Prieš Priekulės kleboną – protestai Pereiti į pagrindinį turinį

Prieš Priekulės kleboną – protestai

2017-05-23 02:00

Priekulės miestelyje – neregėtas ūžesys. Liuteronų bažnyčios tikintieji neįleido parapijos klebono į maldos namus ir pareikalavo kito kunigo savo bendruomenei.

Žinoma Priekulės krašto šviesuolė I.Simonaitytės premijos laureatė E.Barauskienė mėgino kunigui D.Petkūnui aiškinti, kad priekuliškiai savo parapijos tarybą rinko teisėtai.

Kova – dėl pinigų?

Precedento neturintis atvejis įaudrino ne tik liuteronų bendruomenę, kovą tarp kunigo ir tikinčiųjų seka ir Katalikų bažnyčios atstovai.

Aistros šiame miestelyje verda pusantrų metų. Ir visa tai tik dėl pinigų.

Miestelyje nesantaika kilo po to, kai parapijai išsirinkus tarybą staiga iš jos buvo pašalinti du žmonės.

Vietiniai aiškina, kad išbraukti būtent tie, kurie neparankūs Priekulės klebonui Dariui Petkūnui.

Už nekilnojamąjį ir visą kitą turtą liuteronų parapijose atsako tarybos pirmininkas, o už pinigines lėšas – parapijos kasininkas.

Pasak priekuliškių, netrukus kunigo nemalonėn pateko ir tarybos pirmininkė Judita Galkienė, kuri kartu su kitais ėmė į viešumą kelti klausimus, susijusius su parapijos turtu ir lėšomis.

Moteris tikino, kad tapusi pirmininke ji ėmė aiškintis, kokio turto turi Priekulės liuteronai.

Registrų centre pavyko aptikti žymą apie butą Tomo gatvėje Klaipėdoje.

Kas jį valdė, nuomojo ar gyveno jame, priekuliškiai nežino. Devynerius metus kažkas tiesiog naudojosi bažnyčios turtu, o apie įmokas į parapijos sąskaitą nebuvo nė kalbos.

Nepatogių klausimų klebonas sulaukė po to, kai vieną sąskaitų turėjusi apmokėti parapijos tarybos pirmininkė J.Galkienė pasidomėjo, kodėl santechnikos įmonei mokama už altoriui skirtų medžiaginių papuošimų gamybą.

Galutinis susipriešinimas įvyko po to, kai tikinčiųjų bendruomenė už ES lėšas Priekulėje atstatė bendruomenės namus. Juose buvo įrengtas viešbutis – penki kambariai su dešimčia miegamųjų vietų.

Iškilo klausimas – kas jį valdys?

Reikalauja kito sielų ganytojo

Priekuliškių rietenos su D.Petkūnu apogėjų pasiekė šį sekmadienį, kai tikintieji užrėmė bažnyčios duris ir privertė kunigą pasiaiškinti dėl to, kas vyksta parapijoje.

"Mums yra į akis pasakęs, kad mes esame niekas. Pareiškė, kad kunigas ir vadovas yra jis. O mes – nulis. Vis dėlto XXI a., mes nenorime vergauti. Jei patys žmonės į tarybą išsirinko tuos, kurie jiems tinka, kunigas turi gerbti žmonių sprendimą", – nuoskaudą viešai liejo tikintieji.

Priekuliškiai aiškino, kad mėgino net rašyti raštus vyskupui. Tačiau nieko nepasiekę ėmėsi piketo prie bažnyčios.

Priekuliškiai surinko 70-ies tikinčiųjų parašus kreipimesi į bažnyčios vadovybę.

Dokumente pažerta kritikos D.Petkūno adresu – minimas nepagarbus bendravimas su tikinčiaisiais, piktinamasi atsisakymu suteikti Šv. Vakarienės sakramentą sergantiesiems.

Parapijos bendruomenės nariai pareiškė atsisakantys kunigo paslaugų ir pareikalavo per septynias dienas pateikti sąrašą parapijai išsirinkti tinkamiausią kandidatą.

Neįtikusius keičia savais?

Tačiau susidaro įspūdis, kad priekuliškių balso bažnyčios vadovybė neišgirdo.

Nepaklususieji konsistorijos sprendimui gavo raštą, kuriame aiškinama, kad erzelį Priekulėje įskėlusi parapijos bendruomenės pirmininkė J.Galkienė atleidžiama iš pareigų.

"Ji nėra tarnautoja, atlyginimo už darbą negauna. Tai kunigas už vienas mišias per mėnesį gauna 100 eurų atlygį", – pirmininkę užstojo tikintieji.

