Elektros linijos tarp Lietuvos ir Švedijos „NordBalt“ statytojai jaučiasi visagaliai svetimoje žemėje – neturėdami privačios žemės savininko sutikimo ir sutarties, vis tiek pradėjo kasimo darbus.
Iškasė pasėlius
Klaipėdos rajono gyventojas Stasys Gvažiauskas nustėro rytą Klaipėdos rajono Rimkų kaime savo žemėje išvydęs buldozerį, kasantį duobes ir verčiantį jo pasėlius.
„Negalėjau patikėti tuo, ką pamačiau. Paklausiau, kas čia šeimininkauja mano žemėje? Archeologais prisistatę žmonės pareiškė, kad juos pasamdė įmonė „Litgrid“ ir jie turi atlikti žvalgomuosius kasinėjimus“, – aiškino S.Gvažiauskas.
Įmonės „Archeologiniai kasinėjimai“ archeologais prisistatę darbuotojai, žemės savininko paklausti, kodėl iškasė pasėliuose duobes, jei sutarties su įmone „Litgrid“ ir žemės savininku nėra, o teismas nėra išsprendęs tarp jų kilusio ginčo, atšovė, kad jie turi visus reikalingus dokumentus, ir net nemėgino stabdyti technikos.
Elektros energijos operatorius – įmonė „Litgrid“, kuri tiesia elektros liniją per privačias žemes, pirmiausia turėtų sudaryti sutartį su žemės savininku, kad jo sklype galėtų pradėti darbus. Savininkui nesutikus ar jo neradus, žemės servitutą įsakymu gali nustatyti Nacionalinės žemės tarnybos teritorinio padalinio vedėjas. Jei ir to nepavyktų padaryti, bendrovė gali kreiptis į teismą.
S.Gvažiauskas įsitikinęs, kad jo žemėje ši įmonė bent kol kas neturi jokio teisinio pagrindo darbuotis.
Nacionalinės žemės tarnybos Klaipėdos rajono skyriaus vedėja Rima Petkienė gegužės 24 dieną pasirašė įsakymą, kuriuo S.Gvažiausko šeimos sklype nustatė servitutą, kuris leidžia įmonei „Litgrid“ naudotis privačia žeme elektros perdavimo linijos tiesimui.
„Tačiau šį sprendimą aš galiu apskųsti teismui, tuo ir užsiimu šiuo metu“, – aiškino žemių savininkas.
Nustatyti terminai šiam žingsniui nėra pasibaigę.
Varstė tarnybų duris
„Kur tik aš nepuoliau ieškoti teisybės. Visose įstaigose man aiškino, kad niekas neturi teisės kasinėti mano žemės, tačiau niekas taip ir nesiruošė sustabdyti savivaliautojų“, – aiškino S.Gvažiauskas.
Pasipiktinęs elektros kabelio tiesėjų elgesiu, vyras nuskubėjo į Nacionalinės žemės tarnybos Klaipėdos rajono skyrių.
„Šios tarnybos darbuotojas pareiškė, kad skyrius jokių leidimų tokiems darbams nedavė. Jie gali išduoti leidimus tik valstybinėje žemėje statomiems objektams. Po to nuskubėjau į Statybos inspekciją. Išgirdau, kad ji pultų vaikyti buldozerių, jei jie raustų valstybinę žemę. Tad kur žmogui kreiptis, jei kažkas savivaliauja privačioje žemėje?“ – piktinosi gyventojas.
Nesulaukęs pagalbos, vyras pravėrė Klaipėdos rajono savivaldybės duris.
„Čia man taip pat buvo paaiškinta, kad niekas be leidimo negali dirbti mano žemėje. Bet valdininkai tikino, kad jie negali kištis“, – sakė S.Gvažiauskas.
Galiausiai vyras su pareiškimu nuskubėjo į Klaipėdos rajono policijos komisariatą.
„Čia budėtojų dalyje net pareiškimo niekas nenorėjo priimti. Pasiuntė mane į seniūniją. Ilgai aiškinau ir įtikinėjau policijos pareigūną priimti mano pareiškimą, nes prieš keletą metų mane patį ta pati policija buvo nubaudusi, kad aš nuo savo žemės nustūmiau svetimo žmogaus sudėtas šiukšles. O dabar, kai svetimi savivaliauja mano žemėje, mane pasiunčia į seniūniją arba liepia kreiptis į antstolius“, – kraupo vyras.
Prisipažino neturėję leidimo
Kol žemės savininkas dvi dienas blaškėsi po įvairias institucijas, privačios žemės rausėjai S.Gvažiausko sklypą paliko tik trečiadienio rytą, kai įvykio vietoje išvydo žurnalistus.
„Mes pripažįstame, nepagalvojome, kad reikia savininko leidimo. Mums buvo pasakyta, kad yra servitutas šiai teritorijai ir mes galime pradėti darbus, nesvarbu, apskųs ar ne žmogus šį sprendimą“, – vakar iškasinėtuose pasėliuose aiškino archeologai Vyrautas Juškaitis ir Giedrė Piličiauskienė.
Archeologai tikino, kad jie nuėmė tik viršutinį žemės sluoksnį ir didelės žalos nepadarė.
Išprašyti iš privačios žemės, archeologai leidimo darbams vakar nuskubėjo į Dovilų seniūniją.
