nario Ivano Romanovo ataskaitoje.
Tokių deklaratyvių teiginių galima rasti beveik kiekvienoje pateiktoje miesto tarybos narių praėjusių metų veiklos ataskaitoje.
"Jei norite, parašysiu"
Tačiau yra tokių miesto tarybos narių, kurie nesugeba pateikti savo veiklos ataskaitų. Pavyzdžiui, politikai Vytautas Lupeika ir Viačeslavas Titovas rinkėjams iki šiol neatsiskaitė nei už 2012 metus, nei už 2013-uosius.
V.Lupeika pripažino, jog pagrindinė priežastis, kodėl nepateikia savo veiklos ataskaitos, yra ta, kad jis nelabai moka dirbti kompiuteriu.
"Jaučiu šiokį tokį barjerą, nes kompiuteriu nemoku rašyti. Be to, nežinau, kam tas ataskaitas siųsti, nenoriu, kad jas visi skaitytų. Juk šiaip atsiskaityti turėčiau tik darbdaviui, o net nežinau, kas jis yra – ar miesto tarybos sekretoriatas, ar savivaldybės administracija", – samprotavo V.Lupeika.
Pastebėjus, kad formaliai jo darbdaviai yra rinkėjai, delegavę jį į miesto tarybą, politikas nelabai norėjo su tuo sutikti.
"Nemanau, kad rinkėjams labai reikia žinoti, ką veikia miesto tarybos nariai, o ir nelabai jiems rūpi. Be to, savo darbus esu "išmėtęs" po įvairias užrašų knygeles, spinteles. Bet jei jau taip labai norite, tai imsiu ir parašysiu tą ataskaitą", – žadėjo V.Lupeika.
V.Titovas neslėpė, kad nė neketina pateikti savo ataskaitos taip, kaip numatyta teisės aktuose.
"Nematau prasmės, kad ta mano ataskaita būtų savivaldybės interneto svetainėje, nes joje neskelbiami dokumentai rusų kalba. Buvau prieš tokią tvarką, kad reikia teikti formalias ataskaitas, tad ir neketinu jos laikytis. O rinkėjams atsiskaitysiu taip, kad jie suprastų ir galėtų įvertinti", – kategoriškas buvo V.Titovas.
Pagrūmos pirštu
Etikos komisijos pirmininkas J.Šeršniovas žadėjo netrukus rengti posėdį, į kurį turėtų būti pakviesti ataskaitų nepateikę miesto tarybos nariai. Jie esą turės pasiaiškinti, kodėl nesilaiko nustatytos tvarkos ir bus įpareigoti ataskaitas pateikti.
"Mes, komisija, galime tik pagrūmoti pirštu, juk jokios piniginės baudos ataskaitų nepateikusiems miesto tarybos nariams nėra numatytos. Nors gal tokių ir reikėtų. Kita vertus, tos ataskaitos toks formalumas, kad derėtų pagalvoti, kaip panaikinti reikalavimą jas teikti", – svarstė J.Šeršniovas.
Jis pripažino, kad ir paties pateikta ataskaita labai formali, iš kurios atrodo, kad jis per metus nieko daugiau nenuveikė, o tik balsavo posėdžiuose.
"Miesto taryboje esu jau antrą kadenciją ir iki šiol nerandu formos, kaip pateikti savo veiklos ataskaitą. Nemėgstu girtis, kaip kiti. Man kažkaip negražiai atrodo, kai parašai, jog kreipeisi ten ir ten, kažkam skyrei kelis litus. Aišku, galėjau įrašyti, kad balsavau prieš rusakalbių mokyklos reorganizaciją, bet kas iš to?" – retoriškai klausė J.Šeršniovas.
Jo nuomone, reikėtų sukurti vieningą ataskaitos formą, tuomet miesto tarybos nariams būtų kur kas lengviau atsiskaityti savo rinkėjams.
"Tačiau, šiaip ar taip, pagrindinė ataskaita bus savivaldos rinkimai. Jei rinkėjai politikus vėl deleguos į miesto tarybą, vadinasi, žmonės patenkinti jų veikla. Jei ne, tai ne. Čia bus ir veiklos ataskaita, ir įvertinimas", – pabrėžė J.Šeršniovas.
Ataskaitų nepateikę Klaipėdos miesto tarybos nariai
Valerijonas Bernotas
Rimantas Cibauskas
Natalja Istomina
Vytautas Lupeika
Lilija Petraitienė
Benediktas Petrauskas
Vidmantas Plečkaitis
Julija Pliutienė
Zita Šličytė
Viačeslavas Titovas
Audrius Vaišvila
Vladimiras Vlasovas
Naujausi komentarai