"Mes protestuojame. Pernai prieš Velykas vyko visuotinis parapijos narių susirinkimas, išrinkta taryba, žmonės pasiskirstė pareigomis. Šį tarybos sprendimą pagal statutą tvirtina Bažnyčios konsistorija. Tačiau paaiškėjo, kad jos posėdis įvyko tik po pusmečio, lapkričio 2-ąją. Kunigas laukė septynis mėnesius, niekam nieko nesakė, nors turėjo pateikti tarybos sprendimą tvirtinimui. Jis pateikė duomenis konsistorijai apie du parapijos tikinčiuosius. Esą jie nėra konfirmuoti ir nėra priėmę Šv. Vakarienės sakramento bei nemoka parapijos nario mokesčio. Tačiau iš kur kunigas gali žinoti, kuris iš mūsų konfirmuotas, o kuris ne? Įrašų dokumentuose nėra. Mes prašėme pateikti įrodymų. Juk yra dokumentai, kad parapijiečiai mokėjo nario mokestį", – situacijos priešistorę pasakojo priekuliškis Juozas.

Pašalino dėl išpažinties?

Tarp pašalintųjų iš parapijos tarybos – buvęs įmonės "Klaipėdos nafta" generalinis direktorius Jurgis Aušra ir priekuliškis Verneris Majys.

J.Aušra atvirai prisipažino, kad išpažinties ar sakramentų į šią bažnyčią, kol jai vadovauja kunigas D.Petkūnas, jo širdis netraukia.

"Šilutėje vyko evangelikų liuteronų šventė, tad mes su žmona ir atlikome išpažintį, priėmėme sakramentus. Po išpažinties praėjus trims dienoms, vyskupas pareiškia, kad šalina mane iš tarybos už išpažinties neatlikimą", – stebėjosi J.Aušra.

J.Aušra teigė, kad liuteronų bažnyčia išgyvena išbandymą dėl demokratijos klausimo.

"Patys kunigai ir vyskupai privalo laikytis statuto. Jei net mane klaidingai išrinko, konsistorija negali skirti kitų tarybos narių į išmestųjų vietą. Tarybos sudėtis turi būti netvirtinama ir grąžinama pačiai bendruomenei apsispręsti, kokius kitus narius ji skiria į tarybą", – akcentavo J.Aušra.

Į neįtikusio J.Aušros vietą buvo pasiūlytas Klaipėdos rajono tarybos narys Alfredas Šiaulys, geriau sutariantis su klebonu D.Petkūnu nei pašalintieji iš tarybos.

Palydėjo šūksniais

Prie bažnyčios vartų sekmadienį pasirodęs Priekulės klebonas D.Petkūnas pirmiausia kvietė tikinčiuosius maldai.

Tačiau šis raginimas žlugo. Klebono kalba sekmadienį sulaukė tik pasipiktinimo bangos ir buvo palydima šūksniais: "Netiesa", "Gėda", "Šio kunigo mes jau sotūs".

D.Petkūną į mišias atlydėjo Kretingalės klebonas Saulius Varanavičius, tačiau ir jam sunkiai sekėsi užmegzti pašnekesį su priekuliškiais.

Tiesa, girdėjosi ir D.Petkūną ginančių priekuliškių balsų.

"Įleiskite mus į Dievo namus!" – šaukė inteligentiška moteris, nesivėlusi į santykių aiškinimąsi.

Žinoma Priekulės krašto šviesuolė, kraštotyrininkė ir I.Simonaitytės premijos laureatė Edita Barauskienė mėgino kunigui D.Petkūnui aiškinti, kad priekuliškiai savo parapijos tarybą rinko teisėtai.

"Mes norime, kad būtų laikomasi statuto. Kodėl parapijos pirmininkę kunigas apkaltino nekrikščioniška veikla? Jis pats nekrikščioniškai elgiasi", – nuoskaudą liejo E.Barauskienė.

Patys priekuliškiai skaičiuoja, kad jų parapijoje tėra 70 tikinčiųjų.

Kunigas D.Petkūnas bažnyčios vadovybei akcentuoja, kad juo pasipiktinusieji tai dar nėra visa parapija. Esą joje yra 300 narių.

"Tai tik kunigo fantazijos. Gal tuose sąrašuose mirusios sielos surašytos?" – retoriškai klausė priekuliškis Andrius Armonaitis.

Butas – profesoriams?

Pats klebonas D.Petkūnas aiškino, kad tai parapijiečiai jį kone persekioja, skųsdamiesi policijai dėl nebūtų kaltinimų.

Klausimą dėl buto, esančio Klaipėdoje, nuomos Priekulės klebonui D.Petkūnui žurnalistams teko užduoti keturis kartus.