„Žmonės nesupranta, kad žemės savininkas patiria nuostolius, juk iškasinėjo jau augančius pasėlius. Juk viskas pinigus kainuoja. Tad kodėl kažkas, su niekuo nederinęs, gali imti ir iškasti juos? Verslo žmonės dažnai tuos paprastus žmogelius nori pastumti ir nepaisyti jų interesų“, – aiškino Dovilų seniūnė N.Ilginienė.
Reikalauja kompensuoti nuostolius
Dovilų seniūnė atsisakė duoti bet kokius leidimus tokiems darbams.
„Tai privati žemė. Pats žmogus turi duoti leidimą, jis turi žinoti, kaip ir kas kompensuos jam nuostolius. Paprastą žmogų net ir tokio projekto vykdytojai privalo gerbti“, – aiškino seniūnė.
N.Ilginienė gyventojui pasiūlė išdėstyti raštu, kokius nuostolius patyrė, ir ėmėsi sudaryti komisiją, kuri įvertintų jų pagrįstumą.
„Tai gali padaryti ir savivaldybės Žemės ūkio skyrius“, – paaiškino seniūnė.
Už iškastus kviečius S.Gvažiauskas nurodė patyręs 500 litų nuostolį, tačiau archeologai spėjo atlikti kasinėjimus tik poroje vietų, bet žadėjo nukasti apie 600 metrų juodžemio. Juostas po keliolika metrų tyrinėtojai žadėjo kasti išilgai sklypo palei elektros laidų liniją.
„Aš net nesu pasirašęs sutarties su „Litgrid“, kad sutikčiau su jų siūloma 13,6 tūkst. litų kompensacija už tai, kad jie iškas tranšėjas ir nuties elektros liniją per mano žemę. Aš nesutinku su jų sąlygomis. Juk šią liniją jie turės prižiūrėti. O kas kompensuos už tai, kad visą likusį gyvenimą čia važinės jų technika? Mano žemės vertė kris, atsiras apribojimai. Norėsiu keisti paskirtį ir nusitiesti kelią į savo sklypą, pats to negalėsiu daryti, nes visi bijos, kad jų kabelį pažeisiu. Teks mokėti šimtus kartų daugiau pačios linijos valdytojams, kad sau kelią galėčiau nusitiesti“, – savo poziciją aiškino ūkininkas.
Komentaras Vida Aliukonienė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė ryšiams su visuomene Nacionalinės žemės tarnybos teritorinio skyriaus vedėjo įsakymo pagrindu įregistruoti servitutai – teisė tiesti požemines, antžemines komunikacijas ir nurodyta, kad servitutų naudotojas yra įmonė „Litgrid“ 110 kV elektros perdavimo oro linijos Klaipėda–Marios 3 statybai ir aptarnavimui. Įrašas galioja nuo 2012-05-28 ir jokių duomenų apie nustatytų servitutų apribojimus (laikinųjų apsaugos priemonių nustatymą) nėra įregistruota. Esant ginčui teisme, kol teismas nėra priėmęs laikinųjų apsaugos priemonių, galioja įregistruoti servitutai. O asmenų teises į privačią nuosavybę gina Civilinis kodeksas. Laura Šebekienė Įmonės „Litgrid“ komunikacijos vadovė Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ vykdo Lietuvai strategiškai svarbų elektros jungties su Švedija projektą „NordBalt“. Ši tarptautinė elektros jungtis sujungs Lietuvos ir Šiaurės Europos elektros infrastruktūras ir sudarys technines sąlygas sukurti bei maksimaliai išnaudoti bendras Baltijos valstybių ir Šiaurės šalių elektros rinkos galimybes. Rengiant „NordBalt“ kabelinės linijos techninį projektą, būtina atlikti archeologinius tyrimus jungties trasoje. „Litgrid“ yra sudariusi sutartį su archeologinius tyrimus atliekančia UAB „Archeologiniai kasinėjimai“. Ši įmonė atsakinga už tinkamą archeologinių tyrimų darbų organizavimą, įskaitant ir žemės savininkų įspėjimą apie planuojamus atlikti darbus. Kaip suprantame iš jūsų klausimo, sklypo savininkas nebuvo tinkamai informuotas, dėl ko apgailestaujame. „Litgrid“ daugiau kaip vienerius metus palankiomis sąlygomis siūlė žemės sklypo savininkui T.Gvažiauskui pasirašyti servituto nustatymo sutartį. T.Gvažiauskui sutarties nepasirašius, servitutas buvo nustatytas Klaipėdos rajono Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) administraciniu aktu. Servitutas yra įregistruotas Nekilnojamojo turto registre ir yra visiškai galiojantis. Tai suteikia teisę atlikti jungties „NordBalt“ statybos darbus, įskaitant ir reikalingus tyrimus, todėl archeologiniai tyrimai bus vykdomi toliau. Tarptautinės elektros jungties „NordBalt“ statybos darbai vykdomi jau esamos 110 kV oro linijos Klaipėda–Marios 1, 2, pastatytos 1967 m., apsaugos zonoje. Tai reiškia, kad naujajai jungčiai statyti nenaudojamos naujos teritorijos ir stengiamasi sukelti kuo mažiau nepatogumų žemės savininkams. |
---|
Naujausi komentarai