Lyg mėgėjiško teatro aktorius kunigas darė pauzes, tildė parapijiečius, ilgai dėstė monologus, nesusijusius su klausimu, ir galiausiai teikėsi atsakyti į nemalonius kaltinimus.

"Ne, aš su šiuo butu neturiu nieko bendro. Jis buvo nupirktas už JAV liuteronų pinigus. Gautos lėšos buvo panaudotos dviem butams įsigyti. Mes kreipėmės į Nevados valstijos liuteronus, prašydami lėšų butų profesoriams apgyvendinti įsigijimui. Aš tuo metu buvau Klaipėdos universiteto Teologijos katedros vedėjas", – aiškino D.Petkūnas.

Amerikiečių pinigai buvo pervesti Viliaus Gaigalaičio fondui, kuriam tuo metu vadovavo D.Petkūnas.

"Vienas butas buvo padovanotas Klaipėdai, kitas – Priekulės bažnyčios parapijai, kad išliktų bažnyčios nuosavybe", – aiškino D.Petkūnas.

Habilituotas humanitarinių mokslų daktaras Helmutas Arnašius, dalyvavęs sekmadieniniame pikete, mėgino prisiminti, kas iš universiteto naudojosi jais.

"Tai kad katedrą vėliau uždarė. Nežinau, kas turėjo raktą nuo šio buto", – dūsavo H.Arnašius.

"Teko kviesti antstolį ir išlaužti duris. Tai tik įrodo, jog aš neturėjau jokio rakto ir nesu susijęs su šio buto nuoma", – galų gale situaciją paaiškino D.Petkūnas.

Kaltinimus dėl neaiškios sąskaitos santechnikų įmonei D.Petkūnas atrėmė, aiškindamas, kad nėra būtina tikrinti įmonės veiklos apimčių, jei ji gerai atliko darbą.

"Aš Palangos bažnyčią pastačiau, šimtus ir tūkstančius sąskaitų pasirašinėjau. Įmonė gali ir kalti, ir malti, nėra tai taip svarbu", – aiškino kunigas.

Jis įsitikinęs, kad yra puolamas neteisėtai, o parapijiečiai kaltina kone būsima vagyste. "Teisybė yra mano pusėje", – pabrėžė vyriškis.

Kito nebus

Vyskupas Mindaugas Sabutis tikino, kad situacija Priekulėje jam yra žinoma, nors apie tai, kad kunigo tikintieji neįleido į bažnyčią, vyskupas nebuvo informuotas.

"Kažkas panašaus mūsų bažnyčioje yra nutikę tik sovietmečiu. Tačiau čia daugiau asmeniškumai, nors man labai gaila, kad tokie dalykai vyksta ir nepavyksta susitarti taikiai. Apie kunigo pakeitimą negali būti nė kalbos. O kokiu pagrindu jį atšaukti? Nėra nustatyta ir užfiksuota jo pažeidimų. Kunigas yra šmeižiamas. Jei į parapiją būtų atkeltas naujas, ir štai įvyktų susipriešinimas su žmonėms. Tada tektų žiūrėti, kas ir kaip. O čia kunigas dirba nuo 1992 m. Ir niekada nieko panašaus nebuvo", – aiškino vyskupas M.Sabutis.

M.Sabutis pabrėžė, kad D.Petkūnas rūpinosi Palangos bažnyčios statyba.

"Jis negyvena Priekulėje, o gyvena Palangoje. Gal ir tai gali būti priežastis, kad nėra artimesnio ryšio? Tačiau tai išsilavinęs žmogus, parašęs keletą knygų", – pastebėjo vyskupas.

M.Sabutis teigė, kad dviejų Priekulės parapijos narių pašalinimas iš tarybos turi pagrindo.

"Bent kartą metuose parapijos narys turi priimti Šv. Vakarienės sakramentą bei mokėti auką bažnyčiai. Kai kurie parapijiečiai deklaravo, kad yra kitų parapijų nariai", – kalbėjo vyskupas.

Išgirdęs, kad priekuliškiai gegužės vidury sušaukė parapijos susirinkimą ir pareikalavo naujo kunigo, M.Sabutis pareiškė, kad susirinkimas buvęs neteisėtas.

"Keturis kartus prieš susirinkimą turi būti skelbiama mišių metu. O nebuvo paskelbta", – patikino M.Sabutis.

Jis vylėsi, kad tiek pačiam klebonui, tiek ir tikintiesiems teks susitaikyti ir išmokti sugyventi.

Į tai priekuliškiai atsakė svarstantys: gal tapti kitos parapijos nariais, paliekant kunigą su bažnyčia, bet be tikinčiųjų?

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra